Літературне читання
3 клас
Вчитель: Гульванюк Зоя Іванівна
Підручник: Українська мова та читання: підручник для 3 кл. закладів загальн. серед.освіти: у 2-х ч.Ч.2./ М.І.Чумарна.-Тернопіль: Навчальна книга-Богдан, 2020.-160с.: іл.
Розділ: Байка-розповідайка.
Тема: Цікаве про левів (з енциклопедії).
Мета: Поглибити знання учнів про левів за допомогою інформації з енциклопедії. Розвивати навички виразного читання та розуміння тексту, вміння виділяти головне, робити висновки. Розвивати словниковий запас учнів, вміння висловлювати власні думки. Сприяти формуванню інтересу до читання та вивчення нового матеріалу. Виховувати бережливе ставлення до природи і бажання примножувати її багатства.
Обладнання та матеріали: підручник, презентація (відео).
Хід уроку
І. Організаційна частина. Номер слайду 2.
1.Вправа-налаштування « Настрій».
-Діти, пропоную розпочати наш урок з налаштування.
- Посміхніться один одному.
- Заплющіть очі і промовте:
- Я зможу сьогодні добре працювати!!!
2.Мовна розминка-чистомовка. Номер слайду 3.
-Щоб нам легко промовлялось давайте прочитаємо чистомовку і попрацюємо над вимовою: Королева коло лева,
Коло королеви-лев.
Лева любить королева,
Королеву любить лев.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Номер слайду 4.
1.Обговорення вивченого на попередньому уроці.
-Давайте пригадаємо як називається текст, який ми читали на
попередньому уроці? (Байка).
-Як називають людей, які пишуть байки?( Байкарі).
-Що є обов'язковим для байки? (Мораль).
-Хто головні герої байки? (Лев і миша).
-Кого насправді автор має на увазі в образах лева та миші? (Людей).
-Що повчають виділені слова в байці? …(слухаю власні думки дітей).
2.Читання байки учнями « Як миша віддячила левові» (с.48-49).
- Слідкуйте, щоб могли продовжити, обов'язково намагайтесь передати голосом риси характеру лева та миші.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Номер слайду 5, 6.
1.Вступне слово вчителя.
-Ми продовжуємо розділ: «Байка-розповідайка» і на наступному уроці познайомимось з іншими байками та героями. Проте, автор підручника Марія Чумарна, вирішила поглибити ваші знання про левів. А тому, сьогодні ми прочитаємо матеріал взятий для вас із енциклопедії, називається «Цікаве про левів».
-Навіщо вам такий відступ? Що дадуть вам знання з енциклопедії? Що таке енциклопедія?
Якщо звернутись до « Великого тлумачного словника сучасної української мови», то ми з'ясуємо значення терміну .
Енциклопедія- науковий довідник, що об'єднує найпростіші відомості з усіх галузей знань чи якої-небуть однієї галузі, розміщених у алфавітному або тематичному порядку.
-Отже ви повинні розуміти, що інформація, яку ви прослухаєте - є поглибленою, більш повною, з додатковими знаннями. Тому опрацювавши її, ви будете мати більше знань.
2. Опрацювання тексту, робота в підручнику. Номер слайду 7, 8.
• Первинне сприйняття .
-Приготуйтесь уважно слухати матеріал. Будьте готові допомогти з читанням
цікавинок.
• Читання учнями незнайомого тексту та розуміння прочитаного.
(Обговорюємо кожну цікавинку - с.50).
• Фізкультхвилинка Номер слайду 9.
Виконуємо старанно вправи з руханки «Левеня».
• Мовні перлини-робота над приказками. Номер слайду 10.
В нашому тексті є приказки ,чи зрозуміли ви чому так кажуть?
«Сильний як лев».
«Левове серце».
• Додаткова інформація про культ лева в Україні. Номер слайду 11.
-З дитячого садочку діти знають, що леви живуть в Африці та Індії. А ось легенди говорять, що давно леви проживали і в Україні. Бо цей звір так і зостався на гербі міста Львова.
Герб міста Львова: у синьому щиті зображена золота брама з трьома вежами, кожна з яких завершена трьома зубцями і має по одній бійниці. Центральна вежа вища від двох інших. Брама відкрита, без воріт і ґрат. В отворі брами крокує у правий геральдичний бік золотий лев. Великий герб: містить зображення герба, увінчаного срібною міською короною, яка символізує м. Львів як обласний центр. Обабіч щит підтримують два щитотримачі — лев у короні (символ Галицько-Волинської держави) та давньоруський ратник, які мають відображати епоху заснування м. Львова Данилом Галицьким та становлення його як стольного міста. Знизу герб доповнює стрічка у національних синьо-жовтих барвах та загальноукраїнський герб Тризуб як символи Соборності України.
• Перегляд відео про левів. Номер слайду 12.
-Що найбільш вразило про цих тварин?
-Яку інформацію про левів хотів би розповісти вдома?
-Як людина повинна відноситись до звірів дикої природи?
• Робота над завданнями з підручника творчого характеру. Номер
слайду 13.
-Розглянь уважно фото лева в підручнику.
-Опиши його вигляд.
-Чи схожий цей звір чимось на людину?
-Чи є у нього риси, що засвідчують царську вдачу?
ІV. Домашнє завдання. Номер слайду 14.
Читати виразно текст « Цікаве про левів»с.49-50, вміти переказувати.