В презентації подані визначення понять і названі основні етапи обміну речовин, подано визначення й характеристку динамічної хімії та процесу всмоктування поживних речовин.
Обмін речовин – це процес надходження речовин в організм, їх перетворення та виведення з організму. Основні етапи обміну речовин. Система обміну речовин в організмі людини
Номер слайду 3
Всмоктування поживних речовин — активний фізіологічний процес транспортування поживних речовин крізь слизову оболонку травного тракту в рідини внутрішнього середовища. Характеристика всмоктування. Відбувається в тонкому кишечнику. Основною структурно-функціональною одиницею всмоктування поживних речовин є ворсинка. Пасивне всмоктування здійснюється завдяки дифузії, полегшеній дифузії й осмосу. Активне всмоктування здійснюється за участі йонних насосів та ендоцитозу.
Номер слайду 4
Динамічна біохімія — розділ біохімії, що вивчає обмін речовин в організмі від моменту надходження поживних речовин до утворення кінцевих продуктів обміну, механізми нейтралізації токсичних продуктів, виведення їх з організму і регулювання швидкості відповідних перетворень. Взаємоперетворення органічних речовин. БІЛКИВУГЛЕВОДИЛІПІДИ
Номер слайду 5
Загальна схема обміну речовин та їх енергетична цінність
Номер слайду 6
Особливості обміну білків в організмі людини. Утворення сечовини як кінцевого продукту обміну. Відсутність процесів депонування білків. Однонапрямлене перетворення білків на жири й вуглеводи. Необхідність для білкового синтезу незамінних і замінних амінокислот. Синтез специфічних білків.
Номер слайду 7
Особливості обміну ліпідів в організмі людини. Утворення великої кількості енергії під час окиснення. Наявність процесів депонування. Можливість утворення з білків та перетворення на вуглеводи. Необхідність для синтезу власних жирів незамінних та замінних жирних кислот.
Номер слайду 8
Особливості обміну вуглеводів в організмі людини. Легке й швидке окиснення з утворенням значної кількості енергії. Здатність постачати енергію в кисневих і безкисневих умовах. Наявність процесів депонування в печінці та м'язах. Можливість утворення з білків й жирів.