Бінарний урок географії та хімії Мета уроку: формувати знання учнів про технологічні особливості виготовлення тканин, сировини для шкіряно – взуттєвої продукції; з'ясувати чинники розміщення виробництв з виготовлення текстилю, одягу, взуття; визначити центри легкої промисловості в Україні.
Тема:Вторинний сектор економіки. Виробництво тканин, одягу, взуття.
Навчальна мета: удосконалити побутові знання учнів про види тканин, сутність формування якості товарів легкої промисловості;
сформувати знання про технологічні особливості виготовлення тканин, сировини для шкіряно – взуттєвої продукції; з’ясувати чинники розміщення виробництв з виготовлення текстилю, одягу, взуття; визначити центри легкої промисловості в Україні; удосконалювати навички аналізу тематичних карт та різноманітних джерел інформації .
розвивальна мета розвивати побутові вміння визначати якість одягу та взуття,ерудицію,критичне мислення;
виховна мета: виховувати естетичний смак, почуття краси.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: бінарний урок з географії та хімії
Обладнання: дидактичні матеріали: картки із завданнями з хімії та географії, комп'ютерна презентація ходу уроку, мультимедійний проектор, проекційний екран, ноутбук, комп'ютерна програма «learningapps.org» атласи, географічна карта «Легка промисловість», зразки полімерів та волокон, клей, ватман,підручник,зразки тканин різної сировини та різної якості.
Опорні та базові поняття: текстиль, волокно, нитки, пряжа, вовна, шкіра, шкірозамінник, трикотаж, мода.
Географічна номенклатура: найбільші центри текстильного, швейного,взуттєвого виробництва в Україні – Тернопіль, Херсон, Луцьк, Черкаси, Житомир,Рівне, Київ, Одеса, Харків, Запоріжжя, Бердичів, Дунаївці.Славута, Богуслав.
Хід уроку.
І Організаційний момент
Привітання вчителя з учнями, перевірка готовності до уроку.
ІІ Основна частина уроку
2.1 Актуалізація опорних знань .
Вчитель географії.
- Пригадаймо, що виробляють підприємства легкої промисловості?
(Тканини, одяг, взуття, предмети галантереї)
ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності
Прийом «Географічний синтез»: на дошці написані різноманітні товари,які пересічна людина купує щороку ( дивись схему ).
Поміркуйте, яка галузь господарського комплексу обˋєднує всю цю продукцію в єдине ціле, адже займається її випуском? Відповідь обґрунтуйте.
ВЗУТТЯ ОДЯГ ТКАНИНИ ПАРФУМИ
ПАНЧОХИ ШКАРПЕТКИ БІЛИЗНА ВИРОБИ З ХУТРА
ПАРФУМИ КРАВАТКИ НИТКИ РУКАВИЧКИ
СУМКИ ШАРФИ РЕМЕНІ
Назвіть матеріали , що є у складі тканин одягу , який ви купуєте?
Відповідь учениці.
У складі матеріалу моєї кофточки є 15% кашеміру, 30% вовни, 37% поліаміду та 18% еластину.
Вчитедь географії
Кашемі́р (від назви кашемірських/кашмірських шалей, що їх виробляли з тонкої козячої вовни в Кашмірі) —легка вовняна,напіввовняна або бавовняна гладкофарбована тканина саржового переплетення ниток.
Во́вна — тонка довга шерсть тварин, що використовується в текстильній промисловості як сировина для виготовлення вовняних тканин. Найпоширенішою у світі є овеча вовна, саме тому дуже часто коли говорять про вовну мають на увазі саме її.
Вчитель хімії.
Поліаміди - пластмаси на основі лінійних синтетичних високомолекулярних сполук , що містять в основному ланцюзі амідні групи -CONH-.
Поліаміди використовуються в машинобудуванні, автомобільній, авіаційній, текстильної промисловості, а також медицині та інших областях.
У текстильної промисловості з поліаміду виготовляють нитки, тканини, канати, мотузки в тому числі для рятувальних робіт і альпінізму.
Еластан - це синтетичне волокно, точніше - сегментований поліуретан. Інші його назви: спандекс і лайкра. Останній варіант - бренд американського виробника, який увійшов до загального вжитку.
Ця матерія майже не використовується в чистому вигляді. Їй «розбавляють» тканини природного і синтетичного походження для поліпшення властивостей виробу на виході.
Вчитель географії.
Яким матеріалам ви надаєте перевагу та чому?
Я надаю перевагу натуральним вовняним тканинам , адже вони теплі, та довговічні, їх важко зім’яти, але вони досить дорогі й можуть викликати алергію Одяг із бавовняної тканини «дихає» (пропускає повітря), добре вбирає вологу, приємний на дотик, комфортний до тіла, досить теплий та не електризується.
Тож сьогодні на уроці ми з вами розглянемо Легка промисловість. Виробництво тканин,одягу та взуття».
Вчитель географії оголошує тему та мету уроку
IV.Вивчення нового матеріалу
Що ж таке легка промисловість ?
Легка промисловість - сукупність галузей промисловості, що виробляють головним чином товари масового народного вжитку з різних видів сировини.
Яка ж структура легкої промисловості ?
1.Завдання: користуючись картою атласу на ст.40, назвіть та позначте на ментальній карті основні галузі легкої промисловості.
Ментальні карти – це спосіб опрацювання інформації графічним та візуальним способами; вид запису ідей, думок.
Галузева структура легкої промисловості:
Текстильна: первинна обробка сировини, бавовняна, лляна, вовняна. шовкова , трикотажна.
Швейна
Шкіряна
Хутрова
Взуттєва
Шкіргалантерейна
Залежно від сировини волокно буває натуральним, штучним та синтетичним.
Пояснення вчителя з елементами бесіди.
Вчитель географії.
Початковим виробництвом легкої промисловості є текстильне виробництво.
Основою текстильної промисловості е волокно.
Волокном називають тонку не прядену нитку рослинного, тваринного, мінерального або штучного чи синтетичного походження, придатну для виготовлення пряжі, текстильних та трикотажних виробів
Залежно від сировини воно буває натуральним, штучним та синтетичним.
Робота з ментальною картою.
Побудувати ментальну карту «Сировина для легкої промисловості» використовуючи мал.140. ст..200.
На ментальній карті учні позначають основу текстильної промисловості – волокно та його походження –природнє ( рослинне,тваринне,мінеральне) та хімічне (штучне та синтетичне).
Вчитель географії. Натуральні волокна можуть бути рослинними, тваринними та мінеральними.
Запитання до учнів.
Які рослини вирощують як сировину для виробництва волокон?
Бавовник, льон, коноплі джут, агаву.
Які тварини дають нам сировину для перероблення на волокно?
Овечки, ангорські кози, верблюди ( вовна) тутовий шовкопряд
( натуральний шовк)
Яка галузь господарства постачає таку сировину?
Сільське господарство.
Вчитель географії. Розповідь.
Понад 70% усіх тканин в Україні дає бавовняна. ЇЇ виробництво працює на імпортній сировині з країн Середньої Азії. Первинна переробка бавовнику відбувається в країнах Середньої Азії. В Україну надходить бавовник- волокно. Воно іде на виробництво тканин,ниток,вати. .Підприємтво у своєму розміщенні орієнтується на жіночі трудові ресурси. Найбільшим у бавовняній промисловості нині є виробниче обєднання « Текстерно» у Тернополі. Великим підприємством у бавовняному виробництві є також Херсонський бавовняний комбінат.
Робота з ментальною картою.На ментальній карті учні позначають бавовник та виробниче обєднання « Текстерно» у Тернополі , Херсонський бавовняний комбінат.
Вчитель хімії. .( проведення досліду)
Запитання до учнів.
Як ви думаєте чим різняться лляні, бавовняні,шовкові та вовняні речі?
Бавовняні тканини на дотик м’які, без блиску. Нитка без ворсу, при обриванні утворюється щіточка з одинаковими по довжині волокнами. Якщо підпалити нитку з такої тканини, вона горить жовтим полум’ям і залишає сірий попіл та запах горілого паперу. Тканина мнеться дрібними неглибокими складками, які не зникають
Вчитель географії.
Лляна промисловість переживає тяжкі часи . Вона дає близько 1% тканин нашої держави Предствлено усі стадії переробки льону. Льонокомбінати розміщені з орієнтуванням на чинник сирвини. В Україні працює не на повну потужність лише один Житомирський льонокомбінат. Він випусакє як технічні тканини так і високоякісні тканини для вишуканого одягу з натуральних та комбінованих волокон.
Вчитель хімії. .( проведення досліду)
Розгляньте зразки волокон. Порівняйте штучний та натуральний шовк. Яка їх відмінність та подібність.
Найбільш поширені методи відрізнити натуральний шовк від штучного.
Ціна. Натуральний шовк - найдорожчий промисловий продукт. Він не може мати низьку вартість, адже його видобуток, а також виготовлення трудомісткі процеси;
Колір. Натуральний шовк не може мати білий колір. Волокна після обробок нагадують вершковий відтінок. У той же час штучний шовк досить часто буває білим і менш щільним;
Справжня шовкова тканина не мнеться. Для перевірки досить взяти невелику кількість тканини і щільно зім’яти в долоні. Якщо матеріал деформувався і пом'явся - це штучний шовк;
Вогонь. Перевірка вогнем передбачає підпал ниток. Цей спосіб найбільш дієвий.Волокна натурального шовку загоряться і виникне запах паленого волосся. Штучний матеріал просто розплавиться, супроводжуючи процес ароматом пластмаси;
Міцність. Натуральний шовк неможливо розірвати. Навіть при сильних ривках на тканині не утворюються розриви. Штучний матеріал менш щільний, він легко розірветься при проведенні процедури;
Натуральна шовкова тканина на дотик м’яка, гладенька, тонка, має приємний глибокий блиск. Нитка горить жовтим полум’ям, при винесенні з вогню гасне, скручується в сіру кульку, яка легко розтирається, виділяє запах горілого пір’я. При розкручуванні нитка розпадається на тонкі короткі волокна. Нитка неміцна.
Вчитель географії.
Натуральний шовк одержують з імпортної сировини - коконів метелика тутового шовкопряда, який надходить до України із Узбекистану. В Україні працює єдине підприємство , що спеціалізується на випуску натурального шовку – Київський шовковий комбінат , який працює з 1946 року.
Натуральні шовкові тканини «дихають», вони міцні, легкі, добре вбирають вологу і погано проводять тепло (це добре для літнього одягу), але втрачають частину своїх властивостей під дією прямих сонячних променів. У сучасних умовах виробництво шовкових тканин значною мірою орієнтується на використання хімічних волокон, які витісняють шовк-сирець
Великий виробник шовкових тканин—Черкаський шовковий комбінат, який спеціалізується на тканинах із штучних і синтетичних волокон, у тому числі плащових, декоративних, технічних та меблевих. Волинський шовковий комбінат( м. Луцьк) випускає тканини для костюмів, гардин,вишивки та технічні тканини.
Вчитель хімії. .( проведення досліду)
Чисто вовняна тканина на дотик м’яка, з ворсовим покриттям. Нитка ворсиста, тканина мнеться дрібними неглибокими складками, які швидко розходяться. Горить жовтим полум’ям, яке швидко гасне, скручується у сіру кульку, має запах горілого пір’я
Вчитель географії.
Близько 10% українських тканин виробляє вовняна промисловість .Сировиною для виробництва тканин є переважно імпортна овеча вовна , з додаванням вітчизняної. Нині в Україні працює 3 підприємства вовняної промисловості - Богуславська суконна фабрика. Її філія – фабрика
« Промінь» у селищі Димер, Дунаєвецька суконна фабрика в м. Дунаївці, Хмельницької області та Славутська суконна фабрика у селищі Славута.
Вчитель географії.
Лляна промисловість переживає тяжкі часи . Вона дає близько 1% тканин нашої держави Предствлено усі стадії переробки льону. Льонокомбінати розміщені з орієнтуванням на чинник сирвини. В Україні працює не на повну потужність лише один Житомирський льонокомбінат. Він випусакє як технічні тканини так і високоякісні тканини для вишуканого одягу з натуральних та комбінованих волокон.
Вчитель хімії ( проведення досліду)
Лляна тканина на дотик жорстка, холодна, має приглушений блиск. Нитка без ворсу, при обриванні утворюється щіточка з різних за товщиною волокон. Тканина мнеться дрібними глибокими складками, які не зникають. Горить нитка повільно, жовтим полум’ям
Вчитель географії.
Конопляно – джутова прмисловість випускає мотузки, рибацькі сітки, канати.технічну тканину для мішків. В Україні працює Харківський канатний завод та Одеська фабрика технічних тканин.
Вчитель хімії. .( проведення досліду)
Штучні волокна отримують шляхом перероблення природних органічних
з’єднань- целюлози, бавовникового пуху, а також скла, металів. Зрештою отримуюь різні види віскозних, ацетатних, люрексних,скляних волокон.
Запитання до учнів
Яка галузь господарства постачають ці види сировини?
Відповідь учнів.
