Презентація. "Ознайомлення з есеєм"

Про матеріал
Матеріал презентації можна використати під час роботи над темою "Есей". Подані методичні вказівки щодо опрацювання даного виду тексту, подані тексти для аналізу і порівняння.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Учимося писати ЕСЕЙУ перекладі з французької слово есе означає начерк або спробу.

Номер слайду 2

Введення есей до програми з української мови в початковій школі зумовлено необхідністю формування в молодших школярів умінь:– креативно мислити;– зв’язно, послідовно й грамотно висловлювати свої думки, погляди, оцінні судження;– передавати словами власні почуття, пояснювати їх.

Номер слайду 3

Під час створення есей дитина має можливість думати не так, як усі, виявляти свою індивідуальність у вираженні неординарних думок. Робота над есей в 3 класі передбачає:– зіставлення розповіді, опису й есей;– визначення суттєвих ознак есей;– формулювання правила про есей;– побудову есей (під керівництвом учителя). Для ознайомлення третьокласників з есей пропонуємо порівняти три тексти.

Номер слайду 4

Текст 1. Біля нашої школи росте кучерявий клен. Учителька розповідала нам, що він ровесник школи. Його посадили тоді, коли школу збудували, й перші учні переступили її поріг. З того часу минуло багато років. Клен бачив усіх учнів, які навчались у школі. Він і сьогодні щоранку зустрічає школярів, бажає їм успішного дня. А після уроків проводжає їх додому. Шкільний клен – свідок усіх шкільних подій.• Який це текст – розповідь чи опис?• Визначте тип наступного тексту.

Номер слайду 5

Текст 2. Клен коло школи аж палахкотів. Це осінь запалила його вогняними кольорами. Яких тільки відтінків не було на ньому. І блідо-жовтий, і насичений золотистий, і яскраво-помаранчевий, і багряний, і бордовий. А між ними деінде ще ховався зелений колір літа. Час від часу з кленового полум’я, ніби іскри, відривались зіркоподібні листочки й падали додолу. У цю мить клен нагадував великий бенгальський вогонь.• Прочитайте (послухайте) ще один текст.

Номер слайду 6

Текст 3. Я поверталася зі школи додому. Проходила біля кучерявого клена. Раптом переді мною закружляв жовтий кленовий листок. Я зловила його й подумала – напевно це клен зробив мені подарунок. А чому? Можливо, щоб підняти мій настрій. А може хотів нагадати про осінь. Чи захотілося клену, щоб я звернула увагу на його красу. А може просто в ту мить, коли я проходила під кленом, вітер зірвав з нього листок, і він випадково потрапив до моїх рук. Але, як би не було, я зраділа такому подарунку.• Яку особливість має третій текст? (У ньому авторка висловлює своїдумки (розмірковування) про те, чому до її рук упав кленовий листок.)• Такий текст називається есей.

Номер слайду 7

Формулювання правила про есей.• Спробуємо сформулювати правило, що таке есей.• Спочатку пригадаємо, який текст називаємо розповіддю? (У якому про щось розповідається.)• Який текст називаємо описом? (У якому щось описується.)• А що висловлюється в есе? (Власні думки, розмірковування про щось.)• Отже, есей – це текст, у якому висловлено розмірковування (думки автора) про якийсь предмет, подію, вчинок, власні почуття. Після формулювання визначення есей, адаптованого для молодших школярів, доцільно формувати в учнів уміння будувати есей. Цього можна досягти шляхом виконання певних завдань.

Номер слайду 8

Види завдань для формування умінь складати есей.побудова есей за зразком;складання есей за поданим планом;побудова есей за даним початком;створення есей на задану тему.

Номер слайду 9

Побудова есей за зразком. • Послухайте (прочитайте) текст. Чи можна назвати його есей?Доведіть свою думку. Андрійко сумує, що літо закінчується, і треба йти до школи. А ядивуюсь, як можна не хотіти в школу? Звичайно, навчатись не легко. Потрібно багато працювати, думати. Алена кожному уроці дізнаєшся про щось нове. Як порівняю свій зошит дляписьма з першого класу із теперішнім зошитом з української мови, то бачу,як багато я навчився у школі. І хочеться ще більше знати й уміти. А крім навчання в школі ще так багато цікавого! Хіба вас незахоплюють шкільні свята, походи, екскурсії? Ми з нашою вчителькоюмайже кожного місяця кудись подорожуємо. Цікаво, де побуваємо в цьомуроці? Не розумію, чому Андрійкові не хочеться до школи?• Склади есей про свій настрій перед 1 вересня.

