Презентація "Скарбниця людських знань"

Про матеріал
Мета: познайомити учнів з видами довідкової літератури, розкрити її значення в житті людини; навчити користуватися словниками та удосконалювати навички роботи з ними, щоб здобувати якнайбільше інформації самостійно; розвивати рідну мову, збагачувати словниковий запас, пізнавальні інтереси; виховувати бажання говорити правильно і яскраво, спілкуючись з людьми.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Скарбниця людських знань Довідкова література – інструмент пізнання світу…(бібліотечний урок з інформаційної культури для учнів5 - 6 класів)Мета: познайомити учнів з видами довідкової літератури, розкрити її значення в житті людини; навчити користуватися словниками та удосконалювати навички роботи з ними, щоб здобувати якнайбільше інформації самостійно; розвивати рідну мову, збагачувати словниковий запас, пізнавальні інтереси; виховувати бажання говорити правильно і яскраво, спілкуючись з людьми.

Номер слайду 2

Друг. Розум. Знання. Книги Навчання Краса слова Мудрість ІлюстраціїПорадник

Номер слайду 3

Золоті зернята народної мудрості Мудрим ніхто не вродився, а … Наука в ліс не веде, а з … Глибина у морі, мудрість - …Слово до слова – … Книжка мовчки все … Дім без книги, що день … Книга вчить, як на … Продовжити прислів’я про КНИЖКУ…Читайте і постійно вживайте прислів’я й приказки, бо в них закладена мудрість нашого народу, тоді ваша мова буде яскравою, колоритною, влучною і дотепною…

Номер слайду 4

Словники. ЕнциклопедіїДовідники. Довідкові видання – це твори друку, що містять короткі відомості наукового, науково – популярного характеру, викладені, оформлені та розміщені так, щоб їх можна було швидко знайти. Довідкова література Довідкові видання – твої помічники для дозвілля і навчання...

Номер слайду 5

Наш найкращий друг - словник книгадовідникперекладачпомічникскарбничканауковецьіншомовникуніверсал Створення словників - завдання особливої галузі лінгвістичної науки – лексикографії. Словники заслужено називають супутниками цивілізації. Вони допомагають не тільки правильно писати слова, визначати їхнє значення, походження, а й розширюють кругозір, дають нові відомості з різних галузей знань: науки, техніки, літератури й мистецтва, розвивають культуру мовлення. Щоб любити – треба знати,а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити… В. Сухомлинський.

Номер слайду 6

Кожне слово – золотник. СЛОВНИК – це зібрання слів, розміщених переважно в алфавітному порядку, з поясненням, тлумаченням чи перекладом на іншу мову. Словники – це не тільки довідники, а й елемент національної культури, адже в слові відбиті багато сторін народного життя. Усе багатство й розмаїття лексичних запасів мови зібрано в них. Словник Б. Грінченка в 4 – томах 1907 – 1909р.р. Словники поділяються: Енциклопедичні;Філологічні (мовні);Загальномовні;Спеціальні (тематичні).

Номер слайду 7

Наприклад: Яблуко – соковитий, багатосім’яний плід, який не розкривається. Романс – музично – поетичний твір для голосу з інструментальним супроводом. Енциклопедичні словники – пояснюють не слова самі по собі, а означені ними поняття. Мовні або філологічні словники. Орфографічні словники;орфоепічні словники;тлумачні словники; фразеологічні словники; словники іншомовних слів;словники антонімів;словники синонімів;словники паронімів;словники епітетів. Кожна людина може зробити свою мову досконалою, колоритною і багатою…

Номер слайду 8

Структура словників Поняття “структура словника” включає: 1. Розташування слів: алфавітне або тематичне; 2. Швидкий пошук слів, який забезпечують: літери алфавіту групи літер склади назви тем, які розташовані зверху, знизу або збоку сторінки. 3. Довідкову частину до якої входять: скорочення, прийняті в словнику: основні скорочення, скорочення особистих імен, скорочення географічних назв; покажчики: алфавітний, предметний, іменний;списки: рекомендована література для допоміжного читання, списки ілюстрацій, списки карт і т.д. Словники – довідкові видання, які допомагають читачеві в пошуку потрібної інформації. Мають довідкову частину, яка полегшує користування ними.

