ВИНА «багатьох кримських татар» У зраді Батьківщині,У дезертирстві з частин Червоної армії, які обороняли Крим, У переході на бік супротивника, У вступі у сформовані німцями «добровольчі татарські військові частини», В участі в німецьких каральних загонах, У «звірячих розправах із радянськими партизанами»,У допомозі німецьким окупантам «у справі організації насильницького викрадення радянських громадян у німецьке рабство», У співпраці з німецькими окупаційними військами,У створенні «Татарських національних комітетів», У використанні німцями «для цілей закидання в тил Червоної армії шпигунів і диверсантів».
Депортованим давалося на збори від кількох хвилин до півгодини, дозволялося брати з собою особисті речі, посуду, побутовий інвентар і провізію в розрахунку до 500 кг на родину. Насправді вдавалося зібрати в середньому 20–30 кілограмів речей та продуктів. Абсолютна більшість майна залишалася і була конфіскована державою.
у листопаді 1944 року в місцях виселення опинилися 193 865 кримських татар, із них в Узбекистані ‒ 151 136, у Марійській АРСР ‒ 8 597, у Казахській РСР ‒ 4 286, Кримськотатарський хлопчик, депортований з Криму за «зраду Радянського Союзу» — «співпрацю з німцями», у місці спецпоселення. 1944, Красновішерськ, Молотовська область.
28 листопада 1948 року Президія Верховної Ради СРСР своїм Указом «Про кримінальну відповідальність за втечу з місць обов’язкового і постійного поселення у віддалені райони Радянського Союзу в період Вітчизняної війни» встановлювала довічний термін виселення і призначала 20-річне покарання примусовими роботами за втечу та 5 років – за переховування.
Десталінізація М. Хрущова не засудила депортацію кримських татар. Відселені з Криму кримські татари звільнені зі спецпоселень на підставі указу Президії Верховної Ради СРСР від 28 квітня 1956 року без права повернення в місця, звідки вони були вислані, та без повернення конфіскованого майна. Влада визнавала неприпустимим їх повернення у Крим, а також вважала «недоцільним» розселення їх у Херсонській, Запорізькій, Миколаївській та Одеській областях.
Аметхан Султаннаціональний герой кримськотатарського народу. Радянський льотчик-ас, учасник Другої світової війни. 30 червня 1945 року за успішне проведення 603 бойових вильотів, збиті особисто 30 літаків противника різних типів і 19 літаків ворога, збитих в групових боях, удостоєний звання двічі Героя Радянського Союзу. З 1947 до 1971 року — льотчик-випробувач. Заслужений льотчик-випробувач СРСР, єдиний радянський льотчик, який випробував понад 50 типів літальних апаратів: ним випробувано в повітрі 107 одиниць техніки.
Юрій Османовкримськотатарський політичний та громадський діяч СРСР і України, науковець, один із лідерів кримськотатарського правозахисного руху, лідер партії Національний рух кримських татар (НРКТ), яка була альтернативою Організації кримськотатарського національного руху (ОКНР) Мустафи Джемілєва[1].
Айше Сеїтмуратова радянський дисидент, журналіст, історик і ветеран кримськотатарського національного руху — єдина з жінок, що брала участь в кримськотатарському національному русі, яка була двічі арештована і засуджена радянською владою [2]. У 1978 р. емігрувала в США, де її запросили співпрацювати з радіостанціями «Радіо Свобода», «Бі-бі-сі», Deutsche Welle і «Голос Америки»
Мустафа Джемілєв один із провідників кримськотатарського національного руху, правозахисник, учасник дисидентського руху, політичний в'язень, Народний депутат України від фракції партії Європейська Солідарність, з 20 серпня 2014 року до 18 травня 2019 року Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу.
Діяльність кримськотатарських дисидентів. Агітація за повернення до Криму та відновлення Кримської Автономної РСР як національної республіки. Збиралися кошти для роботи і допомоги засудженим та їхнім сім'ям. Посилалися делегації до Москви. Проводилися демонстрації. Підготовлене лідерами руху звернення до XXIII з'їзду КПРС (1966) підписали понад 120 тис. осіб. У жовтні 1966 в Узбекистані повсюдно у місцях проживання депортованих були проведені масові акції з приводу 45-річчя створення Кримської Автономної Соціалістичної Радянської Республіки. У вересні 1967 в Ленінабаді (нині м. Худжанд, Таджикистан) відбулися перші нелегальні збори представників «ініціативних груп».
Реакція влади. Незначні поступки в галузі культури . 5 вересня 1967 року Президія Верховної Ради СРСР видала Указ «Про громадян татарської національності, які проживали в Криму», який скасовував звинувачення в зраді кримських татар, проте проголошував нібито повне укоріненням кримських татар в Узбекистані.
Реакція влади. Починаючи з 1968 року, влада пішла навіть на організацію репатріації через так звані оргнабори – повернення до криму «благонадійних» татар. 1969 року цим шляхом до Криму було прийнято 104 сім’ї, 1970 – 45 сімей, 1971 – 65 сімей. Репресії: - у 1960-х рр. було створено Союз кримськотатарської молоді за повернення на Батьківщину, його лідерів — М. Омерова, С. Умерова — заарештували.
14 листопада 1989 року Верховна Рада СРСР ухвалила Декларацію «Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, підданих примусовому переселенню, і забезпечення їх прав», а 7 березня 1991 року – Постанову «Про скасування законодавчих актів у зв’язку з Декларацією Верховної Ради СРСР від 14 листопада 1989 року «Про визнання незаконними та злочинними репресивних актів проти народів, які зазнали примусового переселення, та забезпечення їхніх прав».
https://ua.krymr.com/a/29463489.htmlhttps://uk.wikipedia.org/wiki/Кримськотатарський_правозахисний_рухhttps://www.google.com/search?q=Презентація%20 Становище%20кримських%20татар%20у%20місцях%20депортації%20та%20їх%20боротьба%20за%20повернення%20на%20батьківщину.&tbm=isch&tbs=rimg: CWPY5a_1smd. Eq. YRm. Hp. Gxdf8jc&client=opera&hl=ru&sa=X&ved=0 CBs. Qu. IIBahg. KEwigt8bq75 Hu. Ah. UAAAAAHQAAAAAQk. AE&biw=1282&bih=569#imgrc=w. Cktp. Yh. VS5kv. QMhttps://mon.gov.ua/ua/news/informacijni-materiali-pro-deportaciyu-krimskotatarskogo-narodu-1944-rok