Введення формули суми геометричної прогресії , прикладне використання геометричної прогресії.
Історична задача. Задача із папірусу Рінда “Є 7 будинків, в кожному будинку по 7 котів, кожен кіт з’їдає 7 мишей, кожна миша з’їдає по 7 колосків ячменю, кожен колосок, якщо посіяти зерно з нього, дає 7 мір ячменю. Знайти суму загального числа будинків, котів, мишей, колосків і мір”. Ця стародавня задача на геометричну прогресію не раз зустрічається в різних народів з дещо зміненим текстом.
В посудині є 50 л 80% спирту. Скільки літрів чистого спирту буде в посудині, якщо з неї відливати 20 раз по 1 л рідини і щоразу доливати по 1 л чистої води (відповідь округлити до десятих частин)?№1 Розв’язання: Знайдемо початкову кількість спирту: 50⋅0,8=40(л). Концентрація спирту у розчині постійно зменшується за правилом спадної геометричної прогресії.
24.03.202019 Нехай прогресія (сn ), тоді її перший член с1 =0,8, а останній с21 ( так як 20 раз проводився певний цикл переливання). Об’єм рідини постійний (50 л),бо доливали і відливали одну й ту саму кількість літрів ( 1 л ). Кількість спирту наприкінці циклу 50⋅ с21 ,А за крок до цього ця ж сама кількість спирту (50-1)⋅ с20 , тоді 50⋅ с21 = (50-1)⋅ с20 .
Біологія. Відомо , що бактерії розмножуються за законом: одна бактерія ділиться на дві. Саме тому їх кількість швидко зростає, якщо їх помістити в сприятливе середовище. В повсякденному житті, коли хочуть підкреслити швидке зростання якоїсь величини, кажуть: “зростає в геометричній прогресії ”.
24.03.202023 Бактерія, потрапивши в організм, до кінця 20-ї хвилини ділиться на дві, кожна з них до кінця 20-ї хвилини знов ділиться на дві і т.д. Скільки бактерій стане в організмі через добу?№2 Розв’язання:1 доба=24год=1440хв Введемо геометричну прогресію: Кількість поділу: 1440:20=72.
Задача-легендаІндійському царю Шераму дуже сподобалась гра у шахи. Він вирішив нагородити свого підданого Сету за винахід такої чудової гри . І запропонував вибрати нагороду винахідцу самостійно. На це Сета відповів, що йому нічого казкового не треба, але попросив видати зерна пшениці за такою умовою:на першу шахову клітинку покласти 1 зерно, на другу — 2 зерна, на третю — 4 зерна і т. д. Царь, посміхаючись над Сетой , наказав видати йому таку «скромну» нагороду. style.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.type
Задача-легенда. Але наступного дня, коли Сета з'явився за винагородою, виявилось, що виконати таке просте, на перший погляд, прохання винахідника неможливо. Причина : такої кількості зерен немає і бути не може. Виходить, Шерам посміхався дарма. Ця задача належить до початку нашої ери. А тепер розв'яжемо її :style.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.type
Дано: геометрична прогресіяb1 = 1, q = 2, n = 64. S64 - ?Розв'язання: Багатий раджа був приголомшений, коли дізнався, що він не в змозі задовольнити це “скромне” бажання. Для того, щоб зрозуміти, наскільки величезним є це число, уявимо, що зерно зберігають у коморі площею 12 га, висота якої була б більшою за відстань від Землі до Сонця.