Дати, події, персоналії,терміни до теми • дати подій: квітень 1985 р. - початок «перебудови»;- 26 квітня 1986 р. - -катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції (АЕС); вересень 1989 р. - створення Народного руху України за перебудову; березень 1990 р .- проведення перших альтернативних виборів до Верховної Ради УРСР; 16 липня 1990 р. - ухвалення Верховною Радою УРСР Декларації про державний суверенітет України; жовтень 1990 р. - «революція на граніті»; 24 серпня 1991 р. - ухвалення Верховною Радою УРСР Акта проголошення незалежності України; 1 грудня 1991р.- проведення Всеукраїнського референдуму та:обрання Президента України; - : ,• персоналії- Леонід Кравчук значення понять і термінів: «перебудова», «гласність», «плюралізм», «український національно-демократичний рух», «багатопартійність», «суверенітет», «незалежність», «ринкові відносини», «референдум», «президент». Уміє:• встановлювати та групувати вказані дати відп
“Перебудова”У 1982 р. помирає Л. Брежнєв. Першу посаду в СРСР займає Ю. Андропов, після його смерті у лютому 1984 р., Генеральним Секретарем ЦК КПРС стає К. Черненко, який помер у березні 1985р. Першою особою в державі стає М. Горбачов. З його ім’ям пов’язують останній етап в існуванні СРСР – перебудову - курс на оновлення життя в країні, політика реформ радянського суспільства в усіх сферах життя: економіці, внутрішній та зовнішній політиці, соціальній сфері, ідеології.
Мета та завдання перебудови Метою перебудови було: - збереження радянської системи шляхом її вдосконалення й оновлення; - вивільнення радянської системи від деформацій, проведення реформ в усіх сферах життя, модернізація суспільства; - кардинальні зміни в економіці (прискорення соціально - економічного розвитку), політиці, національних відносинах, соціальному житті. Основними елементами прискорення були: науково-технічного прогресу і широке впровадження наукових досягнень у промисловість, технічне переоснащення підприємств, активізація «людського фактору», зміцнення дисципліни, поліпшення управління господарським механізмом. Завданням перебудови було: перехід від екстенсивних до інтенсивних методів господарювання, демократизація суспільного життя та народовладдя, припинення «холодної війни» та побудова спільного європейського дому, поліпшення матеріального і культурного становища населення СРСР, скасування цензури, гласність, свобода слова.
Особливості перебудови в Україні Реформи відбувалися повільніше, ніж в центрі через опір республіканського партійно-державного апарату. Збереження при владі старої брежнєвської «еліти». Низький рівень активності населення. Перебудовчі процеси відбувалися без кровопролиття. Гласність була обмеженою. Негативні наслідки аварії на ЧАЕС.
Чорнобильська катастрофа25-26 квітня 1986р--найбільша техногенна катастрофа ХХ ст., наслідки якої були жахливими і призвели до переосмислення народом України усталених норм радянської системи. В наслідок аварії загинули 7 тис. ліквідаторів, близько 60 тис. стали інвалідами, 190 тис. га землі було вилучено з с/г обороту через радіоактивне забруднення, різко збільшилася кількість онкохворих, особливо серед дітей. економічні збитки України склали 120-130 млрд. доларів
Економічні реформи (радикальні з червня 1987р)Підприємствам було надано деяку самостійність (визначати ціни на продукцію, оплата праці) при збереження директивного планування;Початок впровадження бригадного та сімейного підряду, надання землі в оренду, створення кооперативів, акціонерних, приватних і змішаних підприємств. Підприємств з участю іноземного капіталу. Значну увагу почали приділяти якості продукції;Скорочувався управлінський апарат. Було прийнято рад законів та постанов («Про боротьбу з алкоголізмом та його негативними наслідками», про посилення боротьби з нетрудовими доходами, «Про індивідуальну трудову діяльність», «Про державне підприємство», «Про економічну самостійність»), але реформи виявилися неефективними. Прагнення поєднати адміністративно-командні методи господарювання й ринкові. Непослідовність, необґрунтованість, а іноді і хибність,шкідливість реформ (розпо
Гласність 1987 рік – започаткування політики «гласності», яка передбачала : можливість отримання правдивої інформації про те, що відбувається у країні, оприлюднення нерозголошуваних раніше історичних фактів, публікація творів «заборонених» письменників, відмова від партійних оцінок суспільних явищ, пом’якшення цензури, можливість критики державних і партійних органів плюралізм– демократичний принцип. що допускає співіснування в державі різних форм власності . різних суспільно-політичних, культурних напрямків, різних точок зору.
Зростання соціальної та національної активностіУ 1987р. було прийнято рішення про необхідність конституційного захисту української мови. Цього ж року в Києві було засновано Український культурологічний клуб, у Львові – культурологічне «Товариство Лева», В. Чорновіл відновив видання «Українського вісника»;
Зростання соціальної та національної активностіУ 1988 рік – відновила роботу Українська Гельсінська спілка на чолі з Л. Лук’яненком, історико-просвітницького товариства “Меморіал”, яке виступало за увічнення пам’яті жертв комуністичних репресій, у червні-липні цього ж року відбулися перші багатотисячні мітинги у Львові, де піднімалися питання про реабілітацію воїнів УПА, спорудження пам’ятників Т. Шевченку у Львові та жертвам комуністичного терору. Активізувалася діяльність періодичних видань.
Зростання соціальної та національної активності 1989р. було звільнено з посади В. Щербицького прискорило демократичні процеси в республіці прискорила демократичні процеси в республіці, прийнято Закон 28 жовтня 1989р. «Про мови в Українській РСР», який проголосив державний статус української мови, на мітингу у Львові вперше замайоріли синьо-жовті прапори, створено екологічну організацію «Зелений світ», Спілку незалежної української молоді (СНУМ), Українську студентську спілку. Цього ж року було легалізовано греко-католицьку та автокефальну православну церкви.
Зростання соціальної та національної активності1989р.-страйк шахтарівпричини:дефіцит основних товарів, низькі заробітні плати та пенсії, високі ціни на продукти харчування, відсутність належних житлових умов та незадовільні умови праці. В основному вимоги шахтарів мали економічний характер. Було підписано угоду шахтарів з урядом СРС про виконання вимог страйкарів.
Зростання соціальної та національної активності1990рікскасовано ст.6 Конституції СРСР про керівну і спрямовуючу роль КПРС;( березень 1990р.) введено посаду Президента СРСР, першим і останнім президентом став М. Горбачов;(березень 1990)відбулися перші альтернативні вибори до Верховної Ради УРСР(березень 1990р.)1990 – 1991 роки – нові страйки шахтарів, які були більш організованими і масовими, ставили політичні вимоги (ліквідація парткомів на підприємствах, націоналізація майна КПРС, відставка уряду, забезпечення реальної незалежності всіх республік)
Зростання соціальної та національної активностіЖовтень 1990 рік – голодування студентів на майдані Незалежності в Києві, «Революція на граніті». Вимоги: Недопущення підписання нового союзного договору;перевибори Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі не пізніше весни 1991р.;націоналізація майна КПРС та комсомолу;відставка голови Ради Міністрів УРСР В. Масола;служба в армії – на території України;Керівництво республіки частково задовольнило вимоги студентів, була скасована стаття Конституції УРСР про керівну і спрямовуючу роль КПРС та у відставку пішов голова Ради Міністрів України В. Масол, студенти припинили голодування.
Формування багатопартійної системи. Формування багатопартійної системи почалося зі скасування Ст.6 Конституції СРСР про керівну роль КПРС (1990 р.) та виключення відповідної статті з Конституції УРСР. У жовтні 1990 року – Верховна Рада України прийняла Закон «Про політичні партії і громадські організації». Протягом 1989 – 1991 років в Україні було створено понад 20 партій і об’єднань. На основі Української Гельсінської спілки було створено Українську республіканську партію на чолі з Л. Лук’яненком. Процес утворення нових партій болюче вдарив по монополії КПРС і КПУ. Політичні партії поділяються на: Праві – національно-демократичного спрямування;Ліві – комуністичні та соціалістичні партії;Центристські – соціал-демократичного спрямування з ліберальною ідеологією та націонал-центристські.
