Освітня політика України та Іспанії: порівняльний аналіз
Загальні відомості про країни
Столиця Мадрид
Українська Офіційна мова Іспанська
Унітарна парламентсько- Унітарна парламентська
Форма правління
презедентська республіка конституційна монархія
603 548 км² Площа 504 645 км²
43 733 762 Населення 47 500 000
Гривня Валюта Євро
У І
К С Р П
А А
Ї Н Н І а я
Міністерство освіти і науки
України — центральний орган виконавчої влади України.
Є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади,
що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і
науки, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у
сфері здійснення державного нагляду
(контролю) за діяльністю закладів освіти.
Очолює МОН та керує його діяльністю міністр освіти.
Найголовнішою функцією МОН є формування та реалізація державної політики у сфері освіти і науки.
Система освіти в Іспанії контролюється і регулюється
Міністерством освіти. Міністерство освіти Іспанії – це суб'єкт державної влади та головний керуючий орган у сфері розвитку освітнього сектору
іспанського королівства, включаючи
всі рівні системи освіти.Цей орган має складну організаційну структуру, до складу якої входить низка агенцій, комітетів, рад та федерацій, чия
діяльність пов'язана з культурою
Іспанії, сферами освіти та спорту.
Робота організації регламентується рядом королівських указів.
Україна Іспанія
Ясла (1-3 р.)
Ясла-садок ( 1-6(7) р.)
Дитячий садок (1-6(7) р.) Дитячий садок Infantil (від 2
Ясла-садок компенсуючого типу місяців до 3 років)
Будинок дитини (0-3 р.) Підготовча група Preescolar
Дитбудинок інтернатного типу (з 3 до 6 років)
Ясла-садок сімейного
Ясла-садок комбінованого Центр розвитку дитини
Підпорядкування дошкільних закладів освіти
Державні (повністю фінансуються з державного
Державні бюджету)
ПриватніЗмішані (отримують
фінансування з держави частково)
Приватні
Обидва цикли є добровільними, а в державних установах і безкоштовними. Іспанські аналоги дитячих садків дуже різняться між собою і залежать від організацій або фондів, які забезпечують їх підтримку. Викладаються уроки музики і танців, читання і вправи на логіку, математичні заняття та ознайомлення з комп'ютером, малювання і уроки з етики
Розпорядок дня залежить від саду, але зазвичай це шести — десятигодинний день, частіше з 9.30-10.00 до 16.30-17.00, з обідом та підвечірком (іноді і сніданком), «тиха година» є не скрізь.
В Іспанії навчальний рік починається у вересні, тому набір у дитячі садки починається вже в травні, а у вересні знайти місце практично неможливо.
За даними іспанського державного інституту статистики, на мільйон дітей в країні припадає трохи більше 300 тисяч місць у дитячих садках. Причому 52% з них надають приватні «садки». Пояснюється це просто: кількість муніципальних дошкільних установ набагато менше і вони просто не можуть прийняти всіх бажаючих.
Католицькі дитячі садки теж не вирішують проблему балансу попиту та пропозиції, тому що висувають надзвичайно суворі вимоги для зарахування. Не дивно, що сьогодні в Іспанії процвітає чимала кількість підпільних дошкільних закладів, не особливо піклуються ні про стандарти виховання, ні про гігієну. По-цьому для батьків нелегка робота щодо вибору дитячого саду починається, мало не до народження дитини. Коло відповідних установ визначається, в основному, за місцем проживання і за рекомендаціями знайомих, але іноді залежить від зв'язків садка зі школами.
В Іспанії існує невелика кількість садів модної сьогодні системи Монтессорі, яка поєднує особистісний підхід виховання дитини з підготовкою до коледжу.
За даними іспанського державного інституту статистики, на мільйон дітей в країні припадає трохи більше 300 тисяч місць у дитячих садках. Причому 52% з них надають приватні «садки». Пояснюється це просто: кількість муніципальних дошкільних установ набагато менше і вони просто не можуть прийняти всіх бажаючих.
