Спортивне плавання — вид спорту, мета якого
якнайшвидше проплисти зазначену відстань, не
порушуючи при цьому техніки способу плавання, який
використовується. Спортивне плавання почало набувати популярності ще в XIX
столітті. Плавання з 1896 року олімпійський вид спорту.
КРОЛЬ НА КОМПЛЕКСНЕ
СПИНІ ПЛАВАННЯ
стиль плавання на животі (животом униз), під час якого руки здійснюють гребки поперемінно, а ноги здійснюють поперемінне безперервне
підняття/опускання, залишаючись при цьому під розгорненим кутом до тулуба. Найшвидший стиль плавання. Через це, у принципі, і називається вільним стилем: якщо стиль плавання не визначений, усі вибирають кроль як найшвидший стиль плавання.
Техніка : одночасне виконання рухів прямими ногами (махи) і руками, що по черзі роблять помах і гребок під водою до стегна. Вдих здійснюється шляхом повороту у бік голови, а видих (носом та ротом) – у воду.
Особливості : цей стиль найшвидший та висококоординований.
Плюси : можливість розвинути максимальну швидкість плавання, легкий для освоєння.
Мінуси : вимагає точної координації руху рук та ніг.
стиль плавання на спині, який візуально схожий на кроль (руки здійснюють гребки поперемінно, а ноги здійснюють поперемінне безперервне підняття/опускання), але має такі відмінності: людина пливе на спині, а не на животі, і пронесення над водою виконує прямою рукою, а не зігнутою, як у кролі. Третій за швидкістю плавання стиль. Особливість цього способу це те, що людині не потрібно виконувати видих у воду, оскільки її обличчя перебуває на поверхні.
Техніка : не має принципової відмінності від кролю на грудях, крім того, що виконується на ідеально випрямленій спині.
Особливості : цей спосіб переважний для зміцнення м’язів спини. Плюси : нескладний у засвоєнні техніки, допомагає зняти напругу у м’язах.
Мінуси : перед освоєнням кроля на спині бажано вивчити техніку плавання кролем на грудях.
стиль плавання на животі, під час якого ліва і права частини тіла повинні здійснювати симетричні й одночасні рухи. Руки здійснюють одночасний могутній гребок певною траєкторією, який помітно підводить корпус плавця над водою, а ноги здійснюють одночасний хвилеподібний рух. Найважчий і енерговитратний стиль плавання. Нетренованому плавцеві зазвичай буває важко навіть просто здійснювати рухи, що не порушують правила стилю. Цей стиль уважають другим за швидкістю після кроля.
Техніка : одночасне виконання симетричних хвилеподібних рухів тіла, у якому руки здійснюють сильний гребок з підйомом тіла над водою, а ноги – удар (працюють як «хвіст»). Вдих відбувається шляхом підйому плечового пояса та голови над водою, видих – у воду.
Особливості : другий за швидкістю і найскладніший стиль плавання, що вимагає від плавця витривалості та хорошої фізичної підготовки.
Плюси : ефектний і красивий стиль, що дозволяє розвивати хорошу швидкість у процесі плавання. Мінуси : великі витрати сил і енергії, складна техніка, не рекомендується плавцям-початківцям.
стиль плавання на животі, в якому руки подаються одночасно вперед від грудей. Ноги здійснюють одночасний поштовх, під час якого вони згинаються в колінах, проводиться поштовх і в кінці випрямляються. Найповільніший спосіб плавання (оскільки поворотні
рухи руками виконуються
переважно під водою, а рухи ногами виконуються з перериванням), що
при цьому одночасно є найскладнішим з технічної точки зору. Брас має велике прикладне значення: можливість проплисти найбільшу відстань з найменшими енерговитратами, безшумне плавання, плавання під водою.
Техніка : виконання симетричних поштовхових рухів ногами та півколовими руками в одній площині. Вдих здійснюється ротом шляхом підйому голови та плечей над водою. Видих відбувається у воді.
Особливості : один з найдавніших, повільних та енергоефективних способів плавання. Плюси : у цьому процесі задіяні бл. 70% м’язів менше витрачається енергії і сил, ніж при плаванні іншими стилями.
Мінуси : невисока швидкість, важко освоїти техніку з першого разу.
ІНШІ ВИДИ ПЛАВАННЯ
Незважаючи на популярність спортивних стилів плавання, безсумнівним успіхом користуються й інші різновиди, які більше виконують роль вправ, ніж повноцінних стилів плавання:
- по-собачому (рис. 1); - на боці (овер-арм) (рис. 2);
Рис. 3
- жаба (рис. 3);
- комбінований спосіб та ін.
Рис. 1 Рис. 2