Презентація "Розчини. Залежність розчинності від температури. Речовини".

Про матеріал
Презентація до уроку "Розчини. Залежність розчинності від температури. Речовини" до підручника авторства Засєкіна Т., Білик Ж., Лашевська Г.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Розчини. Залежність розчинності від температури. Речовини.

Номер слайду 2

Вислови припущення, чи розчиняться у воді речовини на малюнку.

Номер слайду 3

Порівняй, розчинність якої з речовин більша — цукру чи кухонної солі. Поясни, що таке насичений і ненасичений розчини. Порівняй розчинність цукру за різних температур. Порівняй швидкість розчинення цукру та його розчинність за перемішування і без.

Номер слайду 4

Що спільного між усіма розчинами? Вони утворені дуже маленькими частинками — атомами, молекулами тощо. У розчинах ці частинки кількох речовин рівномірно розподілені між собою.

Номер слайду 5

Запишемо визначення: Розчинення — процес розподілення частинок розчинюваної речовини між частинками розчинника.

Номер слайду 6

Який складник розчину називають розчинником, а який — розчиненою речовиною?

Номер слайду 7

Розчинник — це компонент розчину, який перебуває в тому самому агрегатному стані, що й розчин. Якщо додати в склянку з водою цукор і перемішати, утвориться розчин. Розчинником у ньому є вода, вона рідка, як і сам розчин. Цукор — розчинена речовина.

Номер слайду 8

Розчинність — здатність речовини до розчинення. Одні речовини розчиняються ліпше, інші — гірше. Розчинність характеризують максимальною масою речовини, яку за певної температури й тиску можна розчинити в розчиннику масою 100 г.

Номер слайду 9

Розчини. Наприклад, вода найпріснішого у світі шведського озера Венерн майже не містить солей, а вода українського озера Сиваш є насиченим сольовим розчином (ропою).ненасиченінасичені

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Проаналізуй написи на упаковках супів швидкого приготування — сочевичного й грибного. Схарактеризуй складники їжі. Визнач, під яким номером етикетка кожного з продуктів, якщо відомо, що в сочевичній юшці більший уміст вітамінів, ніж у грибній.

Номер слайду 12

Кожна речовина має якісь корисні властивості. Наприклад, для виготовлення шибок, посуду застосовують прозорість скла. Однак предмети з нього зазвичай легко розбити. Ковкість і міцність заліза свого часу зробили його найважливішим конструкційним матеріалом. Та ржа безжально руйнує залізні вироби, якщо їх не захистити.

Номер слайду 13

Деревина, вугілля, метан (головний складник природного газу) — займисті речовини, які використовують для вироблення теплової енергії. Проте внаслідок згоряння палива збільшується вміст вуглекислого газу в атмосфері. Це спричинює зміни клімату

Номер слайду 14

Шар озону захищає все живе на нашій планеті від небезпечного впливу ультрафіолетового випромінювання. Однак цей газ є отруйним. Озон згубно діє на мікроорганізми, а тому люди використовують його для знезараження води, дезінфікування приміщень.

Номер слайду 15

Основу поживних речовин становлять органічні (білки, жири, вуглеводи, вітаміни) та неорганічні (вода, мінеральні речовини) речовини.

Номер слайду 16

Домашнє завдання: Наведи приклади розчинів, що трапляються тобі в житті.

Номер слайду 17

Використані джерела: Засєкіна Т. М. Природничі науки. Підручник інтегрованого курсу для 5 класу закладів загальної середньої освіти./ Засєкіна Т., Білик Ж., Лашевська Г. – Київ: Видавничий дім «Освіта», 2022. – 235 с.

pptx
Додано
18 січня 2023
Переглядів
973
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку