Трудове навчання в умовах освітньої реформи орієнтовано на формування в учнів ключових і предметних компетентностей, які спрямовані наблизити процес трудового навчання до життєвих потреб учня, його інтересів та природних здібностей. І саме в цьому випадку трудове навчання може стати лідером. На мою думку, цей предмет дає можливість поєднати на практиці значну частину знань, отриманих учнями у школі.
У нашому суспільстві відбуваються постійні зміни. Дуже гострою є потреба у людях, які матимуть знання і спроможні здобувати їх впродовж всього свого життя. Сьогодні нашому суспільству потрібна людина, яка зуміє застосувати знання на практиці, приносячи користь собі і державі. Випускник освітнього навчального закладу має бути всебічно розвиненим, духовно багатою особистістю, яка володіє необхідними знаннями вміє грамотно опрацьовувати інформацію, самостійно опрацьовувати рішення, критично мислити, дбає про розвиток свого інтелекту, культури, духовного і фізичного здоров’я.
Сучасний випускник Знання, вміння Ставлення ДосвіддіяльностіПоведінковімоделіособистості«Я хочу»«Я прагну»«Я знаю як діяти»«Я можу спрогнозувати результат»«Я знаю»«Я вмію це робити»«Я можу»«Я це роблю…»Компетентний випускник має сформуватися в процесі навчання і містити знання, вміння, ставлення, досвід діяльності й поведінкові моделі особистості.
Компетентнісний підхід – спрямованість навчально-виховного процесу на досягнення результатів, якими є ключові і предметні компетентності. Зв'язок між категоріями компетентнісного підходу можна зобразити схемою: Компетентніс-ний підхід Ключові компетентності Предметні компетентності Інтегровані знання, вміння,якості особистості,досвідставлення. Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів: називає, пояснює, описує, наводить приклади, розрізняє, уміє, аналізує…. Компетентніс-ний підхід
Мета проектів : формувати інтелектуальні , спеціальні та загальнокультурні знання, уміння учнів ; розвивати логічне мислення, навички самостійного планування , самоосвіти , комунікабельності ; стимулювати рішучість, ініціативність , навички співробітництва; використовувати якнайповнішу інформацію.
Метод проєктів дає змогу активно розвивати в учнів творче мислення та здібності, прагнення самому створити, усвідомити себе творцем. В учнів має виробитись і закріпитись звичка до аналізу споживчих, економічних, екологічних і технологічних ситуацій, здатність оцінювати ідеї, зважаючи на реальні матеріальні можливості, уміння вибирати найбільш оптимальний технологічний, економічний спосіб виготовлення об'єкта проєктної діяльності, який би відповідав вимогам дизайну.
Для мене цінність проєктної діяльності полягає в тому, що саме така форма навчання заохочує дітей до планової, практичної, систематизованої роботи, виховує прагнення до створення нового, формує уявлення про перспективи застосування власного виробу, розвиває морально-трудові якості, працелюбність, готує до подальшого вибору професії.
Метод проєктів на уроках трудового навчання зорієнтований на самостійну діяльність учнів, яка реалізується в індивідуальній, парній та груповій діяльності. Використання різноманітних способів виготовлення виробу передбачає необхідність інтеграції знань, умінь та навичок з різних освітніх галузей та сфер життєдіяльності.
Мотанка — символ добробуту, добра й надії. Виконувала функцію оберегу людської долі, а долю не можна колоти й різати. Для виготовлення мотанки використовували старий одяг членів родини. Створювали таку ляльку лише з щирими почуттями, тому вважали, що вона має потужну енергетику й оберігає оселю й кожного її мешканця.
Кожен з нас любить отримувати подарунки, а дарувати їх подвійно приємніше! Але тільки щоб придумати, що піднести людині в дар, треба добре поміркувати, перекрутивши в голові масу можливих ідей. А буває, взагалі немає жодних варіантів, але дуже хочеться змусити людину посміхатися, просто так, без приводу! У будь-якому випадку подарунок має нести душевний порив і лише добрі побажання. І тоді навіть найменша дрібничка принесе кожному з нас щастя та позитивні емоції. Такі сюрпризи люди зазвичай зберігають довгий час, а хтось і все життя.
