Слов’яни. Слов’яни – автохтонне населення Центральної Європи. Давні слов’яни були автохтонним (корінним) населенням Європи, а також предками 15 сучасних європейських народів, зокрема й українського. Прабатьківщиною слов’ян учені вважать терени між річками Одером, Віслою, Дніпром, що охоплювали сучасну територію України, Центральної та Північної Польщі.
Як жили слов’яни?Підсічне землеробство – випалювали ліси і обробляли звільнену від дерев територію;Двопільна система в землеробстві – поле ділили на дві частини: одну засівали, другу залишали відпочивати «під паром»;Вирощували пшеницю, жито, ячмінь, овес, льон, коноплі, горох, ріпу, цибулю, часник;Вели осіле скотарство (вівці, кози, свині, велика рогата худоба).
Окрім землеробства і скотарства займались рибальством, полюванням, бортництвом;Ремесла: ковальство, ткацтво, гончарство;Торгівля («Шлях з варяг у греки»);Житла: землянки або напівземлянки;Племена складались з родів, очолюваних старійшинами, а самі племена очолювались вождями;Близько VI ст. був заснований Київ;Релігія: багатобожжя, капища і волхви.
Першим київським князем був Аскольд (860-882 рр.), який можливо мав брата Діра. Правління:860 р. – похід на Константинополь, укладання договору;Прийняття християнства;Завоювання племен древлян, дреговичів, сіверян; Боротьба з печенігами, болгарами, уличами, древлянами;866 р. – другий, але невдалий похід на Константинополь;875 р. – договір з Візантією про ненапад;Можливо вбитий дружинниками князя Олега.
І було в нього два мужі, Аскольд і Дір, не його племені, а бояри. І відпросилися вони [в Рюрика піти] до Цесарограда з родом своїм, і рушили обидва по Дніпру. Ідучи мимо, узріли вони на горі городок і запитали, кажучи: "Чий се город?" А вони, [тамтешні жителі], сказали: "Було троє братів, Кий, Щек [і] Хорив, які зробили город сей і згинули. А ми сидимо в городі їхньому і платимо данину хозарам". Аскольд, отож, і Дір зостались удвох у городі цьому, і зібрали багато варягів, і почали володіти Полянською землею. А Рюрик княжив у Новгороді.
Робота з термінами. Закупи – тимчасово залежні селяни, які позичили «купу « у феодала. Рядовичі – тимчасово залежні селяни, які уклали з феодалом договір – «ряд» – на виконання певних робіт. Челядь – раби-полонені. Холопи – селяни, які розорились і працювали в господарстві землевласника; фактично раби, але могли бути відпущені за службу.
Тріумвірат Ярославичів (1054 – 1073 рр.)Боролись з молодшими братами, позбавляючи їх влади;1068 р. – Ярославичі програли половцями в битві на р. Альта;1068-1069 рр. – кияни повстали проти Ізяслава і вигнали його;1072 р. – з’їзд князів, бояр і духовенства в Вишгороді;1072 р. – ухвалено «Правду Ярославичів».