Сільське господарство, металургійне виробництво, виробництво будівельних матеріалів.
Розгляньте зразки волокон. Порівняйте штучний та натуральний шовк. Яка їх відмінність та подібність
В Україні штучні волокна й нитки виробляють тільки віскозні, Основна продукція — віскозне шпательне волокно, нитки для кордової тканини та нитки текстильні капронові. Споживачами хімічних волокон ; є, головним чином, легка та шинна промисловість. Підприємства галузі розмішуються поблизу центрів текстильної промисловості, де наявні сировина, вода та дешева електроенергія (Київ, Черкаси, Сокаль, Житомир)
Якщо підпалити шматочок віскози, що нагадуватиме її запах?
Відповідь.( проведення досліду)
Віскозна шовкова тканина на дотик жорсткіша, ніж натуральна. Має різкий блиск, тонка і легка. Нитка горить жовтим полум’ям, після згорання залишається сірий попіл і запах горілого паперу
Віскоза - це штучне полотно, яке отримують шляхом переробки природної целюлози. Залежно від того, які волокна додають до її складу і яка їх товщина, цей матеріал набуває різні якості. Так само віскозу успішно додають до складу натуральних тканин для поліпшення їх природних властивостей. Віскозу ще називають штучним шовком і широко використовують для виробництва чоловічих, жіночих і дитячих речей.
Основні плюси: віскозне волокно добре фарбується, має більш високі гігієнічні показники в порівнянні з іншими синтетичними волокнами. Віскоза гігроскопічна (активно вбирає вологу), добре пропускає повітря, не накопичує статичної електрики, приємна до тіла, м'яка і шовковиста на дотик, відмінно драпірується, міцна в сухому вигляді, не викликає алергію.
Вчитель географії.
В Україні діють 3 шовкові комбінати з орієнтуванням на трудові ресурси.
Одне з найбільших підприємств легкої промисловості України – Черкаський шовковий комбінат , який діє з 1967 року. . Він спеціалізується на випуску штучного та синтетичного однотонного та з малюнками шовку.
Волинський шовковий комбінат працює у Луцьку. Він випускає тканини із штучного і синтетичного шовку для костюмів, гардин, вишивки та технічні тканини.
Вчитель хімії ( проведення досліду)
В Україні виробляють синтетичні волокна — тільки поліамідні (капрон, анід).
Синтетичні волокна виготовляють із синтетичних смол. Прикладом синтетичних волокон можуть слугувати капрон, найлон, нітрон, лавсан, енант і т. д. В даний час наша промисловість виробляє близько 60% капронового волокна від загальної кількості синтетичних волокон.
Синтетичні волокна отримують шляхом перероблення речовин полімеризації чи поліконденсації ( етилен, бензол, фенол, пропілен, тощо) тобто мають неорганічне походження.
Значну увагу приділяють виробництву синтетичних волокон, оскільки їх властивості ліпші, а затрати праці при їх отримання менші. Наприклад, стійкість автомобільних шин до стирання при заміні бавовняного каркаса на каркас із хімічних волокон підвищилася більше ніж у 2 рази. На сьогодні всі технічні тканини виготовляють тільки із синтетичних волокон. Особливо економічно вигідно використовувати синтетичні тканини у процесі виробництва фільтрів, пилоуловлювачів тощо.
Синтетичні-волокна менш гігієнічні, ніж природні, не вбирають воду, електризуються, тому з них майже не виробляють тканин для пошиття натільної білизни.
Із синтетичних волокон найбільше виробляють капрону (поліамідне волокно), лавсану (поліефірне волокно) та нітрону — (поліакрило-нітрильне волокно
Капрон
Синтетичне волокно капрон одержують поліконденсацією є-амінокапронової кислоти за схемою:
nNH2 – (CH2)5 – COOH ( - NH – (CH2)5 – CO - )n + H2O
капронова смола
Макромолекули капрону мають лінійну структуру. Молекулярна маса макромолекул становить 16 – 22 тис.
Полімер – смола. Для добування волокон її плавлять, пропускають через фільєри. Струмені полімеру охолоджуються потоком холодного повітря і перетворюються у волокнинки, під час скручування яких утворюються нитки.
Макромолекула капрону містить так звану амідну групу - СО – NH - . Волокна, що містять таку групу, називаються поліамідними. Таким чином, капрон – представник поліамідних волокон.
