Мета :- повторити і узагальнити матеріал з теми «Українська козацька держава», охарактеризувати побут та культуру козаків у вільний від походів час ( а саме звичаї та їжу);удосконалювати навички учнів у виокремленні потрібної інформації із джерела;виховувати почуття патріотизму, шанобливе ставлення до звичаїв та традицій українського народу.
Номер слайду 3
Їжа козаків. Харчувалися козаки колективно, страву готували тричі на день у великих казанах. Варив їжу курінний кухар. Страви розливалися у ваганки (дерев’яні миски), напої наливали у коновки на які вішали михайлики (черпаки). Звичайно готували: саламаху – густо зварене на воді житнє борошно;тетерю – зварене на квасі пшоно; щербу – рідко зварене борошно на риб’ячій юшці. Риба була найголовнішим продуктом харчування – варена, сушена та в’ялена, вживали кав’яр – солену ікру. Мамалигу (кукурудзяну кашу) вживали з бринзою, пастромою. Хліб не пекли, а вживали пшеничні коржі – загреби.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Козацькі рецепти української кухні
Номер слайду 6
Куліш (польова каша)
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Хліб і каша – їжа наша
Номер слайду 9
Українські перекази говорять, що потапці були дуже популярною стравою на Запорізькій Січі. Смачна і легка у приготуванні страва.
Номер слайду 10
Як ви вважаєте козаки полюбляли солодощі? Ну звісно ж, полюбляли. Вергуни — просте, але дуже смачне печиво.
Номер слайду 11
До смачних козацьких страв потрібно приготувати і смачний козацький напій. Наприклад, узвар.
Номер слайду 12
Приказки про козаків: У козака вітер хату мете, сонечко хліб пече, вода сама ллється, все гаразд ведеться. Козак не гордун, що дістав, те ковтнув. Запорожці, як діти: хоч багато – поїдять, хоч трохи – наїдяться. Куди козака доля не закине – все буде козак.