Важливими звичками, які сприяють зміцненню здоров'я дівчат і хлопців, є пунктуальність, охайність, ввічливість, заняття спортом, виконання ранкової гімнастики, дотримання правил особистої гігієни. Вичищені звечора черевики, вчасний телефонний дзвінок, ранкова зарядка, виконане прохання батька чи матері - теж початок формування корисних звичок. Вони допомагають дотримуватися розпорядку дня, не втомлюватися не дратуватися через прикрі дрібниці, радувати рідних і друзів, добре вчитися, зберігати здоров'я. Корисні звички саме тому так і називаються, бо приносять людині користь. Корисних звичок існує багато
Шкідливі звички і здоров‘я Шкідливими звичками є неорганізованість, брехливість, переїдання, куріння, вживання алкоголю, наркотиків і токсичних речовин, азартні ігри. Навіть міцна від народження людина під впливом шкідливих звичок поступово втрачає здоров'я. Шкідливі звички поволі знищують захисні сили організму й навіть можуть призвести до серйозних захворювань. Здавалося б, дрібниця - викинута порожня пляшка біля урни, вчасно не повернута другові книжка, маленька брехня батькам. Та непомітно такі вчинки стають звичками. На жаль, шкідливими. Адже неохайність, безвідповідальність, нечесність характеризують людину, на яку не можна покластися в житті. Ніхто не хоче мати безвідповідального, нечесного, неохайного друга. Приклади шкідливих звичок: облизую пальці, гризу нігті, сьорбаю, коли їм, колупаюся в носі, кидаю сміття, сварюся, не реагую на зауваження, б'юсь, не допомагаю вдома, лінуюся прибирати, багато сиджу за комп'ютером, телевізором, пізно лягаю, не буваю на вулиці, не люблю митися і прати білизну, їм багато солодкого, не роблю гімнастику, пробував курити тощо.
Летів якось чорт. Та кудись задивився Й на вербу суху животом настромився. І здох. Може, правда, а може брехня – Посипалася з чорта того порохня. Ішли мужики. Порохню найшли: Вони недалечко там поле орали. Кишені діряві були, як на зло, Тож, чортове зілля повсюди зійшло. Понюхали – листя духмяним здалося. Комусь до смаку воно дуже прийшлося. «Ти ба!» - мовив хтось, і від цього «ти ба» З’явилася назва у зілля – ТАБАК. Багато з тих пір табаку розвелося. Пізніше курити його повелося. А хтось, кажуть, сплюнув і вигукнув: «Тю!» З’явилась у зілля ще й назва «ТЮТЮН» Легенда про “чортове зілля” – тютюн’
ІСТОРІЯ ТЮТЮНУ Куріння тютюну має більше, ніж 500-річну історію. Відкриття Христофором Колумбом в 1492 році Америки пов’язано з відкриттям європейцями багатьох нових для них рослин, серед яких був і тютюн. Незважаючи на заборону великого мореплавця, деякі з його моряків таємно привезли листя та насіння тютюну в Європу. Особливо популярним тютюн став в XVII –XVIII столітті.
Що таке тютюн? Тютюн — це однорічна рослина з родини пасльонових, висушені листки якої після спеціальної обробки подрібнюють і використовують для куріння. До складу листків тютюну входять такі речовини як нікотин, білки, вуглеводи, органічні кислоти, смоли і ефірні олії. Основна особливість тютюну, завдяки якій він відрізняється від інших рослин родини пасльонових, — вміст нікотину.
Нікотин Нікотин — одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова частина тютюнового диму. У чистому вигляді це безбарвна оліїста рідина неприємного запаху, гірка на смак. Вона добре розчиняється у воді, спирті, ефірі й легко проникає крізь слизові оболонки порожнини рота, носа, бронхів, шлунку. Давно вже став звичним плакат — “ Крапля нікотину вбиває коня!” Але ж таки справді вбиває! Велика гарна тварина падає від краплини страшної отрути. Дуже чутливі до нікотину птахи, ссавці а також риби і земноводні. Наприклад, якщо змочити кінчик скляної палички нікотином і доторкнутися нею до дзьоба горобця, то він загине. Також краплина нікотину призводить до загибелі всіх риб в акваріумі.
Чому ж людина палить? Результати досліджень свідчать про те, що багато курців набули цієї звички у підлітковому віці. Тиск збоку товаришів і бажання бути схожим на дорослих спонукає багатьох підлітків до паління. Цю згубну звичку важко перебороти, оскільки тютюновий дим містить нікотин, який спричиняє нарко-тичну залежність у людини, що палить.
ПРО ШКІДЛИВІСТЬ ПАЛІННЯ Паління виключно шкідливо впливає на стан серцево-судинної системи. Особливо чутливі до нікотину судини серця. У результаті звуження судин після кожної випадкової цигарки, які часто повторюються, може виникнути порушення кровопостачання, живлення міокарда – ішемічна хвороба серця та її важкі ускладнення.
