Сімейне виховання. Перш за все дошкільне виховання японських дітей починається з будинку, саме батьки прищеплюють своїм дітям певну манеру поведінки, своїми діями і вчинками вчать дітей доброті, ввічливості, чуйності і самостійності. Емоційний зв'язок дитини з матір'ю дуже важливий і втратити гарне відношення мами для неї страшніше будь-якого покарання.
Ви ніколи не почує у японських сім’ях… У японських сім'ях, як правило, дитину ніколи не карають і не говорять слово “Ні”, натомість може прозвучати фраза, що дії дитини можуть засмутити маму, тата або когось ще, так само в виховних цілях використовується вираз, що дія дитини може не сподобатися комусь. Цей хтось протягом усього життя японця незримо знаходиться поруч, тому, японця дуже важлива громадська думка.
Коли дитині йди у садочок? В Японії дитячий садочок не є загальнообов'язковим, проте дитячі садки і дитячі ясла користуються великим попитом і як правило, щоб влаштувати дитину в дитячий сад необходимо завчасно потурбуватіся про це. У Середньому в черзі на отримання місця в дитячому садку стояти 25 тисяч дітей.
Системи дошкільного виховання: дитячі ясла, центри по догляду за дітьми (保育 所) hoikuen - для мало забезбечених сімей де з дітьми лише граються,дитячі садки (幼稚園) yōchien – з дітьми грають та вчать окрім звичайних занять вчать тонкощам культури,спеціальні установи для інвалідів (特別 支援 学校)
Години роботи дошкільних установ Японіїдитячий садок на повний день, режим роботи такого садка щоденний плюс субота (неповний день). У такий сад дитина може бути прийнята в разі, якщо обоє батьків працюють більш ніж 4 години на день. Ранок в садах, як правило, починається о 8 годині, забрати дитину можна в будь-який час до 5 годин, за додаткову плату за дитиною можуть доглянути до 7 години вечорадитячі ясла, центри по догляду за дітьми приймають дітей на півдня.
Типи дошкільних установ:державні префектурнімуніципальніприватніІще існують дитячі садки при школах і університетах. Тобто починаючи з дитсадівського віку для дитини вже визначається його подальше навчання. Такі спеціалізовані дитячі сади дають перевагу для надходження в відповідну престижну школу і в подальшому до університету
Взаємовз’язок сім’ї та дитячого заклада. Весь процес виховання дітей побудований на тісній співпраці педагога і батька. Педагог (вихователь) в даному процесі провідна сторона. Може вказати на недоліки і упущення, які на його думку допускають батьки у вихованні дітей і його слова не просто повинні бути прийняті до уваги, а є керівництвом до діїПедагогічним колективом дошкільних установ проводиться навчання батьків методам виховання дітей, регулярно проходять батьківські збори. Мами дітей, як правило, часто спілкуються між собою, створюють "мамські" комітети для вирішення різних питань, відвідують спортивні дні, дні спостережень і інші заходи, що організовуються в дитячих установах.
Дитячі ясла У дитячих яслах практикується ведення зошитів, в яких вихователь робить записи про діяльність дитина протягом дня: як спала, їла, як себе почувала і так далі, відповідну реакцію чекають і від батька. Педагоги і батьки записують цікаві спостереження і свою думку про виховання конкретної дитини.
Дитячий садок Вихователь, навчаючи дітей взаємодії створює невеликі групи - хан, в цих групах діти вчаться навичкам комунікації та самостійності. Дітей вчать висловлювати свою думку при цьому прислухаючись і зважаючи на думку інших учасників групи, діти самі створюють затишок і порядок в своїх групах, прибирають, доглядають за квітами, навіть готують собі самостійно обід. Таким чином дітей навчають груповій поведінці. У разі сварки або бійки між учасниками групи вихователь не поспішає втручатися, так як вважає, що дитина сама повинна навчитися вирішувати конфлікти і це допоможе їй стати сильніше.
Ти – це колектив! Окрім письма і читання у дитячих садках відбувається навчання співу, проводяться спортивні змагання, регулярно влаштовуються походи. Але при всьому цьому, всі ці заходи проводяться з метою розвитку почуття колективізму у дитини. Якщо співати - то хором, сольний спів категорично не вітається, якщо проводяться змагання, то виграють усі або група, але не в якому разі не конкретна дитина.
Спорт у життя дітей. Особливих рецептів фізичного виховання японських дітей немає. Просто йому (як і турботі про здоров'я учнів) приділяється велика увага. Перевага віддається великому обсягу фізичного навантаження, різноманітним рухливим іграм, особливо популярними є такі спортивні ігри, як квач, скакалки, доганялки, естафети
Свята у Японської малечіТут малюки беруть участь у величезній кількості фестивалів та свят. В сумі їх виявляється близько 15, в залежності від місця розташування саду. Традиційні свята влаштовуються з абсолютно різних приводів ― Літній фестиваль зірок Танабата, День здорових зубів, «Ундокай» (спортивні змагання за участі батьків), Свято врожаю і, звичайно ж, Новий рік, День святого Валентина і т.д.
Інтер’єр садочка. Увійшовши до будівлі садочка, відвідувач потрапляє в великий коридор, з одного боку якого знаходяться розсувні вікна від підлоги до стелі, а з іншого - розсувні двері (вхід в кімнати). Як правило, одна кімната служить і їдальнею, і спальнею, і місцем для занять. Коли приходить час сну, вихователі дістають з вбудованих шаф “футони” - товсті матраци - і розкладають їх на підлозі. Під час обіду в цю саму кімнату з коридору вносять крихітні столики і стільчики.
Головний недолік дошкільної освіти в Японії Задля визначення дитини в ясла і дитячий сад потрібно довести, що обоє батьків працюють більше чотирьох годин на день. Доводити це потрібно з документами в руках, а потім два рази в рік підтверджувати, що службове навантаження залишається на колишньому рівні. І ця вимога - згідно з проведеними в країні опитуваннями - є головним недоліком дошкільної освіти в Японії.
Де краще?Якість виховання та утримання дитини в дошкільному закладі в більшій мірі залежить не від того приватний сад або державний, а від конкретного садка, району в якому він розташований і педагогічного колективу. Наповнюваність груп так само дуже різна і коливається від 8 до 30-40 осіб.