ЧОМУ РОСТУТЬ ОРГАНІЗМИВсі живі організми складаються з клітин. Нові клітини утворюються внаслідок поділу материнських клітин. Молоді клітини ростуть, у них відбуваються процеси життєдіяльності, потім вони старіють і відмирають. Таким чином клітини постійно діляться й утворюють нові клітини, які замінюють відмерлі. Цей постійний процес росту, поділу й заміни клітин називається клітинним циклом.
ЧОМУ РОСТУТЬ ОРГАНІЗМИКлітини організму людини постійно оновлюються. Приблизно за 120 днів змінюються всі еритроцити крові, а клітини епітелію шлунку, які всмоктують поживні речовини всередині організму, замінюються впродовж 3–5 днів. Ми цього не можемо помітити. А які помітні ознаки того, що оновлюються клітини епітетелію шкіри?
ЕТАПИ ІНДИВІДУАЛЬНОГО РОЗВИТКУ КВІТКОВОЇ РОСЛИНИ. ПІСЛЯЗАРОДКОВИЙ ПЕРІОД.{8799 B23 B-EC83-4686-B30 A-512413 B5 E67 A}Етап проросткавід моменту проростання до формування перших зелених листківживиться завдяки поживним речовинам у насіниніЕтап молодостівід появи перших зелених листків до цвітінняпосилений ріст, формування вегетативних органів. Етап зрілостівід першого цвітіння до втрати здатності утворювати насіння та плоди. Етап старіннявід останнього цвітіння та плодоношення до загибелі
ЯКІ ОСНОВНІ ЕТАПИ ІНДИВІДУАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ТВАРИН. Початковим етапом зародкового періоду в багатьох тварин є формування яйця. У ньому накопичується запас поживних речовин і формуються захисні оболонки. Так, яйця комах дрібні, з міцними оболонками, яйця риб і земноводних (ікра) мають слизову оболонку, а яйця птахів і плазунів — тверду шкаралупу (мал. 135).
ЩО ТАКЕ ЖИТТЄВІ ЦИКЛИ ОРГАНІЗМІВ. Спостерігаючи за розвитком метелика, можна розрізнити стадії, що повторюються. Щороку доросла комаха відкладає яйця, з них з’являються личинки-гусінь, які на стадії лялечки перетворюються на яскравих метеликів. Таку послідовність стадій розвитку тварин, що повторюється впродовж життя, називають життєвим циклом.
ТРИВАЛІСТЬ ЖИТТЯ ОРГАНІЗМІВ. Тривалість життя — це період існування організму від народження до смерті. Організми живуть від декількох годин (комахи-одноденки) до декількох тисяч років (сосна довговічна). За тривалістю життя рослини поділяють на однорічні (чорнобривці, мак, соняшник), дворічні (буряк, капуста, морква) та багаторічні (м’ята, бобові, злакові, дерева). Рослини загалом мають більшу тривалість життя, ніж тварини.
ТРИВАЛІСТЬ ЖИТТЯ ОРГАНІЗМІВ. Невеликі тварини, які проживають в умовах, коли на них чатують хижаки, розмножуються швидко й живуть мало. Рекордсменом серед ссавців-довгожителів є гренландський кит, який може прожити понад 200 років. Захищені тварини з отруйними залозами, крилами, міцним панциром, кігтями живуть довше.
РІСТ ОРГАНІЗМІВ. Ріст — це сукупність змін, що забезпечують збільшення маси, об’єму та розмірів особин. Ріст тварин супроводжується збільшенням усіх органів тіла, але нові органи, як це буває в рослин, у них не утворюються. Упродовж свого життя організми ростуть із неоднаковою швидкістю. Якщо є їжа, вода, тепло, то ріст буде швидшим, а в холодну пору — сповільнюється чи взагалі припиняється.
РІСТ ОРГАНІЗМІВ.Є два типи росту організмів — необмежений і обмежений. Необмежений ріст характерний переважно для рослин, які ростуть упродовж усього свого життя, і деяких груп тварин (молюсків, риб). За обмеженого типу ріст організму припиняється після досягнення певного віку (більшість тварин, людина).