Еритроцити Червоні клітини Термін життя -120 днів Відсутнє ядро Великі за розмірами – 7,5 мкм Мають білок- гемоглобін Функція – перенесення кисню. Тромбоцити Мають неправильну форму - пластиди Термін життя – 11 днів Зсідання крові Тромб Лейкоцити Білі клітини крові Термін життя від кількох днів до десятки років Захист організму Імунна система «Природні» кілери Лімфа Друга система в організмі Велика кількість лімфоцитів Дуже схожа на тканинну рідину Має вузли по всьому тілі Поповнює плазму крові. Судини замкненні з одного кінця Донор Реципієнт Резус- фактор Кров Антигени Аглютиніни
Г. Юдін «Головне чудо світу» ДІАЛОГ БАТЬКА Й СИНА — Цікаво, а всередині _____________що - небудь є чи так порожньо, як у мішку? — Ні, воно не порожнє, а будову має складну й цікаву. Воно розділене перегородкою навпіл. — На дві кімнатки? — На дві двоповерхові квартирки. Над кожною - прихожа. У ліву приходить у гості лише ала кров, а в праву — темна. Коли воно стискається — двері закриваються і гості залишають його. — А із правої кімнати куди ж темна кров іде? — У легені. Там вона обмінює вуглекислий газ на кисень. Із темної стає червоною і знову потрапляє в нього. — Знову в праву частину? — Ні, у ліву. Тобто кров ходить у гості з лівої кімнати в праву, а з правої — у ліву? ~ Правильно. — Невже воно таке складне?
Етимологія та семантика термінів Ендокард – від грец. endon – всередині, kardia- серце Міокард - від грец. myos – м'яз, kardia- серце Епікард – від грец. epi – над, на; kardia- серце Перикард – від грец. peri – навколо; kardia- серце Кардіоміцити - клітини серцевої мязової тканини. багатоядерні волока, що мають поперечну смугастісь, утворені скоротливими білками – актином та міозином;
Кровопостачання серця Серце, яке забезпечує кров'ю весь організм людини, теж потребує постійного надходження кисню та поживних речовин. Обмін речовин у міокарді відбувається в 10-20 разів інтенсивніше, ніж у будь-якому іншому органі людини. На живлення серця витрачається 20% енергетичних ресурсів. Кровопостачання серця здійснюється коронарними, або вінцевими артеріями. За добу по коронарних артеріях протікає в середньому 350 л крові.
Цикл 5. Серцевий м’яз Який електричний сигнал відображає роботу серцевого м’яза? Самостійна обробка інформації з підручника . параграф 18, сторінка 68 підпункт 1. «Серцевий мяз» Позначки: V – інформація, яку ви знаєте; + – нова інформація; ?! – інформація, яка вас здивувала і зацікавила.
Робота серця Основними показниками роботи серця, його функціонального стану є: Систолічний об’єм крові (СОК) – об’єм крові, що викидає шлуночок в аорту за одне скорочення (це близько 70мл крові); Хвилинний об’єм крові (ХОК) – кількість крові, яку викидає шлуночок за 1 хв (ХОК = СОКЧЧСС за 1 хв); При ЧСС 72 уд/хв. ХОК становить приблизно 5000мл/хв, або 5л/хв. ???? за один урок біології; 7 000-8 000 л/доба; Під час лижного пробігу на 100 км серце спортсмена перекачує до 35 тонн крові – ціла залізнична цистерна.
Фази серцевого циклу Тривалість фази Напрям руху крові Стан клапанів Стулкові Півмісяцеві Систола передсердь 0,1 с З передсердь у шлуночки Відкриті Закриті Систола шлуночків 0,3 с З шлуночків у судини Закриті Відкриті Діастола 0,4 с З вен у передсердя і частково стікає у шлуночки Відкриті Закриті Заповніть таблицю «Серцевий цикл»
Вчуся працювати разом Я оцінюю мою роботу в групі. Ім'я___________________________________________ Дата __________________________________________ Члени моєї групи ____________________ □ Я слухав/слухала, коли інші говорили. □ Я пропонував/пропонувала свої ідеї. □ Я запитував/запитувала інших про їхні ідеї. □ Я ділився/ділилася матеріалами й інструментами. □ Я звертався/зверталася до моїх партнерів за допомогою, коли вона мені була потрібна. □ Я допоміг/допомогла комусь у моїй групі. □ Я сказав/сказала іншим, що мені подобаються їхні ідеї. □ Я дотримував/дотримувалася черги й намагався/намагалася, щоб інші теж стежили за цим.
Домашнє завдання : Вивчити параграф 17,18., мал 17.1 ст.66. https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=6012770 Домашнє завдання активне Завдання необхідно виконати до 20 листопада 22:00 https://learningapps.org/6405453 Додаткова оцінка: знайти та презентувати інформацію «Цікаві факти про серце»