Мета уроку:ознайомити із основними класифікаціями поділу озер (за типом улоговини та характером стоком);пояснити утворення озерних улоговин та навести приклади;за картою фізичною світу знайти (через мережу Інтернет) місцезнаходження озер, вказаних в темі;навчитись використовувати додаткові джерела інформації (перегляд інформації за посиланнями).
Світові запаси води в озерах. Наукові співробітники Університету Макгілла визначили світові запаси води, які знаходяться в озерах (2016) Відомо, що в усьому світі налічується 1,4 млн озер, розмір яких перевищує 10 гектарів. Всі вони вміщають в себе більше 180 тис кубічних кілометрів води, повідомляє Informing. Слід уточнити, що на 10 найбільших озер світу припадає 85% води. 62% всіх озер знаходяться в Канаді, де вони утворилися в результаті танення льодовиків. Берегова лінія всіх озер світу в цілому становить 7 млн кілометрів і приблизно дорівнює десяти відстаням між Місяцем і Землею. Канадські вчені уточнили, що цього об'єму рідини вистачить, щоб покрити всю сушу планети водою шаром 1,3 метра.https://vidomosti-ua.com/science/126139 (“Відомості” 16 грудня, 2016)
Озероприродна водойма – улоговина, заповнена водою і не має безпосереднього з’єднання з океаном.від моря відрізняється саме відсутністю з’єднання;займають 1,8% площі суходолу;утворення озер - умови:1.улоговина; 2.достатня кількість води;улоговина заповнюється: водами річки або підземною водою, водою атмосферних опадів,іноді потрапляє з моря через лиман, лагуну!!! Тези занотуйте у зошит! Можна у вигляді схеми!
Озерні улоговини{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}тектонічні – в місцях розломів та опускань земної кори. Байкал (1620м),Танганьїка(1470м)залишкові – залишки давніх морських басейнів. Каспійське, Аральськельодовикові - в улоговинах, утворених давнім льодовиком. Ладозьке, Онезьке, Ведмеже, Бребенескулзагатні – в долинах гірських річок, якщо русло річки перегороджує обвал або потік застиглої лави. Сарезьке (Кавказ),Синевир (Україна)карстові – де місцевість утворена легкорозчинними гірськими породами, в яких природні води (підземні) вимивають пустоти. Після провалу верхнього шару, що прикривав підземну пустоту, утворюється котловина, що заповнюється водою. Світязь, озера Поділля, озера в Карпатах, на Поліссі та багатьох регіонах земної кулівулканічні – в кратерах згаслих вулканівозера Нової Зеландії, на о. Ява іншілиманні - на узбережжях морів, коли мілководну частину моря відокремлюють від моря піщані наносина узбережжі Чорного морязаплавні – на заплаві річок внаслідок відокремлення рукава або затоки від основного русла річковими наносамистариці - невеликі озера серповидної форми в долинах річок, на ділянках руслах річок, що змінили напрямок на півдні України – Ялпуг, Кагул, Кугурлуйу заплавах Дніпра, Десни,Сіверського Дінцялагунні - якщо морські затоки відокремлюються піщаними наносами (косами)південь України
Озера ( за стоком){5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}стічнібезстічніпроточні(як різновид стічних)витікає одна чи кілька річок (наприклад, з оз. Байкал витікає р. Ангара, притока Єнісею, а впадає 336 річок)з яких, не витікають річки (Каспійське, Аральське-моря-озера, Іссик-Куль, Балхаш, Чад)через які здійснюється транзит річок (впадають річки та витікають річки; наприклад: Сарезьке, Чудське, Зайсан)
Байкал. Байка́л — озеро в Росії, знаходиться у горах південної частини Східного Сибіру. Це найглибше прісноводне озеро на Землі, розташоване на висоті 456 м над рівнем моря; найглибша ділянка озера розташована поблизу острова Ольхон і становить 1642 м[2][3]. Найбільша глибина занурення становила 1620 м. Середня глибина його також дуже велика — 744,4 м[4]. Площа — 31,5 тис. км²; вода дуже прозора (до 40 м). Це найстаріше озеро на планеті, яке збереглось до наших днів, — воно утворилось 25 млн років тому.https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D0%B9%D0%BA%D0%B0%D0%BB
Каспійське море (залишкове озеро) космічний знімокhttps://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9 A%D0%B0%D1%81%D0%BF%D1%96%D0%B9%D1%81%D1%8 C%D0%BA%D0%B5_%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B5 Каспійське море розташоване на стику двох частин Євразійського континенту — Європи і Азії. Каспійське море за формою схоже на латинську букву S, протяжність Каспійського моря з півночі на південь — приблизно 1200 кілометрів (36° 34'- 47° 13' північної широти), із заходу на схід — від 195 до 435 кілометрів, у середньому 310–320 кілометрів (46°—56° східної довготи).
Домашнє завданняопрацювати п.44 (Географія. Т. Г. Гільберг, Л. Б. Паламарчук, Київ:”Грамота”, 2014);за допомогою Google знайти місцерозташування озер, вказаних у слайді 5,6 та запишіть на якому материку чи країні вони розташовані;за с.182 – ознайомтесь з цікавою інформацією про озера світу;за посиланнями на слайдах 7 і 12 перегляньте цікавий матеріал про озера. Дякую за увагу!
Джерела інформаціїhttps://vidomosti-ua.com/science/126139 (світові запаси вод в озерах) https://tribuna.pl.ua/news/top-10-najchystishyh-ozer-na-zemli/ (топ-10 найчистіших озер світу)http://www.autotravel.ua/articles/15-naykrasyvishyh-kraternyh-ozer-svitu/view_print/найкрасивіші кратерні (вулканічні озера світу)- інші посилання на ресурси під фото, космічними знімками.