8 кл біо Матяш 17 Процеси травлення у кишківнику 16 11 2024 Виведення з організму неперетравлених решток їжі* Фільтра́ція → процес проходження розчину чи суспензії → через пористу перегородку (мембрану) → за різницею гідростатичного тиску з обох боків мембрани, → причому розмір профільтрованих часточок обмежується діаметром пор.
* Завдяки своїм бактерицидним властивостям → жовч гальмує гнильні процеси в кишківнику. * За відсутності травлення → жовч збирається в жовчному міхурі,* Під час вживання їжі → жовчною протокою з міхура надходить до дванадцятипалої кишки. * За добу в людини виділяється→ 500-700 мл жовчі.
* Ферменти беруть участь у процесі перетравлення → білкових молекул та їхніх часток, жирів і вуглеводів. * Крім того, деякі секреторні клітини → продукують слиз, → який зменшує тертя харчових мас по стінках кишківника→ та захищає самі стінки від дії травних ферментів та механічних подразнень.
* Пристінкове (мембранне) травлення відкрив → 1958 р. фізіолог українського походження О. М. Уголєв (мал. 71). * Пристінкове травлення з одного боку забезпечують ферменти, що надходять з порожнини травного тракту, з іншого - ферменти, які синтезують самі клітини слизової оболонки. У чому полягає пристінкове (мембранне) травлення? Уголєв Олександр Михайлович (1926-1991) - учений-фізіолог (народився у Дніпропетровську, тепер м. Дніпро)
* Слизова оболонка тонкого кишківника → утворює безліч ворсинок. * До їхнього складу входять → кровоносні та лімфатичні судини, → які розгалужуються на капіляри, → а також м’язові та нервові волокна. * У свою чергу, клітини, які вкривають ворсинки, → утворюють мікроскопічні вирости - мікроворсинки. Мал. 72. 1. Будова ворсинок кишківника
* У процесі всмоктування важливе значення мають → активна діяльність клітинних мембран кишківника, → явища дифузії, → фільтрації. * При цьому витрачається енергія. ДИФУЗІЯ - явище проникнення (поширення) частинок однієї речовини між частинками іншої. Причина дифузії – безперервний рух молекул. фільтрації.
* Від задньої її частини відходить → тонкий червоподібний відросток - апендикс, → який безпосередньої участі у процесах травлення не бере. апендикс. Апендикс служить захисним бар'єром від мікробів, які намагаються проникнути з товстого кишківника до тонкого. Примймає активну участь у системі імунітету
* У порожнині товстої кишки є→ велика кількість мікроорганізмів (мікрофлора кишківника). * Їхнє значення полягає в → розщепленні частини клітковини, → поліпшенні травлення → та підсиленні засвоєння поживних речовин, → утворенні деяких вітамінів (зокрема, К і групи В), → запобіганні розвиткові хвороботворних мікроорганізмів.
ПЕРЕВІРТЕ ТА ЗАСТОСУЙТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯДайте відповідь на запитання1. З яких частин складається тонкий кишківник? 2. Які функції здійснює тонкий кишківник? 3. Які сполуки перетравлюються в тонкому кишківнику? 4. Яка роль підшлункової залози у процесах травлення? 5. Які функції печінки? 6. Яка роль жовчі, підшлункового та кишкового соку у травленні? 7. Які речовини всмоктуються в тонкому кишківнику? 8. Яка будова та функції ворсинок кишківника? 9. З яких частин складається товстий кишківник? 10. Які функції товстого кишківника? 11. Які речовини всмоктуються в товстому кишківнику? 12. Яка роль мікроорганізмів у процесах травлення?
Виберіть одну правильну відповідь1. Укажіть орган, у який впадає протока підшлункової залози: а) шлунок; б) жовчний міхур; в) дванадцятипала кишка; г) печінка.2. Укажіть правильну послідовність відділів, з яких складається товстий кишківник: а) сліпа, ободова, пряма кишки; б) ободова, пряма, сліпа кишки; в) ободова, пряма, сліпа кишки; г) пряма, сліпа, ободова кишки.