Презентація "Трускавець - моє місто"

Про матеріал
Автори презентації сподіваються, що даний матеріал стане у пригоді вчителям краєзнавцям, учням, які цікавляться природою та історією рідного краю, та всім хто любить і шанує свій край. Він сприятиме не лише формуванню нових знань, а й допоможе виховувати й зміцнювати почуття патріотизму та національної гідності. Презентація подає історичний опис Трускавця, ознайомлює з природними об'єктами мальовничого міста, яке славиться на весь світ як бальнеологічний курорт.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

“Золотодайна Колхіда на благословенному Підгір’ї”Трускавець-моє місто

Номер слайду 2

Походження назви Трускавця. Найвірогідніша версія: Трускавець – ополячена назва місцевості Трушковичі, яка, в свою чергу, походить від старослов’янського чоловічого імені Трушко або ж Трохим, можливо, одного з перших поселенців. Давня назва села - Трушкович, Трушкавич, Трушкавиця, Трушковєц, Трушкавєц і в кінці XVII ст. - Трускавєц, а в українському варіанті – Трускавець. Розділ І. З сивої давнини …

Номер слайду 3

Інші версії: від литовського слова “друска” – “топка кухонної солі” (відношення до солеварного промислу, яким займалося місцеве населення);від різновиду місцевих черешневих дерев-хруставок, плоди яких хрустіли при поїданні: “хруставець” – “Трускавець” (О. Пристай, у книзі “З Трускавця у світ хмародерів”);від різновиду маку, який знаходиться в “Довіднику рідкісних рослин” з аналогічною назвою – “трускавець”;від “трускави” – польської назви ягоди полуниці

Номер слайду 4

Герб Трускавця. В основу сучасного герба покладено стару печатку села Трускавець, затверджену Дрогобицьким староством ще в 1787 році. На ній зображена гуска з піднятими крилами, яка тримає в дзьобі галузку

Номер слайду 5

Зміни герба Трускавця. Сучасні герб та прапор Трускавця

Номер слайду 6

1827 рік -шляхтич Юзеф Міцевський, адміністратор державного маєтку у Трускавці, отримав офіційний дозвіл з Відня на побудову невеликого стаціонарного будинку для прийняття ванн, що мав вісім кабін– прототип сучасних водолікарень. Це стало початком офіційного заснування Трускавця як бальнеологічного курорту

Номер слайду 7

1836 рік - видатний галицький фармацевт і хімік Теодор Торосевич зробив ряд хімічних аналізів над трускавецькими водами. Найбільше уваги він приділив маловідомій воді з джерела “Нафта”, якій дав більш лагідну , ліричну назву -“Нафтуся”. У своїх працях він вказував, що її , насамперед, треба вживати для внутрішнього лікування захворювань шлунку, нирок, печінки та ін. Популярність Трускавця як бальнеологічного курорту починає стрімко зростати

Номер слайду 8

Теодор Торосевич – “хрещений батько” трускавецької “Нафтусі”, організатор перших галицьких курортів

Номер слайду 9

Історія Трускавця у старих фотографіях

Номер слайду 10

Номер слайду 11

- 1947 р. – Трускавець отримує статус міста - 1952 р. – Трускавець - місто обласного підпорядкування - 1999 р. – Трускавець отримав відзнаку “Кришталевий лелека” у номінації “Кращий курорт України” - 2003 р. – Трускавець визнано кращим курортом у світі за темпами розвитку. У2014 Трускавець було нагороджено Спеціальним Дипломом ПАРЄ. Трускавець-європейське місто!

Номер слайду 12

Трускавець має дивовижне географічне розташування: знаходиться у мальовничій балці річки Воротище на висоті 350-400 м над р.м. у підніжжі Українських Карпат. З усіх боків місто оточене численними невисокими пагорбками висотою 300-800 м над р.м., покритими хвойними та листяними породами дерев. Найвищою точкою Трускавця є Яцкова гора або гора Глорієта, з якої відкривається чудовий краєвид та панорама всього міста. Розділ ІІ. Природа Трускавця. Вигляд Трускавця з найвищої точки – Яцкової гори

Номер слайду 13

Мапа Трускавця

Номер слайду 14

Для Трускавця характерний теплий та помірно-вологий клімат. Середньорічна температура на курорті Трускавець становить близько +7.5 °C. За цими показниками він близький до кавказького курорту Кисловодськ - +7,8 °C). Найспекотнішими у Трускавці вважаються липень і серпень, коли середньомісячна температура досягає +28 °C. Найхолодніший місяць у році — січень (-6 °C). Навесні у Трускавці порівняно тепло, незалежно від погоди температура цього сезону в середньому +14 °C. Осінь теж зазвичай тепла, середні температурні показники  16 ° тепла. Сума опадів, що випадають у Трускавці за рік, включаючи околиці, складає 763—827 мм, не набагато перевищуючи ці показники на таких знаменитих курортах як П'ятигорськ — 584 мм, Кисловодськ — 672 мм,  Ялта — 577 мм. А на таких курортах, як Гагра і Сочі, ці показники значно більші: відповідно 1343 та 1408 мм за рік. Найбільша кількість опадів у Трускавці випадає наприкінці весни і на початку літа, найменше — у зимовий період. Для Трускавця характерна висока вологість повітря: взимку – 71-81%, влітку – 83% і понижений атмосферний тиск, який коливається у рамках 725-742 мм. рт. ст.

Номер слайду 15

Розділ ІІІ. Курортний парк – унікальний ландшафт Трускавця Гордістю і справжньою окрасою нашого міста є курортний парк. У 1984 році наш парк було визнано пам’яткою садово-паркового мистецтва місцевого значення. Це не просто міський парк – місце відпочинку та дозвілля місцевих мешканців та гостей. Це та благословенна земля, де народжуються цілющі трускавецькі джерела – Нафтуся, Броніслава, Едвард, Фердинанд, Юзя. Крім того, парк – це середовище існування багатьох живих організмів. Як і будь-який ландшафт, це, водночас, стійка і дуже вразлива система.

Номер слайду 16

Також, оскільки, тут знаходяться джерела мінеральних вод, це – перша санітарна зона. Тому на території парку забороняється будь-яка господарська діяльність, а також:- знищення або пошкодження дерев і чагарників;- знищення або пошкодження газонів і квітів;- розведення багаття;- сінокосіння;- розміщення садів і городів;- розміщення торговельних яток, тентів, рекламних щитів тощо;- копання траншей, каналів, ям тощо;- влаштування загат на водоймах;- засипання водойм;- проїзд та заїзд транспорту.

Номер слайду 17

Основи парку були закладені ще у 1895 році, отож, нещодавно парк відзначив своє 120-річчя. Парк носить ще назву «Адамівка» - від імені одного із найактивніших ініціаторів його реконструкції - графа Адама Сапєги.

Номер слайду 18

Парк має яскраво виражені ознаки англійського паркового стилю, тобто, наближеного до природного середовища. На початку ХХ століття тут було засаджено велику кількість типових та екзотичних декоративних дерев та кущів, деякі з яких ростуть у парку і сьогодні і налічують більше ста років. Це - тис ягідний, сосна Веймутова, сосна кримська, сосна чорна, тюльпанове дерево, софора японська, вишня сакура, барбарис, самшит, кизил, обліпиха, бузок угорський, роза ругоза, магнолія, золотий дощ, платан, бархат амурський. Серед них є і червонокнижні рослини: тис ягідний та бузок угорський. Всі ці рослини наповнюють парк киснем та озоном, забезпечуючи фіто- та озонотерапію.

Номер слайду 19

Серед природних насаджень велике різноманіття хвойних та листяних дерев: є багато старих дубів столітнього віку, бук лісовий, граб звичайний, ясен, багато видів клена (явір, гостролистий, цукристий, ясенелистий), береза, ліщина, ялина, ялиця, липа серцелиста, дика яблуня та груша та інші, на заплавах росте вільха чорна та верба.

Номер слайду 20

Парк є домівкою і для багатьох тварин. Найбільше у парку - білочок (вивірка звичайна або вивірка карпатська), які живуть тут цілорічно. Також у парку живуть їжачки. Багато птахів: синички, сойки лісові, дятли, шпаки.

Номер слайду 21

Розділ IV. Королева “Нафтуся” та її оточення

Номер слайду 22

В Трускавці та його околицях знаходиться близько 14 джерел мінеральних вод. У курортному парку розташовані водозабори “Нафтусі”, “Юзі”, “Фердинанда”, “Броніслави” та “Едварда”. Над свердловинами джерел збудовані надкаптажні дерев’яні споруди в стилі “модерн” з елементами історизму. Це – пам’ятки архітектури ХХ ст. місцевого значення

Номер слайду 23

“Нафтуся” – це природна слабомінералізована, безбарвна, холодна (8-10 градусів за Цельсієм) з легким запахом сірководню і присмаком нафти вода. “Нафтуся” містить майже всі мікроелементи, різні гази і … мікроорганізми. Це – жива вода!

Номер слайду 24

“Броніслава”З усіх трускавецьких вод вона - найсолоніша. Нею добре полоскати ніс, горло, використовувати для компресів“Юзя”Джерело молодості та краси. Дуже м’яка, гліцеринова вода. Благотворно впливає на очі та шкіру, має здатність омолоджувати

Номер слайду 25

Солоне джерело “Фердинанд” та сірчане джерело “Едвард”. З них брали воду до купелів

Номер слайду 26

1. Серед природних насаджень у парку є багато старих і хворих дерев, які є джерелом захворювань для інших рослин. Щоб насаджувати молоді і здорові дерева треба спочатку очистити парк від старих. Нещодавно у парку майже одночасно впало декілька старих дерев. На щастя, ніхто не постраждав. Розділ V. Екологічні проблеми

Номер слайду 27

2. Найбільшою проблемою курортного парку є аварійний стан колекторних труб. Це давня проблема, яка вимагає великих капіталовкладень. Нещодавно одна з таких труб забилася, в результаті чого територія біля джерела “Едвард” була повністю затоплена водою.

Номер слайду 28

Заміна колекторних труб у парку

Номер слайду 29

3. Ще однією проблемою курортного парку є зграї голубів і бездомні собаки. Голуби злітаються біля нижнього бювету в ті години, коли люди п’ють водичку. Дехто їх підгодовує, отримуючи від цього насолоду. Але слід пам’ятати, що птахи можуть переносити різні захворювання. Що стосується бездомних собак, то влада разом з громадськими організаціями намагається контролювати їхню кількість, стерилізуючи тварин. На жаль, не всі собаки стерилізовані і були випадки, коли вони кусали перехожих.

Номер слайду 30

4. Найновіша екологічна проблема - карстові провалля в околицях Трускавця в результаті просідання вироблених шахт стебницького “Полімінералу”

Номер слайду 31

Місцева топоніміка. Солониця-річка,що впадає у притоку Тисменниця. В її назві відбито солонуватий присмак річкової води. Воротище-невеликий гірський потік, який пересікає долину центральної частини міста і впадає в річку Солоницю. Назва річки походить від слів “ворота”- форпост на підході до Городища . Городище – цей пагорб височить на західній околиці міста-курорту . Топонім вказує на існування в далекому минулому давньоруського городища . Яцкова Гора (Гошова Гора) – височить над залізничним вокзалом. Її ще називають Глорієтою . Назва цієї гори походить від імені священика Яцка , який тримав парафію в Стебнику в 1496 році . Очевидно , він мешкав на цій горі , а заодно обслуговував як своїх односельців , так і парафіян Стебника.

Номер слайду 32

Бабина гора – названа на честь ідола Кам’яної Баби , який тут колись знаходився. Баньки – ліс , розташований на північ від автостанції . Ця назва походить від слова “баня” , що значить ( солеварня ) . Буберня – територія на південний захід від санаторію “Прикарпаття”. Ця назва походить від прізвища одного з колишніх мешканців групи будинків . Можливо, правильно має бути “ Боберня” ( від назви великого водяного , річкового гризуна, що дає цінне хутро) Діл – вершина перевалу , яка розділяє дві кітловини . Коточий потік – річка , яка взята в колектор , тепер проходить під трускавецькою долиною і йде далі в напрямі села Станиля та впадає в річку Воротище . Її назва походить від Коточого замку, що був колись звичайною пізньофеодальною фортецею. Суховоля – ця місцевість отримала таку назву після революції , яка скасувала панщину на землях Австрійської імперії . Місцеві селяни отримали земельні наділи в малородючому місці , де навіть трава вигоряє. І вони швидко збагнули , що їх обдурено , що та “воля” - суха, голодна.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Проньо Леся
    Презентація чудова. Учні переглядали презентацію із великим захопленням і цікавістю. Дякую.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Паращак Наталія Миколаївна
    Дякую, колего, за цікаву та пізнавальну інформацію!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
15 квітня 2019
Переглядів
2418
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку