Еукаріотичні клітини (рослин, тварин, грибів) мають ядро з парним (диплоїдним) набором хромосом (2n). Основними типами поділу еукаріотичних клітин є поділ шляхом мітозу й мейозу. Мітоз - поділ, за якого з однієї материнської клітини утворюються дві дочірні клітини з таким самим набором хромосом (ріст, регенерація, нестатеве розмноження еукаріотів). Мейоз - поділ, за якого з однієї материнської клітини утворюються дочірні клітини з половинним (гаплоїдним – 1n) набором хромосом і видозміненою спадковою інформацією (виникнення гамет, які забезпечують статеве розмноження).
Клітинний цикл — це послідовність подій, що відбуваються між утворенням певної клітини та її поділом на дочірні. Основними етапами клітинного циклу є інтерфаза і мітоз.клітинний цикл одноклітинних організмів співпадає з життям особини. У тканинах, які безперервно розмножуються, клітинний цикл співпадає з мітотичним циклом і складається з трьох стадій (інтерфази, мітозу та цитотомії), які послідовно змінюють одна одну. Цитокінез (або цитотомія) — поділ тіла еукаріотичної клітини. Цитокінез зазвичай відбувається після того, як клітина зазнала поділ ядра (каріокінез) в ході мітозу або мейозу.Інтерфаза — це комплекс процесів у клітині між двома клітинними поділами.
Профазаущільнення хроматинуспіралізація хроматидстає помітною первинна перетяжка, де розташована центромера, до якої приєднуються нитки веретена поділузменшується і зникає ядерце, ядерна оболонка розпадається і хромосоми опиняються в цитоплазмі.починає формуватися веретено поділухромосоми починають рухатись до центру клітини.
Метафазаядерна мембрана руйнується утворюється веретено поділу, а хромосоми прикріпляються до його центру У метафазі виділяють 2 періоди: метакінез — хромосоми зосереджуються в екваторіальній області веретена поділу клітини, утворюючи так звану екваторіальну пластинку;метафаза — встановлюються зв'язки між хромосомальними нитками веретена і центромерами, відбувається роз'єднання хромосом на хроматиди. Триває від 0,3 до 175 хвилин.
Анафазасестринські хроматиди притягуються до протилежних полюсів (кінців) витягнутої клітини Білковий "клей", який тримає хроматиди разом, руйнується, щоб дати їм рухатисямікротрубочки коротшаютьдочірні хромосоми рухаються через веретеновий механізм, щоб дістатись до протилежних полюсів клітини кінетохорні волокна вкорочуютьсякожен полюс містить повну колекцію хромосом.