Католицькі дитячі садки теж не вирішують проблему балансу попиту та пропозиції, тому що висувають надзвичайно суворі вимоги для зарахування. Не дивно, що сьогодні в Іспанії процвітає чимала кількість підпільних дошкільних закладів, не особливо піклуються ні про стандарти виховання, ні про гігієну. По-цьому для батьків нелегка робота щодо вибору дитячого саду починається, мало не до народження дитини. Коло відповідних установ визначається, в основному, за місцем проживання і за рекомендаціями знайомих, але іноді залежить від зв'язків садка зі школами.
Україна Іспанія
Початкова освіта – 6 років
Початкова освіта – 4 роки Обов’язкова середня освіта – 4
Середня освіта – 5 років роки
Профільна середня освіта – 3 Бакалаврат ( освіта Bachillerato) роки – 2 роки
використовувати вже розроблену іншими організаціями чи
навчальними закладами.
Освітня програма розробляється на основі Державного стандарту загальної середньої освіти.
Система середньої освіти в країні знаходиться під контролем
Міністерства освіти Іспанії. Саме держава стежить за якістю освіти,
встановлює нормативи чисельності
педагогічного складу, кількості учнів в класі, стверджує методологічні програми, контролює питання
фінансування і т.д.
Початкова шкільна освіта в Іспанії, відома як Educación Primaria або Colegio. Навчання в початковій школі триває 6 років і розподілене на три дворічні цикли:
Перший цикл (від 6 до 8 років)
• Другий цикл (від 8 до 10 років)
• Третій цикл (від 10 до 12 років)
Кожен цикл початкової освіти учня має заздалегідь визначений навчальний план, заснований на національних і регіональних стандартах. Наприклад, в першому циклі основна увага приділяється базовим академічним навичкам - читанню, письму, рахунку, в той час як два інші цикли засновані на предметах, які допоможуть підготувати учнів до наступного етапу навчання, обов’язкової середньої освіти.
.
Обов'язкова середня освіта або навчальний заклад Secundaria
вони можуть зосередитися замість цього на професійно-технічних навичках, які запропоновані в різних областях.
Студенти, які виконали вимоги ESO і склали необхідні іспити, отримують «Сертифікат про завершення середньої освіти» (Titulo de Graduado en Educación Secundaria).
Як тільки учні отримали сертифікат про завершення середньої школи, у них по суті є три варіанти: 1. Залишити школу.
2. Продовжити свою освіту, навчаючись наіспанському бакалавраті чи Bachillerato (потрібно для студентів, які планують отримати університетську освіту або вищу професійну освіту).
3. Продовжити свою освіту на професійнихкурсах - програму, відому як Ciclo Formativo, зазвичай запропоновану в тій же школі, в якій вони отримали сертифікат ESO.
У систему освіти Іспанії входить рівень бачілерато, що є аналогом старших класів. Цей рівень обирають учні, які мають намір вступати до вищих навчальних закладів, а тому цей етап загальноосвітньої школи необов'язковий. Етап ділиться на два періоди. На першому ведеться загальна підготовка до вищої освіти, а другий вимагає від учня обрати конкретний напрям продовження навчання, тобто гуманітарні або точні науки. Навчання на цьому етапі завершується іспитом, який є ще й вступним до вищого навчального закладу. Зарахування в іспанські університети відбувається на конкурсній основі, тому учні, які набрали більшу кількість балів, мають певні переваги під час вступу.
Студенти, які завершують обов'язковий етап середньої освіти (ESO) і хочуть продовжити професійну освіту, можуть залишатися в школі і відвідувати курси професійного навчання середнього класу або Ciclos Formativos de Grado Medio. Як і Bachillerato, цей етап зазвичай займає 2 роки, і єдиною вимогою є сертифікат ESO, отриманий за рахунок обов'язкової середньої освіти. Успішне завершення цього середнього рівня навчання може забезпечити працевлаштування в безлічі сфер.