Під час паління тютюновий дим безпосередньо діє на слизову оболонку рота і може стати причиною її запалення та раку. Аміак, що входить до складу тютюнового диму, спричиняє запалення ясен. Наявність у курців запальних процесів порожнини рота і каріозних зубів зумовлює неприємний запах із рота. ПРО ШКІДЛИВІСТЬ ПАЛІННЯ Нікотин, який ковтає курець разом із слиною, подразнює слизову оболонку шлунково-кишкового тракту, спричиняє її запалення. Рак дихальних шляхів
Ти маєш це знати! у курців вміст вітаміну С в крові менше в 2 рази здатність крові забезпечувати тканини киснем знижується на 5-10% в 11% випадків імпотенція настає внаслідок надмірного куріння ті, що палять, в середньому живуть на 5-6 років менше (завзяті курці - на 10 років) при тривалому курінні погіршується зір, порушуються нюх (слабо розрізняють запахи) і смак (не відчувають солодкого) у віці від 40 до 49 років люди, які палять помирають в 3 рази частіше, в основному від інфаркту міокарду і раку легенів.
ПАСИВНЕ ПАЛІННЯ Якщо ви самі не палите, то уникайте вдихання чужого диму, який так само шкідливий. Діти курців ризикують швидше захворіти запаленням легенів, бронхітом, бронхіальною астмою. Дружина чоловіка, що палить, має 60% вірогідність отримати серцево-судинні захворювання. Це перебування людей, які не курять, у приміщенні, де інші люди курять тривалий час. У людей, які не курять, з’являються хвороби, притаманні курцям. 50% нікотину разом з димом залишається в повітрі, яким дихають, так би мовити, без провини винуваті.
Феодосий Печерский. Бесноватый страдает по неволе и может удостоится жизни вечной, а пьяный страдает по собственной воле и предан на вечную муку Н. Семашко. Можно сказать, что сколько мужья выпили водки, столько их жены и дети пролили слез К. Ушинский. Пьяному на светлой улице темно И. Ефимов. Нет крепких вин, есть слабые головы
Мене звати Роман. Я наркоман. Так, саме так! І я не боюся цього визнати, тому що зараз я знаю, що це – хвороба. Хвороба – душі і тіла. На початку, було все, як у людей. Не скажу, що я чимось відрізнявся від своїх однолітків. Рідні сподівались, що отримаю хорошу освіту, матиму добру сім’ю, та просто буду щасливим. Та коли, я почав вживати наркотики, сподівання матері почали розвіювались, як туман. Все виходило не так, як планувалося. Протягом короткого відрізку часу, я втрачав інтерес до всього, як наслідок, незакінчена освіта у двох інститутах. Проклинав весь світ за нерозуміння до мене.
З якогось часу, а точніше з 18-ти років, я стала охочою до наркотиків. Оглядаючись назад ,я розумію, що у своєму житті наробила чимало дурниць і помилок. Були такі моменти про які згадати соромно. Від набитих гуль, уже живого місця нема, а я продовжую їх набивати, напевно, за звичкою… Я був один, коли починав колотися – було багато проблем, психіка рятувалась депресією, а я “рятувався” від цього наркотиками. Я так само був один, коли спробував це припинити. Звичайно, в мене нічого не вийшло. Я був тією гілочкою, яку зламав перший укол. ЛАМАТИ – НЕ БУДУВАТИ.
Чому наркотики так ваблять до себе підлітків? Медики так описують стан наркомана. «Суб’єктивно наркомани відчувають цілий комплекс відчуттів, із яких основним є відчуття теплової хвилі, які інколи порівнюються з відчуттям оргазму... У наркомана в стані ейфорії з’являється бажання усамітнитися. Всілякі спроби зайнятися будь-чим безплідні...
Тривогу викликає той факт, що серед школярів, які спробували наркотики, більше дівчат (51,3 %), ніж хлопців (48,7 %). На дівчаток більше, ніж на хлопчиків, впливають стосунки у сім’ї, спосіб життя батька і матері, родинні скандали, пияцтво батьків. Одним із найгірших вважається для них розпад сім’ї, який дівчинка сприймає дуже боляче: у неї виникає відчуття самотності, незахищеності, жагуче бажання, щоб хтось пожалів і допоміг.
Механізм розвитку залежностей від наркотичних речовин -Обмежуються можливості особистості в самореалізації - Негативно впливає на стосунки між людьми Руйнує сімейний бюджет Створює конфліктні ситуації між особистістю і суспільством Веде то тенденції постійного збільшення дози наркотику Спричиняє психологічну і фізіологічну залежність
Офіційно всіх наркоманів можна поділити на три групи ОПІАТИ Молодь з підвищеною тривожністю, Соціально неадаптована, Без визначеної життєвої мети “ГВИНТ” Студенти, освідчена Молодь, творчі люди. “ВІНІГРЕТ” Можуть уживати будь-що, І роблять свій вибір, Грунтуючись на потребі свого тіла.
Мати або не мати шкідливої звички - справа глибоко особиста. Адже нікому немає справи, якщо ви, сидячи у себе удома, гризете нігті, п'єте вже третю чашку кави і одночасно строчите СМС-ки із швидкістю світла. Ваше дозвілля - на що хочете, на те і витрачайте. Але якщо вам закортіло гордо заявити про себе як про людину без шкідливих звичок, або якщо здоров'я вже не дозволяє ці самі звички, то ваш вибір - здоровий спосіб життя!