«Холодна війна». Гонка озброєнь. Біполярний (двополюсний) світ — термін, що використовувався в роки «холодної війни» для характеристики світу, розділеного протистоянням між комуністичною та демократичною системами.«Холодна війна» – період конфронтації протягом 1947–1991 років між двома таборами, очолюваними СРСР і США. Цей конфлікт найяскравіше виразився в гонці озброєнь, локальних конфліктах, економічному змаганні.
2. Локальні війни як прояви “холодної війни”. За 15 років, з к. XIX ст. до Першої світової війни зареєстровано 36 війн і воєнних конфліктів (в середньому 2,4 на рік). За 21 рік між двома світовими війнами сталося 80 війн (4 на рік). З 1945 по 1990 рік відбулося 300 війн (в середньому 8 на рік)
2. Корейська війна 1950-1953рр. ПЕРЕДУМОВИ ВІЙНИВідповідно до угод 1945р. “великої трійки” територію Кореї було поділено по 38-й паралелі на дві зони: на північ — Радянської Армії, на південь — американських військ. Це розмежування мало суто тимчасовий характер, а його мета - поділ зусиль із розгрому японських військ, прийнятті їх капітуляції, ліквідації наслідків 40-річного панування Японії та створенні корейської демократичної держави. На Півдні створено уряд Лі Син Мана, а на Півночі обрано Кім Ір Сена. ТАК, у 1948 р. на півострові фактично виникло дві держави — КНДР, зорієнтована на СРСР, і Республіка Корея, зорієнтована на США. Конфронтація переросла у громадянську війну. У червні 1950 р. почалися великі бої, в ході яких північно-корейські війська розгромили армію Південної Кореї, розгорнули наступ на Сеул, який здобули за три дні. Рада Безпеки ООН вирішила здійснити миротворчу акцію у корейському конфлікті. До бойових дій було залучено військові формування США та ще 15 держав, що діяли під егідою ООН.
В'єтна́мська війна́ (1965 -1973) Зіткнувшись із великими труднощами перемогти ворога такого як Північний В'єтнам, якому допомагали Китай і СРСР, антивоєнні мітинги в США, непопулярність війни, уряд США вирішив, що настав час переговорів. У 1973 р., США приступили до військового виведення з В’єтнаму і було встановлено режим припинення вогню.
Проголошення держави Ізраїль,14 травня 1948 року Генеральна Асамблея ООН у 1947 р. прийняла план розділу Палестини:Єрусалим, Вифлеєм - міжнародні містастворити 2 держави - євреїв та арабів. Прийняття цього плану стало можливим завдяки його підтримці з боку найбільших держав — СРСР та США.
ІІ Берлінська криза 1958- 1961 рр.27 листопада 1958 р. СРСР висунув ультиматум до західних держав про зміну статусу Західного Берліна, що вело до створення демілітаризованої Вільного міста. Конфронтація завершилася побудовою стіни, яка розділила місто. Дротяні загорожі почали замінятися бетонною стіною висотою до 5 м, з колючим дротом і сторожовими вишками. До 1989 р. Берлінська стіна, довжиною 166 км, була державним кордоном НДР з Західним Берліном.
жовтень 1962 - Карибська криза. Криза поставила СРСР і США на межу виникнення ядерної війни. Приводом до загострення стосунків між двома державами стало виявлення американським розвідувальним літаком U-2 доказів розміщення на Кубі радянських ракет середньої дальності, здатних нести ядерні боєзаряди.
Війна в Афганістані (1979-1989)радянська інтервенція в Афганістан Це військове вторгнення СРСР до Афганістану під приводом боротьби проти повстанських груп моджахедів, у якій брали участь урядові війська Афганістану й СРСР. Почалась нападом спецпідрозділів КДБ СРСР на президентський палац у Кабулі і вбивством президента країни Хафізулли Аміна та заміни його маріонетковим урядом керованого з СРСР Кармаля Бабрака. До Афганістану було перекинуто обмежений контингент армії СРСР. Війна тривала до виведення основної маси військ 15.02.1989 року.
4. Антисемітизм в СРСРВ 1948 було розпочато антисемітську кампанію, яка супроводжувалася звільненнями євреїв та їх арештами. Висувались звинувачення у «безрідному космополітизмі» та ворожості до російського народу, радянського патріотизму тощо. Велика група відомих єврейських громадських і культурних діячів були звинувачені у «шпигунстві» та розстріляні (справа радянського «Єврейського антифашистського комітету»). Роздивіться радянську карикатуру на “космополітів”.
Антисемітизм в СРСРПаралельно до ідеологічно-пропагандистської кампанії «боротьби проти безрідного космополітизму» велась кримінальна «справа лікарів», що супроводжувалася арештами провідних лікарів 4-го («Кремлівського») лікувально-санітарного управління Мінздраву СРСР, багато з яких були євреями. Зі смертю Сталіна у березні 1953 ці кампанії були згорнуті.
Назвіть країни, де відбулися локальні війни, які привели до розколу держав. У яких конфліктах холодної війни США вимушені були визнати свою поразку?Порівняйте І та ІІ Берлінські кризи: що спільного та відмінного?Які особливості має арабо-ізраїльський конфлікт?Чим була небезпечна Карибська криза?Які глобальні наслідки матиме війна в Афганістані?