Відмінності шкільної освіти Іспанії з українською
навчальний рік починається в середині вересня і ділиться на триместри; тривалість одного уроку – 55 хвилин, перерва – не більше 5 хвилин; початкова школа в Іспанії базується на гармонійному розвитку особистості дитини, формування у нього креативного підходу до вирішення завдань і складних ситуацій, сприяючи його входження в соціум. Тому діти, які приїжджають із країн СНД, виявляються більш
«напханими» знаннями, ніж їхні іспанські однолітки;
залишитися на другий рік тут не вважається ганьбою – в Іспанії це абсолютно нормальне явище;
у країні дуже багато інклюзивних шкіл. Причому вважається цілком природним, що в одному класі навчаються діти-інваліди та звичайні школярі;
слід нагадати, що в Королівстві офіційно дозволена проституція. І як не дивно це звучить для вихідця з пострадянського простору, але в Іспанії є школа (Trabajo Ya – Працюй зараз), яка готує молодь обох статей до професійної діяльності;
в Іспанії широко поширені міжнародні школи, які проводять викладання з англійської, американської чи французької системі.
1) молодший спеціаліст – вищий заклад освіти 1-го рівня акредитації (училище, технікум);
2) бакалавр – вищий заклад освіти 2-го рівня акредитації (коледж); 3) спеціаліст – вищий заклад освіти 3-го рівня аккредитації (інститут, академія); 4) магістр – вищий заклад
1) градо (Grado) – триває 4 роки – відбувається навчання фундаментальним дисциплінам; 2) майстер / магістр (Máster )– триває 2 роки – по його закінченні присвоюється ступінь ліценціата чи професіональне звання; 3) докторадо (Doctorado) – триває 2 роки – по його закінченні надається вище
освіти 4-го рівнянаукове звання Іспанії –
аккредитації (університет). ступінь доктора певних наук
Україна Іспанія
Університет Факультети
Академія, інститут Вищі технічні училища
Коледж Університетські школи
Технікум,училище Університетські коледжі
Консерваторія
Конституція України Конституція Іспанії
Закон України «Про вищу Закон про систему освіти освіту» Іспанії
Закон України «Про освіту» Закон про Університети
Закон «Про наукову і науково- Закон про управління технічну діяльність» навчальними закладами
Закон про освіту
Закон про якість освіти
Денна; вечірня;
заочна, дистанційна; суботня;
екстернатна.
Форми навчання можуть бути поєднані.
Терміни навчання за відповідними формами визначаються можливостями виконання освітньо-професійних
програм підготовки фахівців певного освітньо-кваліфікаційного рівня. звичайне
(аналогнашому денному,тобто де необхідна присутність студента назаняттях); вечірнє (для тих, що працюють або отримують дві освіти) -заняття проходять як правило в другій половині дня, по 3-4 рази
на тиждень; дистанційна - треба мати на увазі, що в Іспанії тільки один Університет займається дистанційною освітою - UNED. "навчання поштою", - воно побудоване на базі заочного і може бути як державним так і приватним. Всі дипломи видаються згідно прийнятій в країні системі.
Вища освіта в Іспанії здійснюється на платній основі. Сума оплати варіюється в межах від 2500 до 5000 євро (в державних установах), а в приватних ціни значно вище - від 3000 до 20 000 євро в рік. В Іспанії існує гнучка система стипендій, обміну та грантів, що дозволяє студентам повністю оплатити навчання або відправитися за програмою обміну в іноземний ВНЗ.
Для всіх іспанських ВНЗ передбачена певна автономія, що дозволяє їм змінювати навчальний план і програму освіти.
В Іспанії навчальний рік починається в жовтні, а закінчується в червні. Основною мовою є іспанська, для студентів-іноземців передбачені мовні курси, причому ухил в навчанні зроблений з урахуванням обраної спеціальності (юриспруденція, економіка, медицина і т.і.).
