Лікарські рослини – рослини, що використовуються в медицині та ветеринарії як лікувальні або профілактично – оздоровчі засоби. Їхні властивості зумовлені наявністю комплексу біологічно – активних (алкалоїдів, сапонінів, глікозидів, фітонцидів, вітамінів та ін.) і баластних (таких, що вважаються неактивними) речовин.
Лікарські рослини використовують у натуральному та переробленому вигляді в науковій і народній медицині, як ефективний природний , біологічно дійовий засіб для лікування різних захворювань, а також підвищення стійкості організму до них. Лікарською сировиною є різні органи та частини рослин: корені, кореневища, цибулини, бульби, бруньки, листя (стебла з листям), квіти, суцвіття, плоди, насіння, кора тощо.
Головним джерелом заготівлі є угіддя з первинною та вторинною природною рослинністю. Найважливішими з дикорослих лікарських рослин є калина, валеріана , барвінок малий, конвалія, лепеха звичайна, цмин пісковий, алтея лікарська, арніка гірська, ромашка, брусниця та ін. Серед культивованих в Україні лікарських рослин – м'ята перцева, меліса, лаванда, беладона. У всіх регіонах України поширені угруповання бур'янової рослинності, у складі якої є лікарські рослини – кропива дводомна, дурман звичайний, чистотіл, подорожник великий, спориш звичайний та ін.
Шипшина Серед рослин шипшина воістину чемпіон за змістом вітаміну С. У плодах шипшини аскорбінової кислоти у понад 10 разів більше, як у чорній смородині, у 50 - як у лимона. Ще дуже важливо, у висушених плодах вітамін С надійно зберігається протягом 2років! І 10-12 чудодійних ягід спроможні задовольнити денну потребу людини в цьому вітаміні. Окрім вітаміну С у неї є вітаміни групи В, Р,також присутній вітамін Е. А ще вона багата залізом, каротином, рутином, калієм, кальцієм, фосфором.
Багатими на лікарські рослини є такі роди флори України: шипшина – 59 видів, молочай – 55, чебрець – 36, глід – заготовлюють сировину близько 95 видів, в широких обсягах тільки 45 – 50 видів. Найбільша кількість сировини припадає на Карпати. Та багато лікарських рослин ростуть по всій території України
Ромашку сміливо можна назвати маленькою квіткою з великими можливостями. Це світлолюбна рослина ввібрала від сонця найкраще, а з землі - найкорисніше.Ромашковий відвар здатний позбавляти від багатьох хвороб і захищати від «навали» мікробів! Завдяки вмісту в сухій сировині вітаміну C і аскорбінової кислоти, які не зникають після заварювання, ромашковий чай зміцнює імунітет і запобігає простудним захворюванням. Якщо ви схильні до сезонних застуд, то частіше включайте цей напій в свій раціон протягом всього року, тоді ви зможете уникнути ГРЗ і навіть ГРВІ.
У народній медицині плоди малини вважаються жарознижуючим засобом при грипі, бронхітах, ларингіті, відхаркувальним при кашлі як самостійно, так і в суміші з іншими лікарськими рослинами. Малина сприяє поліпшенню апетиту, нормалізації діяльності шлунково-кишкового тракту. Прекрасно зарекомендувала себе при авітамінозах С, ангінах та гіпертонічної хвороби.
Вічнозелений чагарничок заввишки від 5 до 30 см з повзучим кореневищем. Листя шкірясте, коротко черешкові, еліптичне, чергове, блискуче, знизу блідіше. Квітки зібрані в короткі верхівкові кисті (2-8), віночок дзвоновий, білий або рожевий. Плід - яскраво-червона куле видна ягода з багато чисельним дрібним насінням. Квітне в травні, плодоносить у вересні.
Листя брусниці застосовують при сечокам'яній хворобі, пієлонефриті, циститі, простатиті і гонореї як сечогінне, дезинфікуюче і регулююче азотистий обмін засіб. Листя брусниці в порівнянні з листям мучниці містить менше дубильних речовин, не завжди корисних при захворюваннях нирок, що слід враховувати при призначенні листя брусниці хворим з нирковою патологією. Для посилення діуретичного ефекту листя брусниці призначає в суміші з іншими рослинами, сечогінними властивостями, що володіють.
Дурман звичайний Однорічна трав'яниста рослина з соковитою, дудчатим, голим, порожнистим усередині, вилообразноветвистим стеблом заввишки до 1 м. Має неприємний запах. Корінь стержневий. Листя короткочерешкові, велике, чергове, яйцевидне, виемчатозубчаті, майже лопатеві. Квітки теж великі, білі, з воронковидним віночком) розташовані поодинці в пазухах листя; чашка трубчаста, п'ятигранна, п'ятизубчаста. Плід - багатонасінна коробочка яйцевидної форми, покрита жорстким Шипом, розкривається чотирма стулками. Насіння велике, сплюснуте, матово-чорне. Квітне в липні-вересні, плодоносить з липня.
Протиспазматичний засіб. Листя дурману - основна сировина для препарату "Астматин", використовуються для куріння при астмі. Масло дурманне (0leum Stramonii). Прозора масляниста рідина від жовтого до жовто-зеленого кольору, своєрідного запаху. Застосовується зовнішньо для розтирань при невралгіях, ревматизмі. Входить до складу линиментов для розтирань.
Корисні властивості цибулі, роблять її цінним засобом для догляду за волоссям. Сумішшю з цибулі і меду користувалися ще прекрасні мешканки Стародавньої Греції, як маскою для обличчя, що надає шкірі молодість. Має цибуля корисні властивості, які роблять міцними стінки судин, перешкоджають утворенню в організмі канцерогенів. І все це завдяки вітаміну С. Лише одна цибулина вміщує в собі добову кількість вітаміну С. Таємниці цибулі
Часник – потужний природний антибіотик. Навіть через 24 години після того, як ти з’їв часник, він продовжує активно впливати на організм! Вбиваючи паразитів і допомагаючи звільнитися від токсинів, цей унікальний продукт сприяє оздоровленню внутрішніх органів і допомагає вилікувати навіть хронічні захворювання. Корисно вживати в їжу часник, смажений на сковороді або запечений в духовці. Приготований таким чином часник не має різкого запаху і смаку, але зберігає свої лікувальні властивості, повністю засвоюючись організмом. Печений і смажений часник має високу поживну цінність, бореться з проблемами постійної втоми і ослабленого імунітету. Окремо хочеться відзначити, що така страва допоможе і схуднути! Для прискорення обміну речовин варто з’їдати 6 зубчиків приготованого особливим чином часнику хоча б 1 раз на 2 дні