Номер слайду 10

Створення есей за планом.• Склади есе за поданим планом. Які добрі справи я зробив (зробила) у своєму житті?2. За які вчинки мені соромно?3. Який висновок я роблю для себе?Складання есей за даним початком.• Побудуй есей за поданим початком. Марійка любить уроки української мови. Сергійкові вони не дуже подобаються, бо треба багато писати. А мені …

Номер слайду 11

Побудова есей на задану тему• Прочитай текст. Хлопчики домовились зустрітися в неділю на стадіоні, щоб пограти у футбол. Але Петрик полюбляє вранці поспати. Тому, проснувшись, почав розмірковувати – йти йому на стадіон, чи краще поніжитися в ліжку під ковдрою.• Як порадиш вчинити Петрикові?• Чи траплялися з тобою такі випадки?• На основі прочитаного тексту побудуй есей на тему «Що длятебе важливіше, домовленість із друзями чи власні бажання?».

Номер слайду 12

У 4 класі продовжується робота над есей. Відповідно до програмових вимог четвертокласники мають уміти:– розпізнавати есей серед інших текстів;– розрізняти есей й міркування;– усно будувати есей (під керівництвом учителя). Робота над есеєм в 4 класі передбачає:– повторення знань про есей (що таке есе, його суттєві ознаки);– зіставлення есей й міркування;– складання есей (під керівництвом учителя). Зіставлення есей й міркування пропонуємо здійснити на прикладі поданих текстів.• Прочитайте тексти. Визначте, який із них есей, а який міркування.

Номер слайду 13

Текст 1. Коли я повертаюсь зі школи, мене завжди зустрічає Тишко. А сьогодні він не вибіг мені назустріч. Це тому, що в тата розпочалася відпустка. І він на кілька днів поїхав на річку порибалити. Узяв палатку, наплічник з речами і Тишка, щоб він теж побував на природі. Та й татові з Тишком не буде самотньо. Ось чому сьогодні мій чотирилапий друг мене не зустрів. Зіставлення есея й міркування пропонуємо здійснити на прикладі поданих текстів.• Прочитайте тексти. Визначте, який із них есей, а який міркування

Номер слайду 14

Текст 2. Я повертався зі школи. Сподівався, що мене зустріне Тишко. Але він не вибіг мені назустріч. Я захвилювався. Що могло статися? Може він захворів? Ні, напевно поїв з насолодою бабусиного борщу з кісткою й задрімав. А можливо тато забрав його з собою на річку порибалити. Ой, а чи бува хтось не вкрав могочотирилапого друга? Треба швидше запитати в бабусі, де Тишко. А то різні тривожні думки починають мене хвилювати.• Поясніть, чим міркування відрізняється від есе?

Номер слайду 15

Відмінність між есей і міркуванням. Міркування розпочинається з твердження, яке доводиться чипояснюється. У кінці міркування робиться висновок. В есей нічого не доводиться. У ньому висловлюються лише думки, розмірковування, якісь здогади. У кінці есей не обов’язковий висновок. Протягом навчального року варто продовжувати формувати в учнів уміння будувати есей. Для цього рекомендуємо орієнтовну тематику текстів есей.

Номер слайду 16

Орієнтовна тематика текстів-есей: Якби я був (була) чарівником, я б … Що дає мені навчання в школі? Для чого маю вивчати українську мову? Що дасть мені знання іноземної мови? Ким хочу стати, коли виросту. Що я думаю про свою Батьківщину? (Як я ставлюся до своєї Батьківщини? Що я бажаю своїй Батьківщині?) Кого б я вибрав (вибрала) собі в друзі? Що б я змінив (змінила) у своїй школі? Чи можуть пишатися мною мої батьки?

pptx
Пов’язані теми
Українська мова, 3 клас, Презентації
НУШ
Додано
12 лютого
Переглядів
109
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку