ОСНОВНІ ПИТАННЯ ТЕМИ: 1.Чому виникла потреба у створенні нових матеріалів? 2.Перспективи створення нових матеріалів: а) неметалічних - полімерів, скла,кераміки,фаянсу,бетону,цементу; б) металічних - сплавів на основі різних металів; в) металоподібних – ситали ; г) композитів; - кермети, норпласти, піни; д) органічних та біологічно активних речовин
СТАДІЇ ВИРОБНИЦТВА підготовка сировини і підведення реагентів у зону реакції; хімічне перетворення; виведення продуктів реакції і речовин,що не прореагували,із зони реакції; виділення цільового продукту. Схема хіміко-технологічного процесу S А R А- реагент; R- цільовий продукт ; S- побічний продукт
ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ХІМІЧНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ прогресивним є перехід до безперервних способів виробництва; Упровадження замкнених технологій для процесів з повною переробкою проміжних продуктів; Зменшення кількості стадій; Широке використання каталізу; Збільшення масштабів виробництва шляхом використання апаратів більшої одиничної напруги; Створення маловідхідних хімічних процесів і виробництв.
Нові резерви у вирішення сировинної проблеми: розробка нових джерел і методів добування сировини в літосфері,гідросфері,атмосфері; Розробка нових технологій, здатних працювати на сировині з меншими витратами ресурсів; Видобування речовин з морських глибин; Розробка нових ефективних методыв рециркуляції, тобто багаторазового використання металів та інших видів сировини; Використання допоміжної сировини: кисню, води , промислових хімічних і побутових відходів
20 тонн макулатури зберігають від вирубування 1 гектар лісу. Із 31 т макулатури можна виготовити 750 кг паперу, або 25 тис. шкільних зошитів; Кожну четверту тонну кольорових металів виробляють з металолому і відходів; Із 1 т побутових відходів можна добути 150 л ацетону, 160 л нафти, смоли, деревний спирт; в Японії з твердих відходів виготовляють будівельні блоки
ПЕРША ДОПОМОГА при опіках лугами : Розчином оцтової лимонної або борної кислоти з w= 2 % . при опіках кислотами : промивають мильним розчином чи розчином питної соди . При потраплянні в очі промити під струменем води та накласти пов’язку. при потраплянні в шлунок: Випити дві-три склянки теплої води , потім рослинну олію, молоко, збитий яєчний білок , але ні в якому раз не давати розчин питної соди.
Екологія - це наука про відносини організмів між собою та з довкіллям. Захист навколишнього середовища – сукупність наукових, правових і технічних заходів , спрямованих на раціональне відтворення , використання і збереження природних ресурсів, забезпечення біологічної рівноваги в природі. Забруднення – це вплив фізичних, хімічних , біологічних агентів , що негативно діють на людину , живі організми і предмети живої природи.
Щорічно в океан потрапляє кілька млрд т рідких і твердих відвалів. Балтійська тріска містить до 800 мг ртуті на кг маси, тобто 5-6 рибин містить таку кількість ртуті, як медичний термометр; За останні 50 років в океанах зникло біля 1 тис. біологічних видів, життя скоротилося на 40 % На кожного жителя планети припадає близько тонни викидів небезпечних для життя речовин.
ЗАХОДИ БОРОТЬБИ ІЗ ЗАБРУДНЕННЯМИ АТМОСФЕРИ Регулювання двигунів внутрішнього згорання в автомобілях ; Використання звукопоглинаючих матеріалів у будівництві ; Правильне планування житлових районів, розширення вулиць ; Проведення ліній електропередач за межами міст та сіл; Перехід на екологічно чисте паливо ; Озеленення міс та сіл; Заміна вугілля на газове паливо, обов’язкове очищення палива.
ВІДНОВЛЕННЯ РЕСУРСІВ Рециркуляція – повернення “ корисної форми” елемента в цикл із недоступної або малодоступної хімічної форми з руд і використання вторинної сировини (металолом) ; Використання альтернативних матеріалів (використання пластмас як замінників металів, замість нафти – ядерної та водневої енергії)
ЩО В СВІТІ ЦІКАВОГО Щороку у світі понад 6 млрд врожайних земель, пасовиськ і гірських луків перетворюються на пустелі ; Амазонські тропічні ліси зникають щохвилини площею сім футбольних полів ; На сьогодні 2/3 лісів, що вкривали землю до вторгнення людської цивілізації ; Кожної години зникає 5-6 видів тваринного чи рослинного світу, 55 осіб отруюються й гинуть від пестицидів та інших хімічних речовин
ДІЯ ТОКСИЧНИХ РЕЧОВИН НА ОРГАНІЗМ : NO2 → набряк легенів,порушення органів дихання ; СО → кисневе голодування,ураження центральної нервової системи ; Кадмій→ гостре отруєння, розм’якшення кісток ; Плюмбум → головні болі, порушення зору, біль у животі ; Меркурій → м’язова слабкість, втрата зору, порушення ЦНС, головні болі.
ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ОТОЧУЮЧОГО СЕРЕДОВИЩА Комплексне використання руди, безвідходні технології ; Уловлення та переробка газоподібних викидів, шкідливих для природи і необхідних для промисловості ; Розробка технологій переробки твердих відходів і застосування їх як сировини ; Вилучення домішок із води й переробка їх на певні продукти.
ДЕМОГРАФІЧНА КРИЗА З 1991 року приріст населення зменшився ; Смертність дітей одна з найбільших у світі ; 12-13 % шлюбів бездітні , на 38 % зросла захворюваність онкологічними хворобами ; тривалість життя знизилася до 60 років у чоловіків та до 70 років у жінок; 5-8 % випусників шкіл вважаються здоровими.