Капрон не мнеться при деформаціях, не поглинає воду, не гниє у вологому стані, не псується міллю. Стійкий до стирання, міцний, негорючий, морозо- і хімічно стійкий матеріал. Капронове волокно більш стійке до стирання, ніж усі натуральні волокна. Висока міцність капрону обумовлена утворенням численних водневих зв’язків між його макромолекулами в результаті взаємодії груп - NH – та - СО -. Але капрон має також істотні недоліки – його молекули гідролізуються під дією кислот в місцях амідних зв’язків, за температури 215 0 С він плавиться.
Запитання до учнів.
Яка галузь господарства постачає ці види сировини?
Відповідь. Хімічна промисловість.
Вчитель географії.
Вироби з капрону (і в поєднанні з капроном) широко використовуються в побуті. Це ошатні блузи, шарфи, шкарпетки, штучне хутро, килимові вироби, оббивні вироби тощо.
Капрон не псується міллю, стійкий до стирання, міцний. Він не вбирає вологи, тому не втрачає міцності у вологому стані. При нагріванні міцність його знижується, а при 215оС плавиться. Ось чому не можна прасувати речі з капрону гарячою праскою.
Капронові нитки вже давно замінили металеві скріпки і шовкову нитку при операціях. З особливо міцного капрону виробляють кордову тканину, яка є каркасом для авто- та авіа покришок, деталі машин, шестерні, вкладиші для підшипників і приладів. Таким чином, капрон використовується і як синтетичне волокно, і як пластична маса.
Принципи розміщення підприємств легкої промисловості
Орієнтація на сировину
Орієнтація на споживача
Орієнтація на транспортні перевезення
Які ж чинники впливають на розміщення підприємств легкої промисловості ?
Сировинний
Споживчий
Працемісткий
На відміну від первинної обробки сировини, виробництво готової продукції характеризується складнішим розміщенням. Вибираючи варіант розміщення, беруть до уваги сировинний, споживчий , трудові ,транспортний фактори. Головним виступає фактор трудових ресурсів, бо легка промисловість — найбільш працемістка галузь, а водночас населення є споживачем готової продукції. Отож, райони, забезпечені трудовими ресурсами, масово споживають продукцію легкої промисловості, створюючи цим сприятливі умови для розміщення її підприємств.
Яку ж сировину використовують для легкої промисловості ?
Діти ,часто купуючи одяг ми часто звертаємо увагу на те із якого матеріалу він зроблений .До того ж ми знаємо ,що це достатньо складний процес ,давайте ми з вами розглянемо стадії виробництва тканин.
До інших галузей легкої промисловості належать швейна, трикотажна промисловість, взуттєві підприємства.
Швейна промисловість зорієнтована на споживача і трудові ресурси (переважно жіночі). Розміщена практично в усіх районах і містах країни. Найвідоміші виробничі об’єднання є в Києві, Львові, Харкові.
(Учні мають показати на карті міста)
Трикотажна промисловість – Київська фабрика «Киянка», Київська трикотажна фабрика «Киянка», Одеська, Донецька, Луганська трикотажні фабрики.
(Учні показують на карті)
Найпотужніші шкіряно-взуттєві підприємства діють у Харкові, Києві, Львові, Луганську, Дніпрі.. (Учні показують на карті))
Хутрові підприємства діють у м. Харкові, м. Тисмениця, Івано-Франківської області.
Загальною проблемою, як і в інших галузях промисловості України, є відстала технологія виробництва і низька якість продукції. Розв’язання цієї проблеми може відбуватися шляхом реконструкції та модернізації.
Завдання: Назвіть основні центри виробництва продукції легкої промисловості згідно обраного вами варіанту.
Результати записуються на ментальну карту « Виробництво тканин, одягу, взуття» ..
Висновок уроку
За випуском продукції перше місце посідає текстильна промисловість . У виробництві вона використовує рослинні (бавовна, льон, коноплі), тваринні (вовна, шовк) та хімічні волокна.
Хімічні волокна отримують із природних (штучні волокна) та синтетичних (синтетичні волокна) полімерів. Вироби з них зберігають форму і майже не зминаються.
. Домашнє завдання.
1). Опрацювати текст підручника (с. 153-156)
2). Використовуючи карту «Легка промисловість», визначте центри швейної промисловості. Позначте і підпишіть їх на контурній карті.
3). Індивідуальні завдання:
- провести соціологічне дослідження в магазинах міста на співвідношення кількості виготовлених товарів вітчизняного виробництва і закордонного серед макаронних виробів, рибних консервів, соків.