Опрацюйте теоретичний матеріал, створіть схему-правило. ! Не з іменниками пишеться разом, якщо: • слово не вживається без не: нежить, невід, ненависть, нероба; • додаванням не до слова утворюється іменник із протилежним лексичним значенням (до нього можна дібрати синонім): щастя — нещастя (горе); воля — неволя (рабство). ! Тільки разом пишуться іменники з префіксом недо-: недовіра, недорід, недоліт, недооцінка.
Номер слайду 3
Вибірковий диктант (виписати іменники, пояснити їх правопис із не-) Через не/згоду тратять люди свободу. Великі душі мають силу волі, а слабодухи гинуть у не/волі. Його совість чиста, як поцілунок не/мовляти.
Номер слайду 4
Додавши частку не-, утворити слова з протилежним значенням. Замінити дібрані слова синонімами. Правда - Друг - Щастя - Воля - Віра - Доля -
Номер слайду 5
Опрацюйте теоретичний матеріал, створіть схему-правило. ! Не з іменниками пишеться окремо, якщо: - у реченні є протиставлення: не сум, а радість; не зло, а добро; - НЕ- стосується іменника-присудка: Кров - не вода, а серце - не камінь (Народна творчість).
Номер слайду 6
Записати речення, завершивши його (див. довідку). Зняти риску між словом і часткою не: написати разом чи окремо. Сформулювати правило про написання іменників з не - . Це не/ казка, а …. Пише не/ перо, а …. Будь сильний не /кожухом, а …. Найкраща показка – не/ кулак, а …. Для довідок. Билиця. Розум. Духом. Ласка.
Номер слайду 7
У якому з наведених словосполучень не- слід написати разом: А не/правда, а брехня; Б не/друг (ворог); В не/приязнь, а любов; Г не/слава, а вдячність?
Номер слайду 8
Частку не треба писати разом з наступним словом у рядку А скинути пута не/волі; іти в не/пам’ ять Б не/зло, а добро; трапилося не/порозуміння В не/ слава; не/серце Г не/згода руйнує; цікаві не/билиці