*Контроль над нафтовими родовищами і потоками її експорту → війни, політичні конфлікти. *Нафта → реальний інструмент геополітичного впливу.* Вісім з половиною років війни в Іраку обійшлися Сполученим Штатам → у 800 мільярдів доларів.* Якщо ж врахувати витрати на техніку та зброю, → то загальні витрати сягнуть 4-6 трильйонів доларів. * На другу світову війну Америка витралила → "лише" 3,6 трильйони (з поправкою на інфляцію).
* Нафтові басейни Перської затоки (Саудівська Аравія, Іран, Ірак, Кувейт, ОАЕ); Мексиканської затоки і Карибського моря (прибережні райони США, Мексики, Венесуели); Гвінейської затоки (Нігерія, Габон); Зондський (Індонезія), Сахарський (Алжир, Лівія), Техаський (США), Західно- канадський (Канада) басейни.
*Регулювання обсягів видобутку і ціни на світовому ринку → 13 країн Перської затоки, Латинської Америки й Африки → Організація країн — експортерів нафти (ОПЕК) →70% запасів, 40% видобутку та 35% світового експорту. *Великі імпортери → США, Китай, Індія, Японія, країни ЄС. Нафтодобувні країни ОПЕК (штаб-квартира у Відні).
*Природний газ → пальне для автомобілів, сировина в хімічній промисловості та паливо для електростанцій.*Розвідані світові запаси → 215 трлн м3 → 80 % на країни Азії. *Межі нафто- і газоносних басейнів → збігаються, але видобувають нафту і природний газ із порід різного геологічного віку і різних глибин — газ залягає значно глибше, ніж нафта. ПРИРОДНИЙ ГАЗ
*Найбільше у світі паливних ресурсів використовують США *для виробництва електроенергії споживає →25% нафти від загальносвітового обсягу, що більше, ніж вся Європа; →22 % природного газу → трохи менше від спожитого обсягу газу в усій Азії; →майже 20% вугілля → у 6 разів більше, ніж вся Африка.
* У 2019 р. в Україні (без тимчасово окупованої території АР Крим і непідконтрольних українській владі частин Донецької й Луганської областей) було видобуто → 31,2 млн тонн вугілля, → 1,9 млн тонн нафти і газового конденсату, → майже 20,7 млрд м3 природного газу. * До агресії Росії щодо території України ці показники були більшими.
* Основні поклади кам’яного вугілля зосереджені в Донецькому басейні (Донбасі)→ видобувають вугілля різних видів: антрацит (має найбільшу теплотворну здатність), → кам’яне, зокрема енергетичне (паливо для одержання теплової електричної енергії) → та коксівне (паливо для металургійної промисловості).
Нарощуємо видобуток* Щоб збільшити обсяги видобування, останнім часом в Україні активізовано → пошуково-розвідувальні буріння,→ сейсмічні дослідження з тривимірними побудовами з використанням новітніх технологій на всіх потенційно нафтогазоносних площах. * Так, нещодавно було відкрито → нафтове родовище в Шевченківському районі Харківської області, → запаси якого попередньо оцінюють в 290 тис. тонн. * Нафта там залягає на глибинах від 2100 до 2200 м.
* Родовища нафти і природного газу зосереджені у трьох нафтогазоносних регіонах→ на заході, сході та півдні України. * Видобуток газу у 2019 р. становив 20,7 млрд. м3, → що на 1,4 % меньше, ніж у 2018 р. * Проте їх запаси невеликі й становлять → менше 0,1 % (нафта) і 0,3 % (газ) від загальносвітових.
* Унаслідок окупації Криму Росія заволоділа → великою частиною шельфу й морської економічної зони → і захопила газові розвідувальні та бурові платформи. * Тому тепер Україна контролює незначну частину запасів і видобутку природного газу в цьому регіоні, → зокрема Стрілківське родовище.
1. Які мінеральні ресурси світу належать до паливних? У яких виробництвах їх використовують?2. Назвіть країни світу, що є лідерами з видобутку вугілля.3. Поясніть, чому через поклади нафти виникають глобальні конфлікти у світі.4. У яких регіонах світу зосереджено найбільші запаси природного газу? Які країни світу видобувають його найбільше?5. Які види паливних ресурсів видобувають в Україні?6. Охарактеризуйте запаси й видобуток кам’яного вугілля на Донбасі. Якими є перспективи його експлуатації?Оцініть запаси й видобуток нафти і природного газу в Україні? Порівняйте їх зі світовими. Чи є родовища паливних ресурсів у вашій області? Якщо є, то як їх використовують?ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
ПРАКТИЧНА РОБОТА 4 Позначення на контурній карті найбільших басейнів видобутку кам’яного вугілля, нафти і природного газу1. На контурній карті світу позначте найбільші басейни та райони видобутку вугілля: Верхньосілезький (Польща), Кузнецький (Росія), Карагандинський (Казахстан), Північно-Східний (Китай), Східний (Індія), Аппалацький (США), Південно-Східний (Австралія).2. На контурній карті світу позначте найбільші басейни нафти і природного газу: басейни Перської, Гвінейської і Мексиканської заток, Західносибірський, Зондський, Сахарський, Техаський, Західноканадський, Північноморський басейни.3. На контурній карті України позначте басейни та райони видобутку: вугілля — Донецький та Львівсько-Волинський, нафти і природного газу — Східний, Західний і Південний регіони.