Презентація.Тарас Шевченко. Викуп поета з неволі, причини його покарання царем, арешт, перебування в казематі, заслання. «Думи мої, думи мої…»

Про матеріал
Запрошую вас у неймовірний світ української поезії.Поетичні твори хвилюють, захоплюють, надихають…Вони передають стан ліричного героя (героїні): від сумного, приреченого — до радісного, щасливого. Усю цю палітру відчуттів кожний із нас переживає в різних життєвих ситуаціях, тому так багато людей любить поезію.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тарас Шевченко. Викуп поета з неволі, причини його покарання царем, арешт, перебування в казематі, заслання. «Думи мої, думи мої…»Автор: Лариса Некіга Запорізька гімназія №75 Українська література 8

Номер слайду 2

Шановні восьмикласниці та восьмикласники!Запрошую вас у неймовірний світ української поезії. Поетичні твори хвилюють, захоплюють, надихають… Вони передають стан ліричного героя (героїні): від сумного, приреченого — до радісного, щасливого. Усю цю палітру відчуттів кожний із нас переживає в різних життєвих ситуаціях, тому так багато людей любить поезію.

Номер слайду 3

Облітають квіти, обриває вітерпелюстки печальні в синій тишині. По садах пустинних їде гордовитоосінь жовтокоса на баскім коні. Володимир Сосюра

Номер слайду 4

Щоб осягнути ці рядки талановитого лірика В. Сосюри,потрібно не лише прочитати, а й побачити художні образи, тобто намалювати їх у своїй уяві. Тоді ви зможете по-справжньому насолодитися віршем, дістати від нього естетичне задоволення.

Номер слайду 5

• Якого кольору тиша? • Яким епітетом наділено сади? • Який образ наділено епітетом жовтокоса? • Яку тварину згадано у вірші? • Який образ наділено епітетом печальні?Перевір себе. 1. Синя. 2. Пустинні. 3. Осінь. 4. Кінь. 5. Пелюстки.

Номер слайду 6

БАСКИ́Й, а, е. Дуже швидкий, прудкий, жвавий (перев. про коней). Словник української мови. Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Номер слайду 7

Викуп поета з неволіІ. ШУЛЬГА. ЗУСТРІЧ Т. ШЕВЧЕНКА ЗІ. Сошенком в Літньому саду. Одного разу, перемальовуючи статуї в Літньому саду, Тарас Шевченко зустрів земляка — художника Івана Сошенка, який познайомив його з видатними діячами російської й української культур Костянтином Брюлловим, Василем Григоровичем, Олексієм Венеціановим,Василем Жуковським, Євгеном Гребінкою.

Номер слайду 8

22 квітня 1838 року – день викупу Тараса Шевченка з кріпацтва. В автобіографії Тарас Шевченко про свій викуп оповідає так: “1837 року Сошенко представив мене конференц-секретареві Академії мистецтв В.І. Григоровичу з проханням – звільнити мене од лихої моєї долі, Григорович передав це прохання В. А. Жуковському. Той попередньо сторгувався з моїм поміщиком і просив К. П. Брюллова намалювати з нього, Жуковського, портрет, щоби розіграти його в приватній лотереї. Великий Брюллов відразу погодився, і незабаром портрет Жуковського був у нього готовий. Жуковський при участі графа М. Ю. Вієльгорського улаштував лотерею на 2500 карбованців асигнаціями, і цією ціною була куплена моя воля року 1838-го, квітня 22-го”.

Номер слайду 9

У 1846 р. Тарас Шевченко вирушив до України з метою там оселитися, знайшов роботу в Київській археографічній комісії та почав змальовувати й описувати історичні пам'ятки по всій Україні. Причини покарання царем Тараса Шевченка, арешт письменника.

Номер слайду 10

Цього ж року в Києві поет познайомився з викладачем історії Київського університету Костомаровим, який загітував Шевченка вступити до таємничої політичної організації — Кирило-Мефодіївського братства, яке поширювало ідеї слов'янського єднання, маючи за ме¬ту утворення федерації вільних слов'янських народів. Основний програмовий документ організації — «Книга буття українського народу», написана Костомаровим. У ньому читаємо, що недалеко вже той час, коли в Україні всі люди будуть «вільні і рівні, і не мала б Україна над собою ні царя, ні пана, опріч Бога Єдиного, і, дивлячись на Україну, так би зробилось і в Польщі, і в інших слов'янських краях». У цій же книзі гостро затавровано Петра І та Катерину II, названо їх катами за те, що вони позбавили Україну волі.

Номер слайду 11

5 квітня 1847 р. Шевченка було заарештовано і відправлено до Петербурга. Тут, у казематі, захований від усього світу, в брутальних допитах і нестерпного очікуванні вироку провів Тарас Григорович квітень і травень. Проте Шевченка звинувачували, головним чином, не в участі в Кирило-Мефодіївському братстві, а в написанні революційних творів. Найбільшу лють у високопоставлених жандармів викликала поема «Сон». Перебування Т. Шевченка в казематі

Номер слайду 12

Після закінчення слідства поет засланий до Оренбурзького окремого корпусу рядовим солдатом на 10 років без права писати й малювати. Тому Шевченко писав, ховаючись від унтерів та офіцерів, тікаючи від усього світу в степ, за вали, на берег моря. Писав ночами при світлі місяця на випадково знайдених шматках обгорткового паперу оцупком олівця, хтозна-як добутого. У 1848 р. поета взяли художником у наукову експедицію під керівництвом гуманної людини О. Бутакова для вивчення й опису Аральського моря. У 1850 р. Шевченка переведено до Новопетровського укріплення — на півострові Мангишлак. Тут, за розрахунком царських прислужників, поет повинен був загинути, якщо не від хвороб, то від нудьги та безнадії. На муштру Шевченко мусив ходити навіть хворим, а хворів він безперервно два роки — цингою та золотухою. Заслання письменника-бунтаря

Номер слайду 13

Ідейно-художній аналіз твору Т. Шевченка «Думи мої, думи мої...» Поезія Тараса Шевченка «Думи мої, думи мої...» була написана у 1847 році під час його перебування в Орській кріпості. У цій поезії автор вболіває за важку долю, злиденне життя кріпаків, їхнє безправне становище, пригніченість України.Історія написання твору.

Номер слайду 14

Ідейно-художній аналіз твору Т. Шевченка «Думи мої, думи мої...»Ідея: Тема: звернення Т. Шевченка до своїх дум із сподіванням і вірою у краще майбутнєтільки впевненість у щасливе життя, наполегливість допоможе змінити соціальний устрій; засудження слабкості, поневірянь, байдужості, що роблять людину рабом. Основна думка: думка про нещасливу долю свого народу не залишає поета протягом усього часу перебування на солдатчині.

Номер слайду 15

Ідейно-художній аналіз твору Т. Шевченка «Думи мої, думи мої...»Жанр: громадянська лірика. Художні особливості твору: Звертання: «думи мої», «мої голуб'ята», «мої любі». Епітети: «думи мої єдині», «лиха година», «тихими речами». Порівняння: «привітаю, як діток».

Номер слайду 16

Бесіда за питаннями:• Чому Т. Шевченко перебував в Орській фортеці?• Що змусило письменника написати поезію «Думи мої, думи мої...»?• Через що поет звертається до своїх думок?• Що хвилює Т. Шевченка?

Номер слайду 17

210 акварелей, передусім пейзажів 150 портретів, з яких 43 — автопортрети27 офортів, з яких 6 — серії «Живописна Україна»понад 230 олівцевих рисунків ландшафтів України ескізи, етюди, начерки — на 360 сторінках рукописів та альбомів. МИСТЕЦЬКА. ШЕВЧЕНКО-ХУДОЖНИК.

Номер слайду 18

ЗВІЛЬНЕННЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА, ЙОГО ОСТАННІ РОКИ ЖИТТЯНа початку 1857р. друзі поета отримали царський дозвіл на його звільнення. У 1859р. Шевченко отримав дозвіл повернутися в Україну. Але за революційну агітацію серед селян його знову заарештували і звеліли виїхати до Петербурга.4 вересня 1860 р. Рада Академії мистецтв надала Шевченкові звання академіка-гравера. Цього ж року виходить нове видання «Кобзаря». Шевченко багато працює: пише вірші, створює нові гравюри, стежить за поширенням свого «Букваря», планує видання кількох підручників.

Номер слайду 19

10 березня 1861р. Тарас Григорович Шевченко пішов із життя. Труну з тілом Великого Кобзаря несли студенти з церкви аж на Смоленське кладовище. У травні цього ж року тіло Великого Кобзаря було перевезено в Україну й поховано на Чернечій горі біля Канева.

Номер слайду 20

Спадщина. Тараса Шевченка.240 поезій з них — понад 20 поем, драма «Назар Стодоля», 20 повістей (до нас дійшли 9 Літературна. Твори Шевченка перекладені приблизно 100 мовами світу.щоденники; автобіографії, фрагменти двох незакінчених драм. Оригінали більшості творів Шевченка зберігаються в Інституті літератури HAH України.

Номер слайду 21

Ілюстрація до поезії “Реве та стогне Дніпр широкий” (Т. Шевченко). Олег Шупляк

Номер слайду 22

Домашнє завдання: Вивчити напам'ять поезію Т. Шевченка «Думи мої, думи мої»

pptx
Додано
24 жовтня
Переглядів
111
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку