М'язові тканини здійснюють скорочення серцевого і скелетних м'язів, внутрішніх органів, зміну діаметра кровоносних судин. Залежно від особливостей розташування і виконуваних функцій буває:поперечно-посмугована скелетна м'язова тканина;поперечно-посмугована серцева м'язова тканина;гладенька м'язова тканина кровоносних судин і внутрішніх органів (шлунка, сечового міхура, тощо).
* Життєдіяльність клітин забезпечується → тільки в рідкому середовищі. * Як ви вже знаєте, це пов’язано з тим, → що процеси обміну речовин між клітинами та середовищем, що їх оточує,→ краще перебігають у рідинах. Що таке внутрішнє середовище організму? Внутрішнє рідке середовище організму
Лімфа (від лат. lympha — чиста вода, волога) → прозора рідина,→ за своєю структурою схожа на плазму крові, → проте не містить еритроцитів і тромбоцитів, → але містить багато видів лімфоцитів, → близько п'яти тисяч, → та макрофагів - білі кров'яні тільця, → що беруть участь в хімічному поглинанні чужорідних мікроорганізмів. Лімфоци́ти (лат. «місткість», «клітина») — клітини імунної системи, різновид лейкоцитів відповідають за набутий імунітет.
* Лімфатичні судини → впадають у дві великі лімфатичні протоки, → які з’єднані із судинами кровоносної системи. * Таким чином, між кров’ю, тканинною рідиною і лімфою → здійснюється постійний обмін речовин. * Це одна з обов’язкових умов → підтримання сталості внутрішнього середовища - гомеостазу.
* У дорослого чоловіка об’єм крові,→ яка циркулює у кровоносній системі, → становить близько 8 %, жінки - 6 %, у дитини - 10 %. (Завдання: виміряйте масу свого тіла і визначте приблизний об’єм крові, що циркулює у вашому організмі.)Об'єм циркулюючої крові (абревіатура ОЦК) — медичне поняття, яке вказує на кількість крові у літрах (або мл), яка циркулює у певної людини у судинах.
* ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів → визначення швидкості осідання червоних клітин крові (еритроцитів) в плазмі крові за одиницю часу (зазвичай визначається через 1 год, рідше через 2 год). * ШОЕ залежить від → концентрації фібриногену, α2-макроглобуліну, імуноглобулінів, → а також числа та будови еритроцитів.
* Білки плазми крові виконують різні функції. * Одні з них беруть участь → у захисних реакціях організму: → процесах зсідання крові→ та запобіганні крововтратам → у разі ушкодження стінок судин, Глобуліни: Складають майже половину білків крові;Визначають імунні властивості організму;Визначають згортання крові;Беруть участь у транспорті заліза і в інших процесах.
Цікаво знати* За значних крововтрат людині (за відсутності плазми крові або крові для переливання) → в кровоносні судини вводять не дистильовану воду, → а розчини, які за вмістом солей та їхньою концентрацією → відповідають складу плазми крові. → Їх називають фізіологічними розчинами. * Найпростішим фізіологічним розчином є 0,9 %-й розчин натрій хлориду.
ФУНКЦІЇ КРОВІ ТА ЇХНІ ОЗНАКИНазва функціїОзнака функціїТранспортна. Забезпечує постійний транспорт кисню та поживних речовин до клітин через міжклітинну рідину та продуктів їхньої життєдіяльності - до органів виділення; забезпечує перенесення біологічно активних сполук (наприклад, гормонів) до клітин, на які вони впливають. Транспортна
ФУНКЦІЇ КРОВІ ТА ЇХНІ ОЗНАКИНазва функціїОзнака функціїЗахисна. Зсідання крові у разі поранення судин, здійснення захисних реакцій при потраплянні чужорідних сполук і збудників хвороблейкоцити вбивають чужорідні агентитромбоцити відповідають за утворення згустку крові — тромбу — у тому місці, де є пошкоджена судина (цей процес захищає організм від небезпечної крововтрати).
Дайте відповідь на запитання. Які складові внутрішнього середовища організму? 2. Який об’єм крові та тканинної рідини в організмі людини? 3. Які функції в організмі людини забезпечує кров? 4. Який склад плазми крові? 5. Що таке фізіологічний розчин? Для чого його застосовують? 6. Які функції виконують білки плазми крові? 7. Які типи формених елементів є у крові людини?ПЕРЕВІРТЕ ТА ЗАСТОСУЙТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯ
Виберіть одну правильну відповідь1. Укажіть формені елементи, які входять до складу крові: а) еритроцити, міоцити, тромбоцити; б) еритроцити, міоцити, лейкоцити; в) еритроцити, лейкоцити, тромбоцити; г) тромбоцити, лейкоцити, міоцити.2. Укажіть частку крові (%) в організмі дорослої людини від загальної маси тіла: а) 15-20; б) 25-30; в) 6-8; г) 30-40.3. Укажіть складову внутрішнього середовища організму людини: а) кров; б) цитоплазма клітин; в) вміст кишківника; г) шлунковий сік.
Поміркуйте.1. Розчин солі, який має осмотичний тиск вищий, ніж тиск плазми крові, називають гіпертонічним (переважно це 10 %-й розчин натрій хлориду). Його застосовують під час лікування гнійних ран. На рану накладають пов’язку із цим розчином, і рідина з рани виходить назовні (на пов’язку). Чому це відбувається?2. До яких наслідків може призвести переливання людині, яка втратила певну кількість крові: а) 0,009 %-го розчину натрій хлориду; б) 9 %-го розчину натрій хлориду? Відповідь обґрунтуйте.