Формування багатопартійної системи.”Народний рух України за перебудову”Ідея створення -Спілці письменників України. 8 – 10 вересня 1989 рік. В Києві відбувся установчий з’їзд Народного Руху України (ухвалено статут, програму, звернення до народу, обрано керівництво, першим керівником нової організації став І. Драч. У 1990 р. з назви організації було вилучено слова «за перебудову». Метою- утвердження незалежності України. Основними засадами: діяльність в рамках Конституції УРСР, прагнення встановити справжнє народовладдя, активна співпраця з радами народних депутатів. Але керівництво ЦК КПУ розпочало політичну боротьбу з НРУ, що сприяло його трансформації та радикалізації. НРУ перейшов в опозицію щодо радянського керівництва республіки. НРУ був ініціатором «Живий ланцюг» від Івано-Франківська до Києва через Львів у 1990р. святкування 500-річчя запорізького козацтва у 1990р., громадські заходи у Батурині, під Берестечком, у Хотині та інші.
Створення Автономної Республіки Крим (12 лютого 1991р.)У 1989р. керівництво УРСР прийняло рішення про повернення кримських татар на свою історичну батьківщину. Але водночас зазначалося, що «відновлення прав кримськотатарського народу не можливо здійснити без відновлення автономії Криму шляхом утворення Кримської АРСР у складі УРСР». У Криму було проведено референдум про відновлення автономії. Після чого було прийнято Закон «Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки» від 12 лютого 1991р.
Декларація про державний суверенітет України Після перших виборів на альтернативній основі у Верховній Раді УРСР утворилися дві течії: комуністична (Група 239, яка представляла парламентську більшість «За радянську суверенну Україну» на чолі з О. Морозом) опозиційна (Народна рада на чолі з І. Юхновським – за суверенну Україну, багатопартійну систему).16 липня 1990р. Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України. Таким чином було проголошено суверенітет України. тобто самостійність , повноту і неподільність влади в республіці в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах. Декларація засвідчила відмову України брати участь у новому союзному договорі.
Акт проголошення незалежності. Всеукраїнський референдум та вибори першого Президента УкраїниІдея національного суверенітету охопила широкі верстви населення в усіх республіках СРСР. Але центральна влада вирішила оновити СРСР підписавши новий союзний договір, надавши більше прав і повноважень союзним республікам. Консервативні сили КПРС, опозиційні щодо діяльності М. Горбачова вирішили не допустити оновлення СРСР, взявши владу в свої руки. 19 серпня 1991р. підчас відпустки М. Горбачова було здійснено спробу державного перевороту в СРСР. Консервативні сили КПРС на чолі з віце-президентом Г. Янаєвим створили ДКНС – державний комітет з надзвичайного стану, оголосили про неможливість М. Горбачовим за станом здоров’я далі керувати державою і про те, що ДКНС бере владу в свої руки. Таким чином ДКНС прагнув зупинити процес перебудови, зберегти СРСР у незмінному тоталітарному вигляді.
Акт проголошення незалежності. Всеукраїнський референдум та вибори першого Президента України В Україні боротьбу проти ДКНС очолив НРУ та інші демократичні сили. Керівництво КПУ стало на бік заколотників, а Л. Кравчук як керівник України зайняв вичікувальну позицію. Заколот було придушено. І 24 серпня 1991р. Верховна Рада УРСР прийняла Акт проголошення незалежності України. 26 серпня 1991р. президія Верховної Ради УРСР тимчасово припинила діяльність комуністичної партії на території України за участь у заколоті і його підтримку.
1 грудня 1991р. Всеукраїнський референдум та вибори 1 грудня 1991р. було проведено Всеукраїнський референдум на підтримку Акту проголошення незалежності України та відбулися вибори першого в незалежній Україні Президента. 90,3% населення України підтримали проголошення незалежності. Першим Президентом України став Л. Кравчук. 6 грудня 1991р. Верховна Рада України прийняла Закон «Про Збройні Сили України», започаткувавши таким чином українську армію.
Розпад СРСР 7-8 грудня 1991р. у Біловезькій пущі в Білорусі зустрілися лідери України, Білорусі та Росії і констатували розпад СРСР. Ними було підписано угоду про створення СНД – Співдружності Незалежних Держав, до якої 21 грудня в Алма-Аті приєдналися Азербайджан, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Таджикистан, Туркменістан та Узбекистан. 25 грудня 1991р. М. Горбачов заявив про свою відставку з посади Президента вже не існуючого СРСР.