Синтаксис – розділ граматики, що вивчає будову і значення слововсполучень та речень, способи зв’язку слів у словосполученні й реченні. Основні синтаксичні норми – це прямий порядок слів, правильна будова однорідних членів речення, точність у поєднанні словосполучень зв’язком керування, правильна координація присудка з підметом, нормативне вживання дієприслівникових зворотів, непрямої мови.
Уживаються прості та складні речення,проте переважають прості поширеніречення. З-поміж складних речень переваганадається складнопідрядним (означальні, обставинні – причини, мети, наслідку, умови, допусту, місця, часу), складносурядні й безсполучниковіскладні речення трапляються зрідка.
ПОРЯДОК СЛІВ У ДІЛОВОМУ МОВЛЕННІ Українська мова допускає відносно вільний, гнучкий порядок слів у реченні. Для документів фахового мовлення характерний прямий порядок слів, бо він передає загальний зміст речення без спеціального наголошення певних йогокомпонентів. Прямий порядок слів виражається у таких позиціях головних і другорядних членів речення:
ТИПОВІ ФОРМИ ВИРАЖЕННЯ ПРИСУДКІВ Типовою ознакою фахового мовлення є використання віддієслівних іменників, що створюють загальне уявлення про дію, забезпечують однозначність, надають документам офіційності, напр.: перевірка, здійснення, підвищення. Такі іменники забезпечують діловому стилю однозначність, чіткість. У реченнях використовуються присудки ускладненої форми («розщеплені присудки»), що є фразеологізованими дієслівно-іменними сполуками. Вони є стандартизованими засобами висловлення.
Розщеплення присудка – це заміна однослівного присудка двослівним: подякувати - висловити подяку, погодитись – висловити згоду, рекомендувати – надати рекомендації. Слід розрізняти розщеплений присудок та однослівний присудок, оскільки вони мають різні значення, порівняймо: провести операцію – оперувати, проводити змагання – змагатися.
Дієприслівникові (дієприкметникові) звороти надають діловим документам стислості. Обов’язковою умовою вживання дієприслівникових зворотів є така: дієприслівник і дієслівна форма в реченні повинні називати дії, які виконує одна й та ж особа або предмет, наприклад: Зайшовши до лісу, я насолоджуюся п‘янким ароматом повітря. Взявши за основу ці критерії, усі підприємства поділимо на такі групи…
З підметами типу п’ять осіб, десять працівників присудок вживається переважно у формі однини: п’ять осіб пише, десять працівників відвідує заняття. Якщо підмет має у своєму складі числівник, що закінчується на одиницю (21, 31, 141, 231 і под.), то присудок із ним вживається у формі однини: двадцять один депутат балотується; тридцять одна жінка керує фірмами; сто сорок одне положення вимагає доопрацювання; двадцять один комп'ютер знайшов своє застосування на заняттях.
З підметами, до складу яких входять іменники більшість, меншість, частина, загал, ряд, прислівники багато, мало, чимало, числівники кілька, декілька, кільканадцять, присудки вживаються також у формі однини: більшість людей читає; меншість людей навчається; ряд положень потребує уточнення; багато дітей вивчає іноземні мови; кілька жінок працює в управлінні. З такими підметами присудок вживається у формі множини лише тоді, коли між ними є багато інших членів речення, пор.: Більшість жителів потребує оздоровлення й Більшість жителів, які проживають на забруднених територіях, потребують оздоровлення; Чимало миколаївців шукає роботу й Чимало миколаївців, які багато років пропрацювали на виробництві, тепер шукають роботу.
З підметами, до вкладу яких входять числівники два, обидва, три, чотири, означення вживаються у формі родового відмінка множини, пор.: два основних підрозділи; три найважливіших об’єкти; чотири останніх дні. Якщо вжито безособову конструкцію з дієприкметником на -но, -то, присудок має стояти в однині: було розглянуто три перших варіанти. Якщо до складу підмета входить питальний, заперечний чи інший займенник без ознаки числа, то узгоджуваний з ним присудок ставиться лише в однині, наприклад: Ніхто з учасників конкурсу не встиг вчасно виконати поставлене завдання. Дехто із присутніх почав голосно вимагати додаткової перерви.
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}НЕПРАВИЛЬНОПРАВИЛЬНОСтворити й узяти участь уроботі групи взаємодопомоги. Створити групу взаємодопомогита взяти участь у її роботі. Адміністрація відзначила і висловила подяку десятьом співробітникам. Адміністрація відзначила десятьох співробітників і висловила їм подяку. Управління зібрало й поінформувало про факти. Управління зібрало факти йпоінформувало про них. Конвенція про запобігання та покарання злочинів. Конвенція про запобігання злочинам та покарання за їх скоєння.
Запам’ятайте, якими формами керують деякі іменники в сучасній українській літературній мові:{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Ненормативна конструкція Правильна конструкція. Характеристика на студента характеристика (кого?) студента. Тенденція зростаннятенденція (до чого?) до зростання. Оплата за навчання оплата (чого?) навчання, але плата (за що?) за навчання.