Сполучник - цеслужбова частина мови, яку вживають для зв’язку однорідних членів речення та частин складного речення. Наприклад: Учителя і дерево пізнають з плодів. Наука в ліс не веде, а з лісу виводить. В осіннім небі журавлі курличуть, і голос їхній ледве чуть з імли. Сонце зійшло, але в хаті було ще темно.
Види сполучників за будовою{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}ПростіСкладніСкладеніНе розкладаються на частини:І, а, бо, коли, та. Утворені злиттям кількох слів: Зате (за + те)Щоб (що + б)Якщо (як + що)Мовби (мов + би)Сполучення кількох слів: Через те що. Для того щоб. Тому що
Завдання 3. Розподіліть подані словосполучення у дві колонки: у першу - з прийменниками, у другу – із сполучниками. Працювати над книгою; ручка або олівець; мати й дочка; розповідати про поїздку; відпочивати у таборі; повільно, але правильно; вийти на прогулянку; невеликий, зате спритний; то дощ, то сніг; сказати чи змовчати; бродити по воді.
Завдання 4. Визначте, що поєднують сполучники: однорідні члени чи частини складного речення. Всі зрозуміли, що зима вже відступає. Під хатою дідусь сивенький сидить, а сонечко низенько уже спустилося над Дніпром. Синє море то стогне, то виє. Лисиця спить, а курей бачить. Крізь верби сонечко сіяє і тихо гасне. День погас, і все спочило. Птах виспівує нам на втіху, і ніщо не нагадує лиха. Дорога з’єднує міста, де ми давно вже не бували.