Технологія виготовлення виробів із бісеру на дротяній основі6 клас. Підготувала вчитель трудового навчання Балико-Щучинської ЗОШ І-ІІ ступенів. Боцвін Т. В.
Номер слайду 2
БІСЕРОПЛЕТІННЯ
Номер слайду 3
Історичні відомості про виникнення бісеру. Колись, в дуже далекі часи, фінські купці везли по Середземному морю здобуту в Африці природну соду. Зупинившись на ночівлю, вони стали готувати собі їжу на вогнищі, яке обклали шматками соди. Вранці купці виявили чудовий злиток. Який був твердим як камінь – це було скло. Саме так виникло скляне виробництво та почалося виготовлення штучних перлів. По-арабські «фальшиві» перли називали «бусером». Завдяки удосконаленню технологій скляні намистинки з часом ставали все дрібніше і їх стали називати бісером. Бісер знаходять у всіх країнах і в усіх культурах. Були часи, коли його використовували не тільки для виготовлення прикрас, а й як засіб платежу, бо ціна бісеру була майже однакова з ціною на перли. Розкопки доводять, що на території колишньої держави, ще в 8-9 ст. майстри виготовляли скляне намисто, але протягом декількох століть бісер ввозили з Венеції, Чехії та використовували нарівні з дорогим камінням. На початку 19 ст. бісероплетіння було популярним в аристократичному колі, як музика, танці.
Номер слайду 4
Виробництво бісеру На скляних заводах бісер виробляють способом витягування та видування з пофарбованого або емальованого скла товстостінних трубочок невеликого діаметра. Їх нарізають на маленькі шматочки так отримують січений бісер. Щоб округлити ці шматочки, їх поміщають в залізний розжарений циліндр, у якому міститься суміш піску та вугільного порошку. Циліндр швидко обертається, а кусочки округляються. Так отримують бісер. Нарізаючи скляні трубочки на більш довші шматочки, одержують стеклярус.
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Різновиди бісерупрозорий - з безбарвного скла, добре пропускає колірнапівпрозорий - із злегка молочного скла, світло пропускає частковонепрозорий - виготовлений з скла, що не пропускає світлозі срібною лінією - в центрі має отвір із дзеркальним покриттям, від чого виблискує. Найчастіше покриття буває срібним або посрібленим, рідше - мідним, бронзовим і навіть золотим. Бісер з лінією - отвір в центрі має покриття з іншого кольору скла або фарби, нанесене на внутрішню поверхню. Біла лінія підкреслює колір напівпрозорого кольорового бісеру. Шовковий бісер - скло покрито борозенками, що робить його схожим на мінерал "тигрове око" або на шовкову тканину.
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Застосування бісеру Види робіт із застосуванням бісеру: Низання. Ткання (ручне та на рамі з нитковою основою). Плетіння. Вишивка. В’язання (гачками та спицями з використанням бісеру). Виклацування на воску.
Номер слайду 9
Номер слайду 10
За способом виконання нанизування розрізняють:низання в одну нитку;низання в дів нитки. До технік низання в одну нитку належать: «кривулька», «драбинка», «вінок», «ромб», «трикутник», «мозаїка», «зубці», «щільники», «петельки» та інші. До технік низання в дві нитки відносяться такі техніки: «в хрестик», «кільця», «ромби», «повороти», «квадрати», «ялинка», «піраміда», ажурні техніки.
Номер слайду 11
За кількістю використаних прийомів низання вироби з бісеру бувають:прості – виконані тільки однією технікою;складні – виконані двома і більше техніками.
Номер слайду 12
За кількістю рядів бісерні вироби бувають:однорядні;багаторядні.
Номер слайду 13
За виглядом бісерні вироби бувають:щільні;ажурні.
Номер слайду 14
Виготовлення деревця з бісеру. Отже, і ми спробуємо створити невеличке чудо з бісеру – маленьке деревце.
Номер слайду 15
Необхідні матеріали
Номер слайду 16
Крок 1 Взяти дріт, нарізати шматочки довжиною 20-25 см. На середину дроту набрати 3 бісеринки.
Номер слайду 17
Крок 2 Скрутити дріт, разом із бісеринками на 0,5 см. Це називається петельним плетінням.
Номер слайду 18
Крок 3 Таким самим чином виконати до 7-9 петель на одному шматочку дроту.
Номер слайду 19
Крок 4 Взяти середню петлю, та почати туго скручувати у томусамому напрямку, як починали.
Номер слайду 20
Крок 5 У нас вийшла перша гілочканашого деревця. Зробити потрібно приблизно 20 гілочок.
Номер слайду 21
Крок 6 Коли у нас готові гілочки, скрутити їх між собою,щоб вийшла крона дерева. Потім оформляєм стовбур дерева.
Номер слайду 22
Крок 7 Щоб деревце міцно трималося у горщику, необхідно розвести гіпс із водою. Коли отримали густу масу,схожу на густу сметану, то закріпили деревце і почекати поки гіпс висохне. Зверху гіпсу можна приклеїти на клей ПВА декоративні камінці, квіти, травичку. Деревце готове.