Поняття соціуму. Суспільство як система. Ще Арістотель, намагаючись на основі доступних йому тогочасних знань вивчити основи людського буття, відзначив, що «людина є суспільною твариною». Дійсно, люди, на відміну від багатьох інших живих істот, які ведуть індивідуальне існування, живуть у суспільстві (лат. socium).
Номер слайду 3
У суспільстві людина почувається більш захищеною, її можливості різко зростають. Лише завдяки суспільній організації можлива колективна праця, без якої немислимі ні будівництво міст, ні торгівля, ні створення системи знань, ні науково-технічний прогрес. Суспільство — це організована сукупність людей
Номер слайду 4
Однак платою за це є колективне співжиття окремої людини в оточенні інших індивідів, яке потребує вироблення визначених правил поведінки членів суспільства. Спільна діяльність із видобутку ресурсів тягне за собою проблему їх розподілу, обмеження індивідуальних прагнень окремих членів суспільства. Індивідуальна свобода окремих членів суспільства обмежується заради виживання суспільства в цілому. Тому в суспільному житті одночасно діють дві основні тенденції:колективізм як вираження потреб взаємодопомоги та взаємопідтримки. При цьому окремі члени суспільства заради збереження його цілісності погоджуються на визначене обмеження індивідуальних прав і свобод;індивідуалізм як вираження особистісних вимог окремих членів суспільства до покращення власного життя, збільшення обсягу власних прав і свобод відносно інших членів суспільства.
Номер слайду 5
Суспільству притаманна низка ознак:спільна територія, яка становить основу соціального простору, в якому члени суспільства проживають, взаємодіють, формують і розвивають між собою взаємозв’язки;загальноприйнята система норм і цінностей, культура, що є основою зв’язків між людьми. Завдяки цьому суспільство має велику інтегруючу силу. Воно включає в соціальні відносини кожну людину, кожне покоління людей, підпорядковуючи їх поведінку чинним нормам, залучаючи до загальної системи зв’язків;здатність підтримувати й постійно відновлювати високу інтенсивність внутрішніх взаємозв’язків, забезпечувати стійкість соціальних утворень;автономність, саморегуляція, саморозвиток, що забезпечуються на підставі цих норм, принципів, традицій і форм організації, які виникають у самому суспільстві.
Номер слайду 6
Суспільні відносини. Що лежить в основі суспільних відносин? Чи є вони незмінними?У процесі життєдіяльності люди вступають у певні стосунки між собою, тобто суспільні відносини, які у свою чергу виражають сутність суспільства. Такі відносини виникають природно, об’єктивно, незалежно від волі та свідомості окремого індивіда. Суспільні відносини — це економічні, політичні, ідеологічні та інші види відносин, котрі виникають у суспільстві в процесі його життєдіяльності. Основою суспільних відносин є:спосіб організації отримання необхідних для існування суспільства матеріальних і духовних благ (так званий спосіб суспільного присвоєння чи виробництва);місце, яке займають у даному способі присвоєння окремі соціальні групи (так звані виробничі відносини);порядок доступу окремих членів суспільства та соціальних груп у цілому до матеріальних і духовних благ, які знаходяться в розпорядженні даного суспільства (що становить основу соціальної ієрархії);розподіл серед окремих членів суспільства чи серед соціальних груп ресурсів здійснення влади — матеріальних, духовних, силових, інформаційних.
Номер слайду 7
Суб’єкти суспільних відносин:соціально групові (соціально-економічні класи, соціальні прошарки, групи, стани);соціально-демографічні (чоловіки, жінки, діти, молодь, пенсіонери тощо);соціально етнічні (нації, народності, національні та етнографічні групи);соціально-професійні (трудові колективи, професійні об’єднання);міжособистісні тощо.
Номер слайду 8
Соціальна структура населення. У процесі життєдіяльності суспільства у його складі формуються групи людей, які відрізняються одна від одної низкою спільних групових характеристик (таких як вік, стать, етнічність, рівень доходів, володіння власністю тощо). Ці групи іменуються соціальними. Соціальні групи функціонують у будь-якому сучасному суспільстві. Вони взаємопов’язані одна з одною. Між ними існують економічні, соціальні, політичні та духовні відносини. Соціальні групи — це відносно сталі спільноти людей, що склалися історично та відрізняються роллю й місцем у системі соціальних зв’язків суспільства. Соціальні групи виникають на базі об’єднання людей за певною об’єктивною ознакою.
Номер слайду 9
Розрізняють соціальні групи, сформовані на базі:суспільного поділу праці (соціально-економічні класи, професійні групи, такі як лікарі, вчителі, представники розумової та фізичної праці тощо);території та умов проживання (міське та сільське населення);вікового поділу (молодь, пенсіонери та ін.);тендерних характеристик (чоловіки, жінки);етнічних характеристик (представників етнічних та етнонаціональних груп, народів, націй);конфесійної приналежності (християни, мусульмани, іудеї тощо).
Номер слайду 10
Соціальний статус особистості — це її місце в соціальній системі, пов’язане з належністю до певної соціальної групи чи спільноти; сукупність її соціальних ролей і якість їх виконання. Соціальний статус означає положення особи, яка займає його в суспільстві відповідно до віку, статі, походження, професії, сімейного стану. Розрізняють вроджені (соціальне походження, національність) і досягнуті (освіта, кваліфікація тощо) соціальні статуси особи. Таким чином, кожна людина в суспільстві (соціумі) має багато статусів у зв’язку з тим, що вона входить до багатьох груп та організацій, партій тощо. Соціальний статус — досить чітко визначене положення індивіда в соціальній ієрархії групи або у взаємостосунках із іншими групами. Політичний соціальний статус — місце людини в політичній партії, суспільній організації, доступ до влади. Економічний соціальний статус — кількість майна в людини, розмір її доходу, доступ до матеріальних ресурсів. Професійний соціальний статус — посада людини на підприємстві, престижність обраної роботи, професіоналізм, доступ до керівних ланок підприємства. Проаналізуйте поняття «соціальний статус». Який соціальний статус мають люди, що Вас оточують? Який Ваш соціальний статус?
Номер слайду 11
Виконайте завдання в зошиті : Дайте визначення понять «суспільство», «соціум»,Які характерні риси суспільства Ви знаєте?3. Дайте визначення поняття «соціальний статус особистості».4. Продовжіть відкрите речення: «При вивченні цієї теми для мене найважливішим відкриттям було...».