У кожної людини є місце, де він відчуває безпеку і комфорт, відпочиває і набирається сил, куди поспішає сховатися після важкого трудового дня. Це його будинок. Інтер'єр будинку - важлива річ, яка буде кожен день радувати око, наповнювати силами, створювати відчуття затишку і комфорту. Саме тому існує так багато варіантів прикраси інтер'єру: квіти, картини, всілякі статуетки, фоторамки, гірлянди, вази і багато іншого. Особливе місце в цьому списку займає панно - дивовижний і оригінальний вид декору. Панно - це велика картина, яка може бути виконана з різних матеріалів: дерева, скла, паперу, декоративної штукатурки, паперу, гіпсу та навіть з тіста. Панно буває різним за розміром і формою, може мати гладку або рельєфну поверхню. Це декоративний елемент, яким можна прикрасити вільну стіну в спальні, вітальні або кухні.
Декоративна подушка. Погодьтеся, що декоративні подушки – це ще одна складова комфортного та затишного інтер’єру. Вони красиві та функціональні. Адже так чудово морозним зимовим вечором повернутися додому та зручно влаштуватися у кріслі чи на дивані з філіжанкою кави та книжкою, підмостивши під бік улюблену подушечку.
Текстильна лялька. Текстильна лялька - це не просто лялька, яку можна закинути в далекий ящик для непотрібних речей. Це наймиліші інтер'єрні прикраси. Для когось це талісман, для когось улюблена іграшка, а для когось приємний спогад. Ці ніжні, казкові створіння сміливо увійшли в життя людей. Ляльки ручної роботи наповнюють інтер'єр якимось дивом і безмежною гармонією. На таку ляльку зверне увагу кожен гість, тому що вона здатна заворожити своєю красою будь-кого.
8кл. Органайзери. Органайзер – це зручний та практичний у використанні виріб, який ще за часів Стародавнього Єгипту допомагав зберігати в порядку письмове приладдя. Тоді люди помітили, як легко впорядкувати і систематизувати різноманітні предмети за допомогою ящичків, шухлядок, скриньок тощо. Сучасні органайзери відрізняються різноманітністю конструкцій, матеріалу та призначенням. Але ви можете бути певні, що це найкращий подарунок до будь-якого свята рідним, близьким та знайомим людям.
У праці краса людини відвертає від поганих думок і вчинків. З давніх-давен вважалося, що навіть у найбільшому горі душу очищає, зцілює і повертає до життя саме праця. Кожний школяр повинен отримати трудове загартування, яке, як би не склалась його подальша доля, знадобиться йому в будь-якій сфері діяльності. Метою трудового навчання і виховання учнів повинно бути прищеплення любові до праці
У сучасній освіті проєктна діяльність стає надзвичайно, актуальною, адже такий метод навчання максимально наближує до реальних потреб життя, сприяє формуванню необхідних компетентностей та допомагає у професійному самовизначенні учнів. Я переконана, що саме проєктування дає можливість дітям проявляти свої інтереси та творчі уподобання. Знаючи їх, учитель може реалізовувати бажані освітні плани. Учні у прагненні досягнення успіху можуть опанувати великий обсяг навчального матеріалу, засвоювати різні технології, навчитись проявляти ініціативу, брати на себе відповідальність та розкривати той вимір внутрішньої глибини, який не відомий нікому. Великі люди говорили: • Ви зможете все, чого захочете, тільки почніть. Сміливість породжує геніальність. Й. Гете • Нічого великого ніколи не було досягнуто без ентузіазму. Р. Емерсон • Тож прагнучи реалізувати мету, людина може зробити більше, ніж вона очікувала. Саме тому правильно обраний об’єкт проєктування та дієва мотивація дає можливість виконати навіть найскладніші завдання. «Якщо я хочу — то зможу усе!» - такий девіз моєї діяльності на уроках трудового навчання та технологій. Тож бажаю усім натхнення та ентузіазму у педагогічній діяльності.