“Наука починається відтоді, коли починають вимірювати” Д. І. Менделєєв.
Номер слайду 3
Задля зручності кожну фізичну величину позначають певним символом. Наприклад, час позначають символом t, масу – символом m, об’єм – символом V. Особливістю фізичних величин є те, що їх можна виміряти. Фізична величина – кількісно виражена характеристика тіла або фізичного явища.
Номер слайду 4
Виміряти фізичну величину – означає порівняти її з однорідною величиною, що прийнята за одиницю, тобто з еталоном. Приклад: потрібно виміряти довжину олівця. Можна скористатися стародавньою мірою довжини – пяддю.
Номер слайду 5
В Стародавньому Вавилоні та ЄгиптіВ Київські РусіСписок деяких застарівших одиниць довжини:1 вершок – 44.45 мм.1 лікоть – 53-54 см.1 сажень – 230 см. Перестріл - відстань, яку пролетить стріла. Одиницею довжини також був крок. Щоб уникнути великих похибок у вимірюванні, ввели еталон, з яким можна порівняти довжину тіла.
Номер слайду 6
Історична довідка30 березня 1791 року за 1 метр було прийнято одну сорокамільйонну частину Паризького меридіана (тобто одна десятимільйонна частина відстані від північного полюса до екватора по поверхні землі на довготі Парижа). Перший прототип еталона метра був виготовлений з латуні в 1795 році. У 1799 році був виготовлений із платини еталон метра, довжина якого відповідала одній сорокамільйонної частини Паризького меридіана. У 1889 році був виготовлений більш точний міжнародний еталон метра. Цей еталон виготовлений зі сплаву 90% платини і 10% іридію та мав поперечний переріз у вигляді літери «X».
Номер слайду 7
Сучасне визначення метра в термінах часу і швидкості світла було прийнято XVII Генеральною конференцією з мір та ваг в 1983 роціМетр – довжина шляху, що проходить світло у вакуумі за інтервал часу 1/299 792 458 секунди.
Номер слайду 8
Які прилади є у дослідників?
Номер слайду 9
Шкала приладу – це сукупністьість штрихів, поділок і чисел. Штрихи – це риски, нанесені на шкалі. Поділки – це ВІДСТАНІ між найближчими штрихами. У всіх вимірювальних приладах є ШКАЛАЩоб зняти показання з вимірювального приладу, спочатку треба визначити ціну поділки цього приладу.
Номер слайду 10
Щоб визначити ціну поділки, треба:1. знайти два найближчих штрихи шкали, біля яких написані числові значення величини;2. потім з більшого значення відняти менше;3. отримане число поділити на число поділок, що знаходяться між ними. Ціна поділки – це значення найменьшої поділки шкали вимірювального приладу.
Номер слайду 11
Межі вимірювання приладів. Верхня межа – найбільша величина, яку можна виміряти даним приладом;Нижня межа – найменша величина, яку можна виміряти даним приладом.
Номер слайду 12
Охарактеризуйте вимірювальний прилад Назва: Для вимірювання якої величини призначений: Одиниці вимірювання: Ціна поділки: Нижня межа вимірювання: Верхня межа вимірювання:
Номер слайду 13
Цифрові прилади мають крок дискретизації
Номер слайду 14
Опрацювати § 4 Письмово виконати завдання 4 на ст. 22