Внутрішнє рідке середовище організму. Кров, її склад. Лімфа.
Номер слайду 2
Внутрішнє середовище організму – це сукупність рідин (кров, тканинна рідина, лімфа та рідина цитоплазми) із відносною сталістю і динамічністю складу та властивостей, забезпечує оптимальну життєдіяльність усіх клітин організму.
Номер слайду 3
Поняття "внутрішнє середовище" ввів в науку Клод Бернар (1813-1878) – французький фізіолог і патолог, один із творців вчення про гомеостаз. Вивчаючи роль крові і лімфи як рідин організму, прийшов до висновку про те, що постійність складу внутрішнього середовища є необхідною умовою нормальної життєдіяльності клітин.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Функції крові4 Дихальна1235 Екскреторна. Гомеостатична. Захисна. Трофічна
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Клітини крові
Номер слайду 11
Плазма крові
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Лімфатична система — мережа судин, тканин і органів, яка служить джерелом клітин, що забезпечують імунітет, фільтрувальним комплексом, переносником жирів і інших речовин, а також дренажною системою, що сприяє поверненню надлишку тканинної рідини в кров.
Номер слайду 15
Номер слайду 16
Лімфа – це прозора безбарвна рідина, яка утворюється внаслідок всмоктування міжклітинної рідини в капіляри лімфатичної системи.
Номер слайду 17
Функції лімфи 4 Транспортна1235Імунна. Дренажна. Гомеостатична. Метаболічна
Номер слайду 18
Номер слайду 19
Лімфоцити, які відносять до білих клітин крові, циркулюють в лімфі та крові і складають переважаючий тип клітин лімфоїдних органів.
Номер слайду 20
До первинних лімфоїдних органів відносять тимус, кістковий мозок (деякі лімфоцити залишаються в кістковому мозку і дозрівають в ньому), пеєрові бляшки в кишечнику.
Номер слайду 21
Лімфоцити, що дозрівають в тимусі, називають Т-клітинами, а ті, що дозрівають в кістковому мозку, пеєрових бляшках або фабріцієвій сумці — B-клітинами. B- і Т-клітини, стаючи зрілими, мігрують з первинних у вторинні лімфоїдні органи, які включають лімфатичні вузли, селезінку, лімфоїдні тканини кишечника, а також скупчення лімфоцитів, розкидані в багатьох органах і тканинах.
Номер слайду 22
Номер слайду 23
Захворювання лімфатичної системи Коли бактерії або віруси з лімфи потрапляють в лімфатичні вузли, мигдалини або селезінку, там виникає у відповідь інтенсивна реакція лімфоцитів; в результаті ці органи збільшуються у розмірах і там відбувається запальний процес. Такий запальний стан називають лімфаденітом.
Номер слайду 24
Лімфоцити можуть ставати злоякісними, при цьому значно зростає їх кількість в крові. Лімфоми — пухлини лімфатичних вузлів — також приводять до їх збільшення.