Номер слайду 9

Орфографічні словники В орфографічному словнику подане правильненаписання слів, правопис яких треба пам’ятати ... У словниках зібрані знання, нагромаджені багатьма поколіннями…

Номер слайду 10

Тлумачні словники. Буває, що слово відоме давно, А знає не кожен, що значить воно. І тут у пригоді стає визначник. Скарбів наших мовних – тлумачний словник. Постійно користуйтеся тлумачним словником, який пояснює значення слів, аби доречно їх вживати й збагачувати свою мову новими словами.

Номер слайду 11

Фразеологічні словники. У лексиці української мови поряд з окремими словами існують стійкі словосполучення, вирази і навіть цілі речення (вислови), які мають одне лексичне значення, подібне (синонімічне) до значення окремого повнозначного слова: Наприклад: байдики бити (ледарювати), накивати п’ятами (втекти), замилювати очі (брехати), ні пари з уст (мовчати). Такі стійкі вирази називають фразеологізмами. Дотепні, веселі, незвичні. Хто до них заглядає, Влучну, точну, мову має.

Номер слайду 12

Словники іншомовних слів. Походження слів пояснювати звикли. З якої мови слова прийшли?І що в ній означають?Яке значення у нашій мові мають?Не бійтесь заглядати у словник: Це пишний яр, а не сумне провалля… М. Рильський

Номер слайду 13

Словники синонімів. Щоб повторів слів уникати,Треба в словник синонімів заглядати,Близькі за значенням слова добиратиІ у мові своїй вживати. Словники синонімів – містять слова, схожі або тотожні за значенням, які утворюють цілі гнізда. Наприклад :висота, височина, височінь, вишина, вись … Тож, вибирайте і збагачуйте свою мову!

Номер слайду 14

Словники антонімів. Словник антонімів – допоможе підібрати протилежне за значенням слово. Наприклад: давати – забирати, далеко – близько, великий – малий. Я ваш друг і помічник - антонімів словник. Школярам допомагаю: слова протиставляю. Звертайтесь до словників, читайте, як художню книгу, і вони завжди і в усьому допоможуть вам!

Номер слайду 15

Перевідні словники. Серед загальномовних словників найбільш розповсюджені двомовні перекладні словники…На двох мовах, дуже просто. Розмову поведуть…

Номер слайду 16

Словник паронімів – пояснює схожі за звучанням слова. З цього словника ви дізнаєтесь, наприклад, що людяний – це доброзичливий, чуйний, а людний – пов’язаний із великою кількістю людей. Тому правильно казати: людяний характер і людна вулиця. Словник епітетів - без нього не обійтися, коли пишеш твір чи пробуєш віршувати. Наприклад: Що ви скажете про очі? Добрі, лагідні, теплі… Спробуйте продовжити цей ряд, а потім зазирнути до словника – і не повірите власним очам: там міститься понад чотириста епітетів до цього слова. Орфоепічні словники подають правила вимови слів.

Номер слайду 17

Спеціальні, або тематичні словники. Кожен такий словник, як правило, присвячений одній темі: про вулкани; про мистецтво; про транспорт; про тваринний світ і т. д. біографічні словники – допоможуть знайти інформацію про діячів культури, мистецтва, видатних істориків, математиків, фізиків т. д. одній галузі знань: юридичні, економічні, медичні…

Номер слайду 18

Гра – конкурс: “ Хто краще?, Хто швидше?, Хто точніше?”. Потрібно за допомогою тлумачного словника пояснити значення даних слів: Айва Гурман Мухомор Кворум. Спанієль

Номер слайду 19

Подорожуємо словниками…Потрібно за допомогою словника іншомовних слів пояснити значення слова запозиченого з іншої мови. СафаріКипарис. ДебаркадерІнкогніто. Табель. Кетгут

Номер слайду 20

Подорожуємо словниками… пояснити значення фразеологізмів: З’їсти не один пуд солі; Десята вода на киселі; Заварити кашу; Біда плаче та на кутні скаче; На короткій нозі; Вільний птах

Номер слайду 21

Легенда Якось до мудреця привели людину, щоб тойвизначив рівень її культури, розвитку. Але незнайомець на запитання мудреця відповідав мовчанням… І мудрець вигукнув : « Скажи хоча б одне слово – і я скажу, хто ти !». Мовлення дзеркало нашого розуму і душі… Чи можливо це насправді? Поясніть думку. Заговори, щоб я тебе побачив…

Номер слайду 22

«Що знаєте корисного, того не забувайте, А чого не вмієте, того навчайтесь». В. Мономах 1053 – 1125р.

pptx
Додано
10 лютого 2022
Переглядів
1088
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку