Презентація " Наземно - повітряне середовище і пристосування організмів до нього."

Про матеріал
Демонстраційний матеріал до уроку " Різноманітність середовищ життя. Наземно - повітряне середовище і пристосування організмів до нього"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

РІЗНОМАНІТНІСТЬ СЕРЕДОВИЩ ЖИТТЯ. НАЗЕМНО-ПОВІТРЯНЕ СЕРЕДОВИЩЕТА ПРИСТОСУВАННЯ ОРГАНІЗМІВ ДО НЬОГО. автор вчитель біології Рагуліна Н. Г. ЗЗСО № 33 м. Чернігова

Номер слайду 2

Дайте відповіді на питання:— Що таке адаптація?— Які адаптації зустрічаються у рослин?— Які адаптації є у тварин?— Чи зможе береза вижити в пустелі? А кактус?— Чи зможе верблюд вижити на Північному або Південному полюсі? — Чому?

Номер слайду 3

Усі організми без винятку мають свої пристосування до середовища життя. За зовнішнім виглядом організму нескладно визначити, у яких умовах живе даний вид. — Чи здогадались ви, де мешкає така комаха? — Як ви здогадались про це?- Для чого їй потрібне таке забарвлення? — У якому середовищі мешкає ця комаха?

Номер слайду 4

Особливостями наземно-повітряного середовища є наявність великої кількості світла та кисню. Таку назву наземно-повітряне середовище отримало у зв’язку з тим, що в умовах лише повітряного середовища не може існувати жоден організм, тому навіть птахи та комахи змушені час від часу опускатись на землю. Для переміщення в повітрі літаючі організми мають багато пристосувань: крила та павутиння у тварин, парашутики та крильця у насіння рослин, повітряні мішки у пилку хвойних порід тощо.

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Найважливішим є те, що в них дуже швидкий обмін речовин. Також вони мають подвійне дихання, тобто отримують кисень і під час вдиху і під час видиху (про це ви детально дізнаєтесь у 7-му класі на уроках біології). У них дуже швидко б’ється серце і рухається кров, мають високу температуру тіла. Птахи мають крила та обтічну форму тіла, що вкрите легким пір’ям.

Номер слайду 7

Пристосування організмів до життя в пустеліБільшість тварин, що мешкають у пустелях,— комахи, павуки, скорпіони та рептилії. Набагато рідше зустрічаються ссавці та птахи. У тварин, що живуть у пустелях, добре розвинений слух, зір та спритність у рухах (наприклад, тушканчики та кенгурові стрибуни стрибають по піску, відштовхуючись довгими задніми кінцівками). На фото Сліпак піщаний – ендемік наших Олешківських пісків та Кандибка пустельна.

Номер слайду 8

Верблюди мають широкі ступні для того, щоб не загрузнути в піску. Більшість пустельних змій повзають боком: звиваються діагонально напряму руху, торкаючись піску тільки двома точками тіла і залишаючи за собою два паралельні ряди слідів, тому що вони бояться повзати по розжареному піску. У багатьох ящірок, які мешкають у пустелях, як і у змій, відсутні ноги. А деякі ящірки бігають по гарячому піску так швидко, що торкаються його тільки протягом лічених секунд.

Номер слайду 9

Комахи, павуки, скорпіони і деякі плазуни відбивають пекучі сонячні промені поверхнею власного тіла. Шакали та койоти охолоджуються за допомогою швидкого дихання, коли з їхніх язиків під впливом гарячого повітря випаровується слина.

Номер слайду 10

У пустелях зустрічаються ефімери, які здатні перечекати багаторічну засуху, а після випадання дощу прокинутися зі сплячки і розцвісти. Засуху здатні пережити також ікринки риб, що мешкають тут, яйця ракоподібних і комах. Деякі з них залишаються живими в місцях калюж та озер, і як тільки-но випаде дощ, із них одразу ж розвиваються личинки (інколи навіть через 50 років). У пустелях організми постійно відчувають брак води, у деяких із них опади трапляються лише раз на рік, проте іноді з довколишніх гір додолу спускаються цілі потоки води. Зазвичай мешканці пустель п’ють дуже рідко або не п’ють взагалі.

Номер слайду 11

Пристосування організмів до життя у тропічних лісах. До тропічних тварин належать як грізні хижаки, такі як пума, так і зовсім беззахисні гризуни та ящірки. У тропічних лісах багато яскравих папуг та гігантських метеликів, на листі рослин можна зустріти величезних павуків, на ліанах гойдаються мавпи, а на гілках дерев лежать великі представники родини Котячі.

Номер слайду 12

Усі вони пристосовані до життя в таких достатньо спекотних і дуже вологих умовах. Хижі ссавці мають гнучке тіло та кігті, щоб пересуватись по гілках дерев. У тропічних лісах завжди тепло, тому комахи та інші безхребетні набувають величезних розмірів. Наземних травоїдних тварин у тропічних лісах майже не буває, тому що густі зарості дерев не дають можливості рости трав’янистим рослинам. Більшість тварин у тропічному лісі літають або повзають. У птахів, що літають у верхніх частинах лісу, крила зазвичай короткі та широкі, а в тих, що живляться нектаром,— вузькі.

Номер слайду 13

Серед рослин, окрім ліан, які розселяються навколо дерев, тримаючись за їх гілки та стовбури, є рослини-епіфіти. Це будь-які рослини, які поселяються на інших (головним чином на гілках або стовбурі) та при цьому отримують поживні речовини з навколишнього середовища, а не із субстрату, на якому живуть.

Номер слайду 14

Пристосування організмів до життя в північних лісах. На Північному полюсі (як і на Південному) тварини, як і рослини, не зустрічаються. Проте в північних лісах їх достатньо. Як же їм вдалося пристосуватись до таких суворих умов — постійного холоду? Тут зустрічаються білки, вовки, ведмеді, горностаї, зайці, кабани, куниці, лисиці, лосі, рисі. Влітку також можна побачити земноводних та рептилій (вужів, жаб, тритонів тощо), які виходять зі стану заціпеніння. Більшість птахів, які мешкають у таких умовах, харчуються рослинною їжею (зазвичай насінням і плодами рослин, горіхами).

Номер слайду 15

Вправа «Четвертий зайвий»

Номер слайду 16

Чому у лісі дерева різної висоти?

Номер слайду 17

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!!!Домашнє завдання параграф 40

pptx
Додано
31 березня 2021
Переглядів
5726
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку