Основні завдання та функції ІРЦ1. Проведення комплексної оцінки для визначення особливих освітніх потреб дитини, розроблення рекомендацій щодоосвітньої програми, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг відповідно до потенційних можливостей дитини2. Ведення реєстру дітей, які пройшли комплексну оцінку і перебувають на обліку в центрі, за згодою батьків (одного з батьків) або законних представників на оброблення персональних даних3. Ведення реєстру закладів освіти, реабілітаційних установ системи охорони здоров’я, соціального захисту та громадських об’єднань, а також реєстру фахівців, які надають психолого- педагогічні та корекційно-розвиткові послуги дітям з особливими освітніми потребами
4. Участь педагогічних працівників ІРЦ в командах психолого- педагогічного супроводу дитини з ООП у закладах дошкільної,загальної середньої освіти, а також психолого-педагогічнихкомісіях спеціальних закладах загальної середньої освіти длямоніторингу динаміки розвитку дитини не рідше ніж двічі на рік5. Надання консультацій, методичної допомоги та взаємодія зпедагогічними працівниками закладів дошкільних, загальноїсередньої, професійної освіти, з батьками з питань організаціїінклюзивного навчання, особливостей надання психолого- педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з ООП6. Консультування батьків стосовно мережі закладів дошкільної,загальної середньої, професійно-технічної освіти та зарахуваннядітей до цих закладів7. Організація інформаційно-просвітницької діяльностішляхом проведення конференцій, семінарів, засідань закруглим столом, тренінгів, майстер-класів з питаньорганізації надання психолого-педагогічних такорекційно-розвиткових послуг дітям з ООП
8. Надання психолого-педагогічних та корекційно- розвиткових послуг дітям з ООП, які не відвідують заклади освіти та не отримують відповідних психолого- педагогічних та корекційно-розвиткових послуг9. Моніторинг динаміки розвитку дітей з ООП шляхом взаємодії з їх батьками та закладами освіти, в яких вони навчаються10. Взаємодія з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення, службами у справах дітей, громадськими організаціями щодо надання своєчасної допомоги дітям з ООПпочинаючи з раннього віку, в разі потреби із залученнямвідповідних спеціалістів11. Ведення документації ІРЦ, передбаченої статутом, нормативними документами 12. Підготовка звітної інформації про результати діяльності ІРЦ
Алгоритм проведення комплексної оцінки розвитку дитини1. Первинний прийом батьків (одного з батьків) або законнихпредставників дитини, консультування2. Визначення дати, місця, часу проведення комплексної оцінкирозвитку3. Перевірка та прийом, сканування документів від батьків (заяви, свідоцтва про народження дитини, документів, що посвідчують особу батьків (одного з батьків) або законних представників, місця проживання, індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю (у разі інвалідності), форму первинної облікової документації № 112/0 "Історія розвитку дитини”, довідка від психіатра (у разі потреби)4. Якщо дитина здобуває дошкільну, загальну середню освіту до заяви батьків можуть додаватись: психолого-педагогічна характеристика, затверджена керівником закладу; зошити з рідної мови, математики, малюнки; інші документи щодо додаткових обстежень дитини
5. Якщо дитина вже отримувала психолого-педагогічні, корекційно- розвиткові послуги, то надаються : попередні рекомендації ПМПК, ІРЦ та висновок відповідних фахівців про результати роботи із зазначенням динаміки розвитку дитини згідно з ІПР індивідуальною програмою розвитку)6. Термін проведення комплексної оцінки: не пізніше ніж протягом місяця з моменту подання заяви батьків7. Проведення комплексної оцінки розвитку дитини проводять фахівці за обов’язковою участю батьків (одного з батьків) або законних представників дитини8. Здійснення узагальнення результатів комплексної оцінки на засіданні фахівців центру9. Складання висновку про комплексну оцінку розвитку дитини, 2примірника надається батькам. Сканована копія висновку зберігається в електронному вигляді в ІРЦ10. Комплексна оцінка з підготовкою відповідного висновку проводиться протягом 10 робочих днів
Оцінка фізичного розвитку дитини (вчителем- реабілітологом)Оцінка мовленнєвого розвитку дитини(вчителем-логопедом)Оцінка когнітивної сфери дитини(практичним психологом)Оцінка емоційно-вольової сфери дитини (практичним психологом)Оцінка навчальної діяльності дитини (вчителем-дефектологом)
освітніми потребами Ресурсна кімната— це окремий, спеціально облаштований клас для дітей з особливими освітніми потребами, де вони можуть навчатися за індивідуальним планом розвитку у супроводі корекційного педагога, а також додатковий інструмент для психологічної та фізичної адаптації дітей з особливими потребами
Мета ресурсної кімнати -Мінімізувати психологічний дискомфорт при адаптації дітей з фізичними та розумовими відхиленнями до активного розвитку та навчання. Створити умови для корекційно-розвиткових занять для дітей, які знаходяться на інклюзивній та індивідуальній формі навчання. Нові знання та інструменти для їх реалізації тут отримають не тільки учні, а й їхні вчителі, для яких у ресурсній кімнаті передбачено все необхідне для того, щоб грамотно побудувати інклюзивний освітній процес.
