З органічних компонентів для готування ґрунту для розсади використовують:- дернову землю;- торф (верхівковий, перехідний і перероблений низинний);- ґрунт з-під лугової рослинності (піщаний і супіщаний);- мох сфагнум;- деревну тирсу (прілу);- зрілий компост (без насіння. Краще, якщо це буде компост, приготовлений за допомогою ефективних мікроорганізмів);опалу хвою, здрібнену кору хвойних дерев.
Пухкий і вологоємний. Ґрунт має добре пропускати повітря, бути легким і пухким, добре структурованим. Складові не мають бути схожими на пил, щоб субстрат не злежувався при зберіганні, не надто ущільнювався при поливах. На поверхні не має утворюватися корка. Повністю мають бути виключені глинисті компоненти, у тому числі чорнозем. Вони повністю непридатні для посіву насіння для розсади.
Помірно поживний. На старті зростання та першому етапі розвитку, до пікірування – найкращий бідний субстрат. Потім, у фазї 2-3 справжнього листа сіянці пікірують у більш родючий грунт. Оптимальний вміст у ньому елементів живлення залежить від того, яку рослину ви вирощуєте, період часу до висадки розсади на постійне місце і т.д. Початківцям, набагато зручніше користуватися готовими субстратами. Наприклад, посів зробити в ґрунт для розсади, а потім пікірувати сіянці в універсальний ґрунт або субстрат із біогумусом.
Різні види торфу. Більшість професійних субстратів роблять на основі торфу: низового – який дає ґрунтосуміші високий вміст гумусу та верхового – пухкого та легкого, що забезпечує необхідну повітропроникність та вологоємність. У пухкому торфі коренева система будь-якої розсади чудово наростає.
Агроперліт, вермікуліт. Природні мінерали, які при обробці високими температурами набувають пористої вологоємної структури. Це екологічні та біологічно чисті матеріали, які роблять субстрат легшим, структурованим, не дають йому злежуватися, покращують здатність субстрату утримувати воду та пропускати повітря у зону коренів.
Крупний річковий пісок. Його використовують як розпушувач. Він добре пропускає воду та повітря. Його попередньо ретельно промивають та обробляють від домішок та забруднень. У піску не розмножуються патогенні мікроорганізми. Тому, пісок навіть у чистому вигляді можна використовувати для пророщування насіння та укорінення живців.
Кокосовий субстрат. Пухкий, волого- та повітропроникний. Це волокна оболонки кокосового плоду. Він чистий, не мав контакту із землею, тобто навіть теоретично не може бути заражений патогенами. Дуже хороший для пророщування насіння та укорінення. Розсада у ньому ніколи не уражається чорною ніжкою. Кокосове волокно додають у субстрати для розпушування. Продається в спресованих сухих брикетах. Брикети заливають водою, і вони збільшуються в обсязі в 4-6 разів і більше.
Добрива для розсади. Готові субстрати додатково збагачені добривами. На початковому етапі росту до появи справжнього листя надлишок добрив може навіть зашкодити посівам. У домашні суміші землі для розсади можна додати спеціальні комплексні добрива при приготуванні субстрату, і підживювати розсаду в міру її росту.
Дезінфекція грунту. компоненти, що входять до складу ґрунту потрібно прогріти в духовці; - обробити інсектицидами та фунгіцидами; - проморозити – якщо температури низькі, то ймовірність загибелі непотрібних мешканців ґрунту висока, а структура ґрунту від цього покращується.;Якщо субстрат ви виготовляєте самостійно вдома, то складові компоненти обов’язково потрібно дезінфікувати.
Якісний ґрунт зазвичай складається з 3-4 компонентів. Прикладом гарного ґрунту для розсади є суміш піску, верхівкового і низинного торфу у співвідношенні 2:1:1. Це означає, що потрібно взяти якусь мірку(совок чи банку) і змішати 2 частини піску, 1 частину верхівкового торфу і 1 частину низинного торфу. Суміш виходить пухкою і пористою, сприятливою для росту коренів.