Презентація ''Стабільність екосистеми та причини її порушення"

Про матеріал
Презентація ''Стабільність екосистеми та причини її порушення" дає розуміння, що екосистеми — це складні структури, що функціонують як єдине ціле, у яких усі компоненти у той чи той спосіб взаємопов’язані. З одного боку, це забезпечує стійкість екосистем та їхню здатність до саморегуляції, з другого, — робить їх дуже чутливими до змін у будь-якому з компонентів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Стабільність екосистеми та причини її порушення. Розробила: вчитель Н. В. Полякова.

Номер слайду 2

Цілісність і саморегуляція екосистем. Природні екосистеми містять значну кількість видів живих організмів. Ці організми взаємодіють між собою, утворюючи єдину трофічну сітку. Всі організми в екосистемі пов’язані між собою, хоча часто такий зв’язок є не прямим, а опосередкованим, через інші види. Разом усі організми екосистеми утворюють складну цілісну систему, яка перебуває в стані динамічної рівноваги. Тобто в разі зміни якогось із елементів системи інші елементи компенсують ці зміни і виправляють становище.

Номер слайду 3

Мутуалізм. Взаємовигідне співіснування двох видів (найпростіші, здатні перетравлювати клітковину, і рослиноїдні тварини, у кишечнику яких вони живуть). Прикладом мутуалізму є відносини термітів та мікроорганізмів їх кишечнику, які забезпечують розщеплення целюлози в травному тракті.

Номер слайду 4

Паразитизмпівіснування двох видів (людина й стьожкові черви), за якого один вид використовує інший як середовище існування і джерело харчування. Прикладів паразитизму можна навести багато. Найзручніше згадати паразитів людини, як зовнішніх (воші, клопи), так і внутрішніх (аскарида, гострик, ціп’яки, ехінокок).

Номер слайду 5

Коменсалізмспівіснування двох видів, за якого один вид використовує інший вид або житло іншого виду як середовище існування, але не завдає йому шкоди, а харчується відходами його життєдіяльності. Прикладом таких співвідносин є кліщі, які харчуються шерстю, що випала, у норах гризунів.

Номер слайду 6

Причини порушення стабільності екосистем. Здатність до саморегуляції екосистем теж має певні межі. Якщо вплив якогось фактору є надто сильним, динамічна рівновага в екосистемі порушується. Це може призвести до руйнування екосистеми і вимирання багатьох видів. Причиною таких порушень може бути вплив будь-якого з екологічних факторів — абіотичного, біотичного чи антропогенного. Наприклад, виверження вулкану може просто знищити екосистему окремої території. Так, 1883 року виверження вулкану Кракатау знищило екосистему острова, на якому він знаходився.

Номер слайду 7

Природні та штучні екосистеми. Екосистеми, які розглядалися до цього, є природними. Вони виникли і розвивалися без участі людини. Людина і зараз є складовою частиною цих екосистем, але вона також формує і власні екосистеми — штучні. Штучні екосистеми часто розглядають як окремий тип екосистем (агроценози). Вони створюються людиною і використовуються нею для господарських цілей. Це поля, на яких ростуть культурні рослини, пасовища, де випасають худобу, морські ферми, на яких вирощують молюсків та рибні ставки.

Номер слайду 8

Взаємозв'язки організмів у екосистемах. Велике значення для підтримки стабільності екосистеми мають різні форми взаємодії живих організмів. У біоценозах спостерігаються різні види симбіозу (форми співіснування двох видів). Найбільш поширеними формами взаємодії є конкуренція, хижацтво, мутуалізм, паразитизм та коменсалізм. Кожен з видів живих організмів пов’язаний з багатьма іншими видами. Навіть на прикладі людини можна продемонструвати всі можливі варіанти взаємодії. Наприклад, людина конкурує зі шкідниками сільського господарства за харчові ресурси. А міські ластівки по відношенню до людини є коменсалами, бо використовують будинки для розміщення своїх гнізд.

Номер слайду 9

Форми взаємодії живих організмів у екосистемах

Номер слайду 10

Природні й штучні екосистеми. Екосистеми, які розглядалися до цього, є природними. Вони виникли й розвивалися без участі людини. Людина й зараз е складовою частиною цих екосистем. Але вона також формує і власні екосистеми — штучні.

Номер слайду 11

Біогенними факторами, які порушують рівновагу в екосистемах, часто ставали нові групи, що виникали в процесі еволюції. Так, виникнення голонасінних рослин призвело до того, що в кінці палеозойської ери вони заселили значні площі суші, де не могли рости їхні попередники — спорові рослини — через нестачу вологи. Формування рослинного покриву і припинення ерозії призвело до різкого зменшення надходження мінеральних речовин у ріки і моря. Це призвело до руйнації водних екосистем і масового вимирання організмів.

Номер слайду 12

Дія антропогенного фактору часто пов’язана із завезенням людиною в екосистему нових видів організмів. Наприклад, у давнину моряки часто залишали на островах кіз, щоб потім мати змогу поповнювати запаси м’яса під час заходу на острів. Але без контролю хижаків кози швидко розмножувалися і виїдали всю рослинність островів. У результаті острови перетворювалися на пустелю.

Номер слайду 13

Дякую за перегляд!

pptx
Пов’язані теми
Біологія, 9 клас, Презентації
До підручника
Біологія 9 клас (Шаламов Р.В., Носов Г.А., Литовченко О.А., Каліберда М.С.)
Додано
17 серпня
Переглядів
65
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку