Проєкт: "Вода". Призначений для учнів 7 класів. Розкрито властивості води з точки зору фізики і хімії. Проведено ряд експериментів, які демонструють властивості води
Основними характеристаками проекту є те, що він передбачає конкретні результати. Це метод пошуку, місток між ідеями та конкретним їх втіленням «Проект – це задуманий план дій, задум, намір»
Номер слайду 3
Метод проектів формує почуття відповідальності за виконувану роботу; створює стійку позитивну мотивацію до вивчення хімії; сприяє підвищенню активності та самостійності учнів у роботі;
Номер слайду 4
Створення проекту: Планування вчителем проекту в межах програми. Висування ідеї учителем на уроці. Обговорення ідеї з учнями, висування ними власних ідей. Формування мікрогруп. Підсумок роботи над проектом: обговорення результатів, виставлення оцінок. Проміжна перевірка результатів роботи. Практична діяльність учнів у межах проекту. Розподіл завдань у мікрогрупах.
Номер слайду 5
Вода, у тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя: ти — саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити нашими відчуттями. Антуан де Сент-Екзюпері
Номер слайду 6
Об‘єктом дослідження нашого проекту є аномальні властивості води. Проблемні питання: Чому, за малої відносної молекулярної маси, вода в звичайному стані – рідина? Чому лід не тоне? Яким чином вода може підійматися на 100 метрів в деревах? Яку воду корисніше пити: джерельну, водопровідну чи кип‘ячену? Відповідь на ці та інші питання ми маємо намір розкрити в нашому проекті.
Номер слайду 7
Наш навчальний проект тісно пов‘язаний з трьома природничими дисциплінами: хімією , фізикою та біологією.
Номер слайду 8
Роздивимося аномальні властивості води з точки зору хімії.
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Відносна молекулярна маса (Mr) води 18 , тоді як Mr(CO2) вуглекислого газу =44 Причому за звичайних умов вода - рідина, а вуглекислий газ – це газ. Чому?
Номер слайду 11
Відповіддю на це питання є утворення в молекулі води водневого зв‘язку
Номер слайду 12
Водневий зв‘язок утворюється за рахунок електростатичного притягання різнойменно заряджених частин молекули води
Номер слайду 13
Роздивимося аномальні властивості води з точки зору фізики.
Номер слайду 14
Чому вода при замерзанні розширюється? Чому лід не тоне у воді?
Номер слайду 15
У рідкій воді молекули води розташовані невпорядковано та близько одна до одної; у льоду молекули розташовані впорядковано й на більшій відстані, тому лід легший за воду (а). Під час замерзання вода розширюється, внаслідок чого закрита скляна пляшка з водою в морозилці тріскається (б)
Номер слайду 16
Вода при замерзанні не стискається, як усі речовини, а розширяється на 9%, порівняно з початковим об’ємом. Густина звичайного льоду – 924 кг/м3, тому він легший від води і спливає на її поверхню.
Номер слайду 17
Чому деякі тварини можуть бігати по воді? Чому вода може підніматися на висоту до 100 метрів у деревах?
Номер слайду 18
Комахи ходять по воді завдяки її поверхневому натягу, що зумовлений міцними водневими зв'язками між молекулами води
Номер слайду 19
Дослідження поверхневого натягу води
Номер слайду 20
Плавання металевої голки на поверхні води
Номер слайду 21
Сили поверхневого натягу тягнуть воду вгору із глибини грунту, живлячи рослини солями та вологою.
Номер слайду 22
Доведення наявності поверхневого натягу води в рослинах Доведення наявності поверхневого натягу води в рослинах
Номер слайду 23
До експерименту Доведення наявності поверхневого натягу води в рослинах 24 години 48 годин
Номер слайду 24
Під дією сил поверхневого натягу кров наповнює капіляри людей і тварин
Номер слайду 25
У хімії звичайної води не існує, вона постійно змінюється, насичується мінералами. Вода джерельна, морська, річкова, дощова. Існує понад 105 видів води. Отже є актуальне питання: «Якою водою краще вгамовувати спрагу?» Яку воду корисніше пити?
Номер слайду 26
Серед 52 учнів класів, відповіді були різними: 1. 9 учнів вживають проточну водопровідну воду 2. 19 учнів - кип‘ячену 3. 23 учні - джерельну 4. 1 учень – талу воду Було проведено опитування серед учнів 7-А та 9-В класів
Номер слайду 27
На перший погляд – джерельна, але враховуючи стан забруднення підземних вод, вона може бути найшкідливішою. Проточна вода з домашніх кранів не проходить достатню фільтрацію. Кип‘ячена вбиває більшість шкідливих організмів, але втрачає як шкідливі, так і корисні мінерали. Більш корисну обробку проходить вода при замерзанні і подальшому таненні, оскільки витісняє з себе багато шкідливого в процесі танення. То яка вода несе здоров‘я?
Номер слайду 28
Висновки: 1. Вода, за звичайних умов рідина, бо утворює водневий зв‘язок 2. Лід не тоне, бо має меншу густину 3. Поверхневй натяг – це причина руху води в рослинах і тваринах 4.Корисніше пити талу воду.
Номер слайду 29
Використані ресурси: 1. Біда Дарія. Сік життя: науково-популярне видання для дітей. – Львів,: СТ «Міські інформаційні системи», 2008. – 96с. 2. Інтернет ресурси: i-medic.com.ua greenpack.in.ua/vlastyvosti-vody in.ua/fizicheskie-svoystva-vodyi-temperatura.html