Історія України9 клас. Початок українського національного відродження. Формування сучасної української національної самосвідомості.
Номер слайду 2
Етапи українського національного відродження. Національне відродження – термін, що набув поширення в ХІХ ст., пробудження національної свідомості бездержавних народів Європи.
Номер слайду 3
Напрями суспільної думки: Польський напрямок. Об'єднував польських патріотів, що боролися за відновлення Речі Посполитої. Український напрямок. Об'єднував прихильників боротьби за права українського народу, за звільнення від імперського панування. Російський напрямок. Ототожнювався з представниками російського дворянства, які домагалися лібералізації імперських порядків. Вплив Вплив
Номер слайду 4
Початок українського національного відродження. Передумови.
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Початок українського національного відродження. Передумови.
Номер слайду 7
Початок модерного українського національно-культурного руху дослідники пов’язують із публікацією Іваном Котляревським у 1798 р. своєї «Енеїди» — першого твору української літератури, написаного живою народною мовою, де уславлювалося козацтво.
Номер слайду 8
1805 р. Важливим осередком національного відродження стала Слобожанщина. У відкритому Харківському університеті досліджували народну культуру українців, що закладало підвалини у формування модерної української національної свідомості. Василь Каразін
Номер слайду 9
Поширюється праця історика Якова Марковича «Записки о Малороссии» (1793 р.) — справжня енциклопедія історії, мови, поезії, природи України.1818 р. — Олексій Павловський видав у Петербурзі «Грамматику малороссийскаго наречия...» — першу наукову граматику української мови.1819 р. — один із перших видавців української народної поезії М. Цертелєв опублікував у Петербурзі збірку «Опыт собрания старинных малороссийских песен».1833—1838 рр. — філолог й історик Ізмаїл Срезневський видав у Харкові «Український альманах» — збірку народних пісень і поезій, а невдовзі й шість випусків фольклорної й історико-літературної збірки «Запорожская старина».
Номер слайду 10
Активно долучився до українського національно-культурного відродження й Київський університет, заснований у 1834 р. Перший його ректор Михайло Максимович, відомий філолог та етнограф, видав три збірки українських пісень.
Номер слайду 11
Новгород-Сіверський автономістський гурток існував у 80-90-х роках XVIII ст. на території Чернігово-Сіверщини.Ідеологом новгород-сіверського середовища був Григорій Полетика, який є автором кількох праць, де викладено політичні погляди гуртківців. Висловлюючи думку представників козацької старшини, він відстоював автономний устрій Лівобережної України і права українського шляхетства. Але головними напрямами своєї діяльності гуртківці вважали створення і впровадження проектів освіти та культури, поширення праць з історії та етнографії України.
Номер слайду 12
1791 р. Таємна місія Василя Капніста у Берліні. Він вів переговори з представниками пруських урядових кіл, у тому числі з міністром закордонних справ (канцлером) Прусії Е.-Ф. Герцбергом про можливість надання допомоги українському національно-визвольному рухові у випадку відкритого збройного виступу проти російського самодержавства.
Номер слайду 13
«Історія Русів» Патріотичні погляди членів гуртка знайшли відображення на сторінках трактату «Історія русів», у якому подавалась картина минулого України до 1769 р. Уперше рукопис «Історії русів» знайдено в 1828 р. в маєтку князя Лобанова-Ростовського в селі Гринів Стародубського повіту на Чернігівщині. Місце, дата написання й автор цього твору залишаються не відомими до цього часу.