Сьогодні освітня система країни нараховує понад 60 ВНЗ.
Іспанські університети традиційно сильні у викладанні історії, географії, філософії, латини, фізики. З нових курсів популярністю користуються біомеханіка, інформаційні технології, екологія. Найстаріший в Іспанії університет Саламанки має найбільшу кількість факультетів.
Одним із кращих вважається мадридський університет Комплутенсе, до складу якого входять 19 факультетів, Вища школа інформатики, 6 університетських шкіл, 30 інститутів та 12 шкіл професійної спеціалізації. До числа престижних належать і такі "молоді" університети Іспанії як Севільський і Валенсійський.
За іспанськими законами вищу освіту можуть надавати тільки університети. Більшість із них (48) державні, але є невелика кількість приватних, а також ті, що належать церкві. Дипломи державних ВНЗ в цілому цінуються вище приватних.
Відмінності вищої освіти Іспанії з українською
Українська система освіти має більш чіткішу структури розвитку освіти. Іспанська система має поліваріантний характер : можна або підніматися за ступенями дипломів до магістра, або зразу поступити у Вищий ліцей, де також можна отримати диплом магістра;
В Іспанії на один приватний вуз припадає 4,7 державних вузів, в той час як в Україні спостерігається зворотня тенденція, хоча останнім часом Міністерство освіти України “ оголосило війну " приватним вузам, які дають неякісну освіту ;
Іспанська система освіти більш диверсифікована на підставі певних освітніх програм, що мають конкретний характер. Це є більш ефективним для використання здібностей студентів;
Результати всебічного і досконалого вивчення системи освіти Іспанії, зокрема вищої професійної освіти, можуть надати значний приклад організації, вдосконалення та покращення системи освіти в Україні.
.
оновлення змісту й структури освіти, на принципи рівного доступу всіх дітей до якісної освіти;
ефективна підтримка на державному й муніципальному рівнях розвитку шкіл з середнім і низьким рівнем освітніх послуг,
на забезпечення організації якісного профільного навчання у старшій школі;
підвищення якості професійно-технічної освіти; розвиток шкільної автономії та створенню гуманітарних, природничик та технічних профілів у школах відповідно до потреб на загальносвітовому рівні;
розподілу фінансових ресурсів різних рівнів, спрямованих на розвиток освіти;
організація розв’язання проблеми ефективного використання інтелектуального потенціалу педагогічних кадрів ;
врегулювати на законодавчому рівні визнання дипломів про вищу освіту серед європеських країн.
1.Загальні Положення про організацію Бакалаврату: Королів. декрет № 1467/2007 від 2 листоп. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http:\\www.educacion.es\portada.htmp.
2.Загальні Положення про організацію обов’язкової середньої освіти в Андалусії: декрет Упр. освіти Андалусії № 231/2007 від 31 лип. [Електронний ресурс] // Законодавча база про освіту в Андалусії. – Режим доступу :
http:\\www.adideandalucia.es\normativa.php
3.Закон про Університети (12\2001); Закон про систему освіти Іспанії (1990); Закон про участь, розвиток і управління навчальними закладами (1995); Закон про освіту (2\2006); Закон про якість освіти (12\2001); Конституція Іспанії
(1978). [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http: \\www.mec.es
4.Міністерство освіти і культури Іспанії [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http:\\www.educacion.es\portada.htmp
5.Сисоєва С.О. Освітні системи країн Європейського Союзу: загальна характеристика : навч. посіб. / С.О.Сисоєва, Т. Є. Кристопчук. – Рівне : Овід, 2012.
6.Система освіти в Іспанії // Завуч. — 2008. — № 14. — С. 9
7.Тягушева О. Г. Підготовка учнів старшої школи до навчання у вищому навчальному закладі / О. Г. Тягушева // Позаклас. час. – 2010. – № 10. – С. 5556.
Дякую за увагу