Презентаційний конспект-уроку за поемою Івана Франка "Мойсей".
МЕТА УРОКУ:ознайомити учнів із поемою Івана Франка «Мойсей», пояснити біблійну основу поеми; дослідити історію написання твору і прологу до поеми; з'ясувати, хто з письменників і діячів мистецтва звертався до образу Мойсея; допомогти усвідомити ідейно-художні особливості прологу, його значення; розкрити алегоричність образу Мойсея; розвивати вміння висловлювати власні думки; виховувати почуття національної гідності.
Звернімося до біблійної легенди… Ізраїльтяни на час народження хлопчика перебували у єгипетській неволі. Один із фараонів наказав убивати кожну новонароджену ізраїльську дитину-хлопчика. Мати заховала новонародженого в прибережному очереті Нілу, де його знайшла дочка фараона, яка назвала хлопчика Мойсеєм.
Звернімося до біблійної легенди… Мойсей, будучи свідком несправедливого і жорстокого поводження єгиптян із євреями, не міг спокійно переносити це. Одного разу він побачив, що єгипетський наглядач б'є єврея. Заступившись за одноплемінника, у пориві гніву він убив кривдника. Після цього Мойсей змушений був тікати в пустелю на схід від Єгипту.
Історія написання та історична основа твору Задум написати поему про біблійного пророка Мойсея Іван Франко виношував більше 20-ти років. Поштовхом до початку роботи стала поїздка поета до Італії (1904 рік), де мав можливість побачити шедеври живопису та скульптури найвидатніших італійських митців.
Повз увагу енциклопедично освіченого автора не пройшов жоден твір світового мистецтва на визначену ним тему, зокрема полотна таких художників, як Рафаель, Рембрант, музичні композиції Россіні, Рубінштейна, Генделя Рафаель Санті. Великий італійський живописець, графік та архитектор Ре́мбрандт Ха́рменс ван Рейн великий представник золотого віку голландського живопису
Джоаккі́но Анто́ніо Россі́ні (1792 —1868) італійський композитор, автор декількох десятків опер Антон Григорович Рубінштейн (1829-1894) російський композитор, піаніст, диригент, музичний педагог Ге́орг Фри́дрих Ге́ндель (1685—1759) німецький композитор, відомий своїми операми, ораторіями і концертами
Запитання Цитата з поеми Коментар Чому, розповідаючи про блукання євреїв автор називає їх “кочовиськом ледачим”? Під подертими шатрами спить Кочовисько ледаче, А воли та осли їх гризуть Осети та будяччя. Як зрозуміти слова Мойсея? Чи можна ці слова віднести до самого автора? Все, що мав у житті, він віддав Для одної ідеї, І горів, і яснів, і страждав, І трудився для неї . Як Мойсей трактує місію ізраїльського народу? Та щасливий посол, що свій лист Понесе скоро й вірно! Дасть вінець йому царський Господь, І прославить безмірно. Чому навчає Мойсей молодше покоління? Милосердними треба вам буть, Задля всього живого… Не гасіте ж святого огню, Щоб як поклик настане, Ви могли щиросердно сказать: “Я готовий, о пане!”
Інтерактивні вправи Перша група (журналісти) розкривають суть питання: «Чому твір «Мойсей», написаний на початку ХХ століття актуальний і в ХХІ столітті?». Друга група (політологи) дають відповіді на питання: «Яким, на вашу думку, повинен бути сучасний державний лідер?» Спільне питання:«Як ви вважаєте, на якому етапі шляху до свободи перебуває наш народ сьогодні?».