Піт Мондріан – нідерландський художник, який вважається одним із засновників течії абстракціонізму та її підвидів, геометричного абстракціонізму та неопластицизму. Пітер, а це повне ім’я художника, народився у 1872 році в місті Амерсфорт в Нідерландах у сім’ї директора християнської початкової школи. Майбутній художник отримав професійну освіту в Державній академії мистецтв в Амстердамі та починав свій професійний шлях як вчитель малювання у початковій школі
Номер слайду 3
Дослідники стверджують, що ранні роботи Мондріана зовсім не схожі на картини, з якими він асоціюється у сучасників. Спершу Піт захоплювався манерою письма старих голландських майстрів, та намагався їх наслідувати. Він часто пише пейзажі рідної країни, змальовує природу, вітряки, заходи сонця. З часом його пейзажі трансфоруються, і стають більш схожими на роботи імпресіоністів. Наприклад, чи не нагадує вам роботи Ван Гога відома картина «Червоне дерево» Мондріана 1908 року?
Номер слайду 4
У 1912 році Мондріан переїжджає до Парижа – міста новаторів, бунтарів та імпресіоністів. Не дивно, що стиль та манера письма художника починає змінюватися: Піт відходить від реалізму, захоплюється кубістами та, особливо, заглиблюється в геометричні форми. Він відчуває зміни, що відбуваються у світовому мистецтві, і Париж був у самому центрі.
Номер слайду 5
Впродовж свого життя Мондріан переїжджав у різні країни, встиг повернутися додому до Голландії, назад до Парижа, тоді до Британії. Кінцевою точкою для Піта стала Америка, де він досяг вершини свого успіху. Помер художник 1944 року від запалення легень в Нью-Йорку.
Номер слайду 6
Коли він став успішним?Піт зміг досягти фінансового успіху незадовго до смерті, вже у США, куди він переїхав у 1940 році, рятуючись від Другої світової. Тут у 1942-ому з успіхом пройшла його перша в житті персональна виставка. У США художник працював над великими композиціями: «Нью-Йорк-сіті», «Бродвей бугі-вугі», «Перемога бугі-вугі». Мондріана любили в Америці, та називали найвідомішим іммігрантом. У Нью-Йорку Мондріан також працював над створенням своєї майстерні. Сьогодні Голландія визнає Мондріана одним з найвідоміших своїх художників. Нью-Йорк Сіті І (1942)Бродвей бугі-вугі (1942-1943)
Номер слайду 7
Скільки коштують його картини?Малювати пласкі геометричні картини – не найприбутковіша справа у середині 20-го століття. Так, Мондріан вже був достатньо відомим за життя, його запрошували на великі виставки. Проте, фінансову стабільність йому довгий час забезпечували акварельні натюрморти. Як ми вже згадували раніше, Мондріан досягнув фінансового успіху вже незадовго до смерті в Америці, і продовжує впливати на світове мистецтво та високо цінуватися. У 2015 році його роботу Composition No III, with Red, Blue, Yellow and Black продали на аукціоні в Нью-Йорку за рекордні для робіт художника 50,6 мільйонів доларів. До слова, попередній рекорд вартості картини художника – 27, 6 мільйонів доларів.
Номер слайду 8
У якому стилі він малював?То що означають усі ці відомі «мондріанівські» квадрати, де тут краса та зміст? У розрізі усієї творчості можна побачити, як художник від реалістичності та імпресіонізму перейшов до абсолютної абстракції. Чому?Для того, аби зрозуміти Мондріана краще, варто зрозуміти принципи «неопластицизму» – напрямку абстракціонізму, який власне і винайшов художник у період існування його групи «Стиль». Фактично, це один із ранніх напрямків абстрактного мистецтва. Таким чином, для робіт Мондріана характерно:виключення всього поверхневого, випадкового;домінування елементарних геометричних форм;лінії перетинаються лише під прямими кутами;обмежене використання кольорів;досягнення рівноваги поєднаннями форм і кольорів;виключення індивідуального.
Номер слайду 9
Велику кількість робіт Мондріан писав, обводячи чорною лінією кольорові квадрати. Уявіть, що квадрати – це світло, що пробивається крізь щілини. Або спробуйте відчути ритміку в його роботах. Композиція з червоним, жовтим, синім та чорним (1921)
Номер слайду 10
Головна робота. Картина Composition II in Red, Blue, and Yellow 1930 року, мабуть, є символом загальної асоціації зі стилем Мондріана. Тут є все: чорні лінії-рамки, що перетинаються під прямим кутом, базові кольори, багато білого. Цю роботу художник створив на піку праці та своїх філософських пошуків «чистих форм». Цікаво, що усі геометричні елементи на картині не обведені по периметру чорною лінією – є відчуття, що вони продовжуються далі у просторі. Просто ми цього не бачимо. На сьогодні картина зберігається у Національному музеї в Белграді. Композиція №2 з червоним, синім та жовтим (1930)
Номер слайду 11
Можливо, увесь секрет Мондріана в простоті та універсальності. Його роботи ідеально застосовувати у дизайні інтер’єрів, декоративних предметах чи одязі. Або ж в тому, що кольори та лінії здатні викликати більше емоцій, ніж нам здається з першого погляду. Cукні Yves St. Laurent (1966)Обкладинка Vogue ( вересень 1965)The White Stripes «De Stijl » (2000)