Зміст хімічного складника зазначений у Державному стандарті і реалізується через модельні програми:хімія як наука; хімія у побуті; хімія і довкілля; правила безпеки під час роботи з речовинами; хімічний елемент; атом, його будова; періодичний закон Д. Менделєєва і періодична система хімічних елементів; хімічні елементи в природі, їх колообіг; металічні і неметалічні елементи; речовина; прості і складні речовини; систематична номенклатура в хімії; хімічні формули; хімічний зв’язок; речовини атомної, молекулярної, іонної будови; основні класи неорганічних сполук; органічні сполуки; хімічні властивості речовин; дисперсні системи; розчини; електролітична дисоціація; хімічні реакції; класифікації хімічних реакцій за різними ознаками; вплив різних чинників на перебіг хімічних реакцій; хімічні рівняння; закони хімії: закон збереження маси речовин, закон об’ємних відношень газів, закон Авогадро.
Теми модельних програм:71. Здобуваємо й застосовуємо хімічні знання безпечно.2. Досліджуємо й моделюємо речовини, механічні суміші й системи речовин.3. Досліджуємо й класифікуємо речовини81. Досліджуємо хімічні реакції.2. Досліджуємо й упорядковуємо хімічні елементи.3. Досліджуємо зв’язки між атомами, молекулами, йонами.4. Досліджуємо будову, властивості, застосування металів і сплавів91. Досліджуємо кислі і лужні розчини, оксиди, нерозчинні гідроксиди як реагенти.2. Досліджуємо воду, солі, розчинення і кристалізацію.3. Досліджуємо органічні речовини.4. Проєктуємо особистий план успіху: кар’єра в хімії і хімія в кар’єріТема 1. Хімія. Перші кроки (розвиток уміння безпечного хімічного експериментування). Тема 2. Від хімічних елементів до хімічних сполук. Тема 3. Досліджуємо речовини та суміші. Тема 4. Моделюємо фізичні та хімічні явища. На другому році навчання (8 клас): Тема 1. Пізнаємо кількісні закони хімії. Тема 2. Досліджуємо гази довкілля. Тема 3. Досліджуємо будову атома. Тема 4. Досліджуємо будову речовини. На третьому році навчання (9 клас): Тема 1. Досліджуємо розчинність речовин і розчини. Тема 2. Досліджуємо хімічні реакції в розчинах. Тема 3. Досліджуємо органічні речовини. Тема 4. Узагальнюємо результати навчальної діяльності.
Підручники до модельних програм. Модельна програма Лашевської Г. А.«Хімія» Підручник для 7 кл. закладів загальної середньої освіти (авт. Лашевська Г. Я.)Хімія» Підручник для 7 кл. закладів загальної середньої освіти (авт. Попель П. П.,Крикля Н.І.)Модельна програма Григоровича О. В.«Хімія» Підручник для 7 кл. закладів загальної середньої освіти(авт. Григорович О. В.)«Хімія» Підручник для 7 кл. закладів загальної середньої освіти(авт. Мідак. Л. Я.)«Хімія» Підручник для 7 кл. закладів загальної середньої освіти(авт. Ярошенко О.)
Освітні ресурси. Для дистанційного навчання. Google meet https://www.meet.google.com/ відеозустрічі, інтегровані з іншими інструментами Google. Zoom https://zoom.us/download сервіс для проведення відеоконференцій та онлайн зустрічей. Google classroom https://classroom.google.com/ – сервіс, що дозволяє організовувати онлайн взаємодію , використовуючи можливості Google. Для створення власного контенту. Освітній проект «На Урок» https://www.naurok.com.ua https://learningapps.org/ платформа, де розміщено готові та є можливість створювати власні завдання для навчання у різних формах,тестів, пазлів, кросвордів тощоhttps://onlinetestpad.com/ ресурс для створення завдань, тестів, кросвордів тощоhttps://vseosvita.ua/ освітній проект для обміну досвідом між освітянами та створення онлайн завданьhttps://www.classtime.com/uk платформа для створення навчальних додатків та завданьhttps://www.canva.com/ru_ru/ Ресурс для створення презентацій, плакатів, банерів, інших візуальних засобів
Інші освітні ресурси До серій електронних освітніх ресурсів входять: мультимедійні проєкти, відео-уроки, відео майстер-класи, веб-квести, відеофільми, дидактичні матеріали, тестові завдання, комп’ютерні тренажери, презентації, аудіо-файли, лепбуки, інтелект-карти, розробки уроків, інтерактивні завдання, інтерактивні карти, інтерактивні таблиці, компетентнісні завдання, конструктори завдань, конструктори уроку, робочі зошити, словники, контурні карти, лабораторні практикуми, ігрові ресурси, навчальні вебсайти та інші електронні дидактичні демонстраційні матеріали.
Методична підтримка щодо викладання хімії у 7 класі НУШ Платформа ІЗЗІ Проєкт -Педагогічна майстерня «Дидактична трансформація хімічної освіти: інтегрований підхід до реалізації навчальної програми з хімії за принципами НУШ у 7 класах закладів загальної середньої освіти»: Вебінари «Деякі питання організації уроків хімії в 7 класі»;» «Організація освітнього процесу з хімії у 7 класі за темою «Хімія . Перші кроки»;«Деякі питання щодо оцінювання» та інші.
Форми та методи ,що сприяють активізації пізнавальної діяльності на уроках хіміїПроблемні питання, проблемні ситуаціїВикористання різних форм навчальної роботи (групові, індивідуальні, парні, і ін.). Застосування нетрадиційних форм проведення уроків (проектні заняття, урок-ділова гра, урок-змагання, урок-семінар, урок-екскурсія, інтегрований урок)Використання ігрових форм. Використання дидактичних засобів (тести, термінологічні кросворди і ін.). Дослідницька діяльність
ПРИЙОМИ РОЗВИТКУ РОЗУМОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ «Виключіть зайвий елемент»: Mg, Ca, Al «Виключіть зайву речовину»: Na. Cl. O3, H2 SO4, Mg. SOЗавдання формує вміння виділяти ознаки для порівняння і класифікації об'єктів. Пропонується ситуація: А. Перед уроком лаборант виявив, що у приготованому кілька днів тому розчин лугу утворився осад. Б. Залишене на столі молоко згорнулося. Назвіть якомога більше причин того, що сталося. (Причини можна розділити на внутрішні і зовнішні)Завдання направлено на розвиток мислення і формування вміння аналізувати.
Проблемне навчання. ПРОБЛЕМНЕ НАВЧАННЯ дозволяє активізувати пізнавальну діяльність учнів і домагатися від учнів більш осмисленого і міцного оволодіння знаннями. Використовуючи проблемні ситуації, створюється усвідомлене утруднення учня, подолання якого вимагає творчого пошуку, змушує учня мислити, шукати вихід, міркувати, переживати радість від правильно знайденого рішення, що сприяє розвитку активних пізнавальних інтересів до предмету. Учні залучаються до більш інтенсивної розумової роботи, набувають навичок побудови гіпотез, вирішення теоретичних протиріч, формулювання висновків, прогнозування властивостей речовин. Способи створення проблемних ситуацій:повідомлення нового факту, який суперечить наявним знанням;виявлення різних властивостей у речовин, що належать до однієї групи або типу;виявлення подібних властивостей у речовин, що належать до різних группредставлення життєвих явищ, які учні не можуть пояснити на основі наявних знань. Азот і фосфор – елементи однієї підгрупи, однак у вигляді простих речовин мають різні фізичні властивості, у той же час азот має ряд подібних властивостей з чадним газом. Чому хліб, якщо жувати, стає солодким на смак? Чому вигладжена білизна довше не забруднюється?Чому Гідроген займає в періодичній системі Д.І. Менделєєва два місця: серед типових металів і серед типових неметалів?
Ситуаційні задачіПри розв’язанні ситуаційних задач. Учні одержують завдання знайти зв'язок між навчальним матеріалом і явищами, з якими вони зустрічаються в побуті й у природіРеалізується практична спрямованість предмета. Наприклад, у темі «Солі» пояснюється причина появи накипу в чайнику, утворення печер у вапняних породах. Кухонна сіль вкрай необхідна для життєдіяльності організму людини й тварин. Нестача цієї солі призводить до функціональних розладів: можуть виникати спазми гладкої мускулатури, іноді уражаються нервові центри. Тривале сольове голодування може призвести до загибелі організму. Добова потреба в повареній солі(Na. Сl) дорослої людини становить 0,215 моль. Прислів'я говорить: «Людину пізнаєш, коли пуд солі з ним з'їси». Скільки грамів солі необхідно дорослій людині на добу ?Скільки грамів солі необхідно дорослій людині на рік?
Розвиток критичного мислення. Як ви вважаєте, чи це добре, що кисень погано розчиняється у воді? Що б було, якби кисень добре розчинявся у воді?Як ви можете довести, спираючись на ваш життєвий досвід, що кисень важчий за повітря? Що кисень розчиняється у воді?{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}V +-?Я це знав. Нове для мене. Я думав інакше. Цікаво. Незрозуміло. Потрібно розібратися. Прийоми роботи з текстами хімічного змісту: Прийом «Читання з позначками INSERT».
Складання блок- схем Однією з ефективних форм роботи вважаю складання й використання на різних етапах уроку БЛОК – СХЕМ, що дозволяє систематизувати й закріпити знання, сприяє формуванню вмінь аналізувати, систематизувати, узагальнювати, проводити порівняння й формулювати висновки, установлювати причинно-наслідкові зв'язки між складом, будовою й властивостями речовин, що сприяє розвитку спостережливості, пам'яті, прагненню до пізнання нового. У своїй роботі використовую блок – схеми наступних типів: Алгоритми дій;Аналітичні логічні схеми по класифікації різних явищ або класів неорганічних і органічних сполук;Узагальнюючі блок – схеми по класах органічних і неорганічних сполук
Інформаційно-комунікативні технологіїВикористання ІНФОРМАЦІЙО – КОМУНІКАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ – невід’ємна частина сучасної освіти. Для формування інформаційної компетенції використовую: Різні форми роботи з підручником;Використання комп'ютерних навчальних програм, виконання віртуальних практичних робіт, використання відеоматеріалів;Створення презентацій до уроку (як випереджальне завдання і як узагальнення вивченого матеріалу);Пошук матеріалів у мережі Інтернет за заданими питаннями, темами;Комп'ютерне тестування (он-лайн тести при підготовці до ЗНО);Обмін інформацією з учнями через Інтернет
Технології інтерактивного навчання Інтерактивні методи – форма навчання, у процесі якого учні і вчитель перебувають у режимі бесіди, діалогу між собою. Це співпраця, взаємонавчання: вчитель – учень, учень – учень. При цьому вчитель і учень – рівноправні, рівнозначні суб’єкти навчання. Інтерактивна взаємодія виключає домінування одного учасника навчального процесу над іншим, однієї думки над іншою. Під час такого спілкування учні вчаться бути демократичними, спілкуватися з іншими людьми, критично мислити, ухвалювати обґрунтовані рішення.
Групи технологій інтерактивного навчання1. Технології кооперативного навчання – це модель організації навчання у малих групах учнів, об'єднаних спільною навчальною метою. За умов парної роботи всі учні отримують можливість висловлювати свою думку, говорити. Робота в парах дає можливість учням подумати, обмінятись ідеями спочатку з партнером і лише потім озвучити їх перед класом. Вона сприяє розвитку навичок спілкування, вміння висловлюватись, критичного мислення, вміння переконувати й вести дискусію. Використання такого виду співпраці сприяє тому, що учні не можуть ухилитись від виконання завдання. Під час роботи в парах можна швидко виконати завдання, які за інших умов потребують великої затрати часу.2. Технології кооперативно-групового навчання: передбачають одночасну спільну роботу всього класу. Це такі форми роботи як:«Мікрофон»,«Мозковий штурм»,«Навчаючи – вчуся»«Ажурна пилка».3. Технології ситуативного моделювання (навчання у грі) – це побудова навчального процесу шляхом включення учня до гри (передусім ігрове моделювання явищ, що вивчаються). Ігрова модель навчання покликана реалізовувати, крім основної дидактичної мети, ще й комплекс цілей: забезпечення контролю виведення емоцій; надання дитині можливості самовизначення; надихання і допомога розвитку творчої уяви; надання можливості зростання навичок співробітництва в соціальному аспекті; надання можливості висловлювати свої думки. Учасники навчального процесу, за ігровою моделлю, знаходяться в інших умовах, ніж у традиційному навчанні. Учням надається максимальна свобода інтелектуальної діяльності, яка обмежується лише визначеними правилами гри. Учні самі обирають власну роль у грі, висуваючи припущення про ймовірний розвиток подій, створюють проблемну ситуацію, шукають шляхи її розв'язання, беручи на себе відповідальність за обране рішення.4. Технології опрацювання дискусійних питань: важливий засіб пізнавальної діяльності учнів у процесі навчання, бо дискусія –широке публічне обговорення спірного питання. Мета: сприяє розвитку критичного мислення, дає можливість визначити власну позицію, формує навички відстоювати свою думку, поглиблює знання з обговорюваної проблеми.
Ігрові технологіїНа уроках в 7 класі можна використовувати ІГРОВІ ЗАВДАННЯ: Логічні ланцюжки; Знайти помилку; Знайти пару; Дізнайся об'єкт; Лабіринти; Хрестики - нулики і т.д. Створення ігрових ситуацій призводить до швидкого і доступного засвоєння знань і умінь. Під впливом захопленості навіть важкий матеріал засвоюється легше і успішніше. Гра сприяє розвитку творчого потенціалу учнів, їх уваги, пам'яті, уяви та мислення, а це в свою чергу впливає на навчальну діяльність і результати навчання.