Презентація ""Початок Великого переселення народів та падіння Західної Римської імперії" створена для дистанційного опрацювання шестикласниками теми "Падіння Західної Римської імперії", а також для візуального сприйняття матеріалу.
Початок Великого переселення народів. Падіння Західної Римської імперії. Опрацюйте § 49. Поміркуйте над питаннями презентації та параграфа
Номер слайду 2
Розгляньте карту.1. Визначте території, заселені варварськими народами в середині 4 ст. Якими були напрямки переселень варварів? 2. Знайдіть варварські королівства, що постали на території Західної Римської імперії на середину 5 ст., визначте їхнє місце розташування. 3. Від якого нового супротивника довелося боронити свої кордони римлянам від 70-х років 4 ст.? 4. Визначте місце розташування Боспорського царства, що існувало від 480 р. до н. е. 5. Які території належали давньослов’янським племенам наприкінці 5 ст.?
Номер слайду 3
У 70-ті роки 4 ст. зі степів Азії в Європу прийшли гуни.
Номер слайду 4
Перейшовши Дон і вдершись у Північне Причорномор’я, гуни знищили Боспорське царство та інші грецькі міста-колонії. Основна частина гунів осіла на Середньому Подунав’ї (сучасна Угорщина), де було створено гунську державу. У 435 р. її очолив Аттіла.
Номер слайду 5
Атілла
Номер слайду 6
Осілі землероби так боялися гунських вершників, що знімалися з місць, лише почувши звістку про їхнє наближення. Деякі європейські племена, зігнані з місць, де жили, почали переселятися, зрушуючи, у свою чергу, сусідів. Так гунська навала спричинила грандіозне пересування германців та інших племен і народів.
Номер слайду 7
Велике переселення народів - грандіозні переселення, що відбулися в Європі в 4-7 ст., у результаті чого почали формуватися народи та території, що визначають сучасну політичну карту Європи.
Номер слайду 8
Фактори, через які Західна імперія дедалі слабшалаповна залежність імператорів від германських військ та їхніх командирів, які фактично почали керувати усіма справами держави;союз римської знаті з германськими вождями;втеча до германців колонів, селян, рабів, які шукали захисту від сваволі держави і власних хазяїв.
Номер слайду 9
Битва при Адріанополі378 р.
Номер слайду 10
Варварські племена, які оселилися на території Західної Римської імперії, створювали свої власні держави. Їх називають варварськими королівствами. Перше королівство створили вестготи: у 418 р. в Південно-Західній Галлії зі столицею в Тулузі (пізніше влада вестготського правителя поширилася і на терени Піренейського півострова). Згодом на теренах Римської імперії виникли королівства вандалів - у Північній Африці, англів і саксів - у Британії, бургундів і франків - у Галлії.
Номер слайду 11
У 410 р. вестготи на чолі з Аларіхом захопили Рим
Номер слайду 12
Останнім римським імператором був 16-річний Ромул Августул. У 476 р. один з варварських вождів Одоакр усунув його від влади, відіслав знаки імператорської влади до Константинополя, а себе проголосив правителем Італії. Цей рік і вважають датою остаточного падіння Західної Римської імперії.
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Слов’яни - велика група європейських народів. Усталений поділ слов’ян на східних (українці, білоруси, росіяни), західних (поляки, чехи, словаки, лужичани) і південних (болгари, македонці, хорвати, словенці, боснійці, чорногорці, серби).
Номер слайду 15
Поміркуйте. Які назви давніх слов’ян зберегли писемні джерела? На якій підставі вчені-археологи роблять висновок про належність археологічних пам’яток слов’янам?
Номер слайду 16
Велике переселення народів торкнулося й давніх слов’ян. Слов’яни - предки 15 сучасних європейських народів, у тому числі й українського, з’явилися протягом 2-1 тис. до н. е. на лісистих просторах від Вісли до Дніпра. Ці терени дослідники називають прабатьківщиною слов’ян.
Номер слайду 17
У середині 5 ст., позбувшись залежності від гунів, слов’яни рушили на землі Східної Римської імперії. Так почалося Велике розселення слов’ян, про яке Йордан сповіщав: «Тепер вони (слов’яни) бушують повсюди...».
Номер слайду 18
Велике розселення слов’ян - переселення слов’ян, що відбулося в Європі в другій половині 5-7 ст. під час Великого переселення народів, коли слов’янські племена з’явилися в Подунав’ї, у глибинних районах Балканського півострова - на півдні, на заході дійшли до Ельби та балтійського узбережжя; на північному сході заселили верхів’я Дону й Волги.