Одним із завдань процесу навчання сучасної школи є створення комфортних умов, які сприятимуть включенню дитини у соціальну активність, набуттю освітніх навичок. Саме тому ресурсні кімнати є необхідним елементом сучасної школи, де ведеться інклюзивне навчання, тобто, спільне навчання дітей з особливими потребами та їхніх однолітків, які не мають таких обмежень.
Все більше батьків, які виховують особливих дітей, прагнуть віддати їх не в корекційну школу, а в загальноосвітню, де набагато швидше відбувається соціалізація дітвори. Тим більше, що українське законодавство гарантує рівний доступ до освіти для всіх учнів. Але без створення спеціальних умов забезпечити в повній мірі інклюзивну освіту неможливо. Подібні особливі кімнати можуть бути створені і в школах і в інклюзивно-ресурсних центрах.
Основне призначення ресурсної кімнати. Основною функцією створення ресурсного класу є забезпечення для учнів з особливими освітніми потребами комфортних умов для переходу від ігрової діяльності до навчальної. Головним завданням є розумне використання робочого простору, який умовно можна поділити на сектори: навчально-пізнавальний та побутово-практичний.
У другій зоні створюється простір, який виконує функції кухні та їдальні. Тут діти з особливими освітніми потребами під наглядом педагогів або з їхньою допомогою набувають навичок самообслуговування, які допоможуть їм адаптуватись у соціумі. Все це спрямоване на збереження психоемоційного стану учнів з різними нозологіями та школярами без особливих освітніх потреб і створення у такій групі позитивного мікроклімату.
Обладнання для ресурсної кімнати. Для облаштування особливого класу необхідно відповідально вибрати необхідний ряд матеріалів і устаткування: Спортивно-ігрові товари ( необхідні для заняття фізкультурою);Парти, стільці, столи та інші меблі необхідні для індивідуальних і колективних занять;Засоби навчання та методики, спеціальна література;Іграшки та меблі для сенсорної кімнати.
Усе оснащення ресурсної кімнати має відповідати основним потребам розвитку дитини, як наприклад, зазначений нижче перелік устаткування розділений на наступні категорії: зона групової роботи та зустрічей, зона фізичного розвантаження, зона індивідуальної роботи та творчості, зона психологічного розвантаження.
У зоні групової роботи діти набувають комунікативні навички, вчаться слухати один одного та висловлювати свої думки та почуття. Дуже важливо, щоб дитина сама розуміла що вона відчуває і що їх зараз потрібно, тому обладнання цієї зони активно допомагає дитини налаштуватися на сприймання себе та оточуючих.
Зона фізичного розвантаження потрібна для регулярної зміни діяльності дітей, тому що не рідко діти, з ООП, мають знижену здатність концентрації уваги, тому дуже корисно часто переключатися на активні вправи, які стимулюють вестибулярну систему, тактильну систему, пропріоцептивну систему, розвиває баланс та координацію.
У зоні індивідуальної роботи дитина набуває освітні навички, у чому їх звісно допомагає спеціаліст. Тут відбувається вивчення букв, цифр, геометричних фігур і т. д. І не менш важливою виступає зона психологічного розвантаження, де відбувається сенсорна інтеграції та релаксаційні процеси. Для дитини важливо отримувати зорові, слухові стимули, стимули нюхові та смакові, знову ж таки тактильні та пропріоцептивні. Стимуляція систем сприймання дитини важлива не лише для її розслаблення, а й для стимуляції інших важливих процесів, що допомагають дитині у навчанні. У ресурсному класі присутні набори посуду, кухонні панелі, кухонні електричні прилади, як наприклад, електрочайник та мікрохвильова піч. Спеціаліст разом з дитиною проводить різноманітні маніпуляції, а саме готуюсь їжу розігріваючі її, роблять чай або сервірують стіл. Інші спеціальні меблі, які є у кожному домі, допомагають дитині навчитися правильно обходитися зі своїм одягом, тобто складати його у шафу або вішати на вішалку. Обов'язковими для ресурсного класу є набори для розвитку творчої активності дитини. Творчі вправи допомагають дитини як емоційно, так і фізично. Займаючись арт-терапією дитини розкриває себе, відпрацьовує свій емоційний стан, а також розвиває дрібну моторику рук, загальну координацію, стимулює зір та тактильну систему.