Мета: сформувати поняття про складне речення з різними видами сполучникового та безсполучникового зв'язку; навчити ліцеїстів визначати основні ознаки складних конструкцій. їх структуру; формувати вміння визначати вид таких речень; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, уміння працювати самостійно та в малих групах; виховувати розуміння величі Кобзаря та його ролі у розвитку нашого народу та країни.
1. Актуалізація опорних знань учнів (укажіть вид складного речення).1. “Шевченко - це той, хто живе в кожному з нас” (О. Гончар).2. Не вмирає душа наша, не вмирає воля (“Кавказ”).3. І на оновленій землі врага не буде, супостата,А буде син, і буде мати,І будуть люде на землі (“І Архімед, і Галілей”).
.з сурядним, підрядним і безсполучниковим зв'язком. Великий поет поставив на сторожі нашого існування своє слово, яке не дало нам зникнути безслідно; саме “Кобзар” повинен стати настільною книгою для кожного, а ми всі маємо вчитися у Тараса любові до України, поваги до самих себе і до інших народів. СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ З РІЗНИМИ ВИДАМИ ЗВ’ЯЗКУ
.з сурядним, підрядним і безсполучниковим зв'язком. Великий поет поставив на сторожі нашого існування своє слово, яке не дало нам зникнути безслідно; саме “Кобзар” повинен стати настільною книгою для кожного, а ми всі маємо вчитися у Тараса любові до України, поваги до самих себе і до інших народів. СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ З РІЗНИМИ ВИДАМИ ЗВ’ЯЗКУ [ ],(яке);[ ],a [ ].
Нема на світі України,немає другого Дніпра;А ви претеся на чужину шукати доброго добра, добра святого. “І мертвим, і живим, і ненарожденним,,,” Cкладне речення з різними видами зв'язку ( із безсполучниковим та сурядним), складається з трьох частин: перша і друга з’єднані інтонаційно, а друга і третя - інтонаційно та сурядним сполучником а. [ ],[ ];а [ ].
Угадала мати: Мар’яна-дитина. Не знає, як треба на сім світі жить.“Мар’яна-черниця”Складне речення з різними видами зв'язку (безсполучниковим та підрядним), складається із 3 частин: 1 і 2 частини поєднана безсполучниковим зв'язком та інтонаційно; 3 та 4 частини – інтонаційно та сполучником підрядності як.[ ]: [ ], (як). Що?
3.2. Робота в малих групах. Запишіть речення, визначте граматичні основи, укажіть види зв’язку та побудуйте структурні схеми.1. Оті ляхи, що там лежать,І Оксану вкрали,А титаря на цвинтаріВчора поховали. («Гайдамаки. Гупалівщина») 2. Не сон-трава на могиліВночі розцвітає,То дівчина заручена. Калину саджає,І сльозами поливає,І господа просить,Щоб послав він дощі вночіІ дрібнії роси. («Чого ти ходиш на могилу?..»)
Робота в малих групах. Запишіть речення, визначте граматичні основи, укажіть види зв’язку та побудуйте структурні схеми.3. Та не дуріть Бога,Бо в день радості над вами. Розпадеться караІ повіє огонь новий. З Холодного Яру. («Холодний яр»)4. Пливуть собі, а з-за хвиліСонце хвилю червонить;Перед ними море миле. Гомонить і клекотить. («Гамалія»)5. В яру криниця завалилась,Верба усохла, похилилась,І стежечка, де ти ходила,Колючим терном поросла. («Не кидай матері! “)
3. Г3. Речення Чорніє гай над водою, Де ляхи ходили; Засиніли понад Дніпром Високі могили; Пішов шелест по діброві; Шепчуть густі лози.є складним з. А- сурядним і підрядним зв’язком;Б- сурядним і безсполучниковим зв’ язком; В- безсполучниковим;Г- підрядним і безсполучниковим зв’ язком.
7. Поєднай відповідності1. Складносурядне 2. Складнопідрядне3. Безсполучникове4. Складне з різн.вид.зв’язку А- Якби ви вчились так, як треба, То й мудрость би була своя. Б- Защебетав соловейко- Пішла луна гаєм. В- В своїй хаті своя й правда, І сила, і воля. Г- Он глянь,у тім раї,що ти покидаєш, Латану свитину з каліки знімають… Д- Єсть на світі доля, А хто її знає?
7. Поєднай відповідності1. Складносурядне 2. Складнопідрядне3. Безсполучникове4. Складне з різн.вид.зв’язку А- Якби ви вчились так, як треба, То й мудрость би була своя. Б- Защебетав соловейко- Пішла луна гаєм. В- В своїй хаті своя й правда, І сила, і воля. Г- Он глянь,у тім раї,що ти покидаєш, Латану свитину з каліки знімають… Д- Єсть на світі доля, А хто її знає?1- Д 2-А 3-Б 4-Г