Готувала презентацію будучи студенткою, узагальнений теоретичний матеріал, який можна використовувати для актуалізації, удосконалення своїх знань.А також коротко та швидко вивчити або ознайомитися із питанням.
Технологія проективного моделювання уроків. Типи і структура уроків. Підготувала. Студентка 4 курсу групи ГСпеціальність 5.01010201«Початкова освіта»КВНЗ «ЗПК» ЗОРКалініченко Дар’я
Номер слайду 2
Проект (від латин, projectus — кинутий уперед) — план, попередній задум, який має бути доведений до практичної реалізації. Він може бути у вигляді пакету матеріалів або моделі. Моделювання (від фр. modeler — ліпити, формувати) — метод дослідження явищ і процесів, що ґрунтується на заміні конкретного об'єкта (оригінала) іншим, подібним до нього (моделлю). Модель (від фр. modele — міра, зразок) — це зменшене відтворення або умовний образ якогось об'єкта чи групи об'єктів, що виявляє подібність до оригіналу.
Номер слайду 3
Моделювання передбачає дотримання трьох загальних принципів (І. Новик, В. Садовський):• відповідності моделі оригіналу (не довільна, волюнтаристська побудова, а така, що відповідає освітнім реаліям),• екстраполяції модельної інформації (можливості перенесення інформації з моделі на реальний педагогічний процес),• верифікації модельної інформації (перевірки адекватності моделі в педагогічному досвіді).
Номер слайду 4
Моделювання уроку є складовою проектування інтегративної художньо-педагогічної технології, що відображає важливу частину підготовчої діяльності вчителя До уроку мистецтва, а його модель служить орієнтиром для вчителя.
Номер слайду 5
Проективна модель уроку мистецтва за способом викладання навчально-методичної інформації може виражатися у двох основних формах:• вербальна, описова (план, план-проспект або сценарій, де висвітлюються основні етапи уроку та контури його перебігу);• візуальна, зображувальна (графічна схема, малюнок, знаково-символічна модель, що пояснює педагогічний задум).
Номер слайду 6
З-поміж проектних візуальних моделей пропонуємо користуватися такими різновидами: • « технологічний план-ланцюжок »(лінійно-схематичне зображення структурованої інформації, що відбиває «покрокову» послідовність етапів уроку),• «технологічна схема-конспект» (просторово-схематичне зображення структури уроку з лаконічними словесними поясненнями, компактна форма якого дає загальне уявлення про взаємозв'язок основних компонентів змісту),• «технологічна карта» (малюнок у вигляді конструктивної композиції або цілісного багатовимірного образу з опорними словами та символами, який «симультанно» демонструє зміст і структуру майбутнього уроку).
Номер слайду 7
Технологія проектного моделювання інтегрованих уроків, зорієнтована на чітку заданість результатів, передбачає:• визначення мети і завдань уроку в межах програмної теми;• добір дидактичних матеріалів — основних і додаткових;• виявлення інтегративних зв'язків у навчальному змісті й передбачення ситуацій їх можливого виникнення під час уроку;• планування провідної художньо-інтегративної технології, в межах якої визначити комплекс методів і прийомів, засобів організації діяльності учнів (художньо-пізнавальної,' індивідуальної і колективної, самостійної і творчої тощо);• узгодження запланованої діяльності вчителя і прогнозованої діяльності учнів;• моніторинг і корекція освітніх результатів (особистісних, соціальних, предметних, міжпредметних, загальнонавчальних, загальнокультурних компетентностей).
Номер слайду 8
У дидактиці існують різноманітні класифікації уроків (Ю. Бабанський, Г. Кирилова, І. Лернер, М. Махмутов, В. Онищук, О. Савченко та ін.), проте єдиної та універсальної класифікаційної схеми створити неможливо з огляду на багатоманітність цілей, завдань, методів тощо.
Номер слайду 9
Утвердилися такі основні типи уроків, які належать і до уроків мистецтва:урок уведення в тему урок розширення і поглиблення теми урок узагальнення теми
Номер слайду 10
Радимо в процесі викладання мистецтва застосовувати поширені в останні роки жанри уроків: урок-гра, урок-подорож, урок-казка, урок-дослід, урок-турнір, урок-вистава, урок-естафета, урок-панорама, урок-діалог, урок-концерт, урок-вернісаж.
Номер слайду 11
Як і всі інші шкільні предмети, уроки мистецтва плануються з дотриманням дидактичних закономірностей, їх структура (послідовність і взаємодія основних елементів) умовно поділяється на такі етапи, що забезпечують цілісність уроку
Номер слайду 12
підготовчий, що включає організаційний момент, актуалізацію знань і способів діяльності учнів, лаконічне повторення попередньо вивченого матеріалу (пригадати проаналізовані на попередніх уроках художні образи, зміст елементарних термінів або відомості про митців, творчість яких уже вивчалася, заспівати вивчену пісню тощо);• основна частина, що передбачає виклад і організацію засвоєння нового матеріалу (бесіда, організація сприйняття творів мистецтва та художньо-практичної діяльності учнів);• підсумок — лаконічне оцінювання, зокрема «акордна» форма оцінки за різні види діяльності, за загальний внесок у спільну роботу.
Номер слайду 13
Варіювання, змінювання, комбінування, синтезування різних елементів залежать від змісту навчального предмета, теми уроку, конкретної педагогічної ситуації, навіть від настрою педагога та учнів.
Номер слайду 14
Дотримуючись загального алгоритму структури уроку, бажано заздалегідь орієнтовно розподілити навчальний час на окремі етапи, ураховуючи при цьому, що організація різної діяльності учнів вимагає не однакового обсягу часу. Вона щонайперше залежить від форм і методів навчання: фронтальна робота економніша в цьому плані, ніж робота в парах і групах; деякі методи взагалі потребують значних витрат часу (проведення дискусії, гри), інколи виходу за межі одного уроку (організація проектної діяльності, театралізація).