Обсерваторія на горі Піп Іван: історія створення та сучасні перспективи. Підготувала Ясінська Валентина Василівна
Номер слайду 2
«Білий слон» - так в Українських Карпатах туристи називають споруду колишньої польської астрономічно-метеорологічної обсерваторії, яка знаходиться на самій вершині гори Піп Іван (Чорна гора), 2022 м. Обсерваторія розташована на території Верховинського району Івано-Франківської області. Площа приміщень будівлі становила 554 кв.м, об'єм — 4796 куб.м. Площа забудови становить 816,26 кв.м
Номер слайду 3
Після Першої Світової війни у Польщі виникло питання про будівництво нової обсерваторії у Карпатах, так як існуюча не була придатна для користування. У 1935 інженер Леон Бербецький запропонував директорові астрономічної обсерваторії Варшавського університету М. Каменському організувати астрономічний відділ у метеорологічній обсерваторії, яку планували збудувати у Карпатах, на вершині гори Піп-Іван.
Номер слайду 4
Будівництво. Розпочалося влітку 1936 року. Камінь на гору підвозили кіньми чи несли в руках, на спиніРобочу силу складали теж переважно місцеві мешканці сіл. Обсерваторія зводилася переважно з використанням місцевого будівельного матеріалу — каменю-пісковика, що здешевлювало і спрощувало будівництво. Обсерваторія була здана в експлуатацію 29 липня 1938 року. Після Другої світової війни, у 1963 році про обсерваторію знову згадали
Номер слайду 5
Урочисте відкриття відбулося 29 липня 1938. Обсерваторія складалася із 43 кімнат і має 57 вікон. Серед них — конференц-зал, помешкання керівника обсерваторії, інші житлові приміщення, їдальня, кабінети, зал для метеоінструментів тощо. У підвалі обладнали акумуляторну та котельню. Керівником обсерваторії був виходець ізсела Микуличина Владислав Мідович.
Номер слайду 6
З 2012 року Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника спільно з Варшавським університетом (Республіка Польща) реалізує міжнародний проект з відбудови Міжнародного наукового центру “Обсерваторія” на горі Піп Іван.
Номер слайду 7
22 лютого 2019 року у м. Яремче відбулося підписання Грантової угоди між Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника та Міністерством інвестицій і розвитку Республіки Польщі щодо проекту «Адаптація колишньої обсерваторії на горі Піп Іван для потреб високогірного рятувального центру» Сума гранту становить 1 млн 53 тис євро. Обсерваторія на горі Піп Іван отримала грант Євросоюзу
Номер слайду 8
Рятувальний пост. Унікальна найвища в Україні високогірна рятувальна станція діє у приміщенні Міжнародного наукового центру "Обсерваторія" на горі Піп Іван Чорногірського хребта, що у Карпатах.
Номер слайду 9
На горі Піп Іван встановити у березні 2020 року два телескопи навчальний та для наукових проєктів, пов’язаних з космосом. У День незалежності України у 2020 році актори Франківського драмтеатру зіграли знамениту “Націю” на вершині гори Піп Іван.
Номер слайду 10
Про цю обсерваторію згадує Юрій Андрухович описує вигадані події, що відбуваються в неназваній прямо обсерваторії, в романі «Дванадцять обручів». У книзі «Згори вниз. Книга страхів» Тетяни Малярчук головна героїня зупинялася на ніч у покинутій обсерваторії на вершині гори. У 2006 році вийшов роман Марії Римар «Білий слон», з яким вона стала дипломантом конкурсу «Коронація слова». Події в обсерваторії вплітаються в містичні події роману.
Номер слайду 11
Завдяки реконструкціям та відновленні обсерваторії для сучасних науковців відкриваються нові можливості. Завдяки новим телескопам вчені зможуть більш поглиблено вивчати космічні об’єкти. Створений рятувальний пост є одним ключових рятувальних пунктів у Карпатах. Із відновленням обсерваторії потік туристів, у тому числі і іноземних збільшився у десятки разів. Із перспектив варто зазначити, що на вершині Піп Іван планується такі підрозділи розвитку метеорологічні й астрономічні спостереження, комплексні науково-дослідні лабораторії науковців із широким спектром досліджень наук про Землю і середовище, місце практик для студентів.