Презентація "Тварини минулого"

Про матеріал
З досвіду роботи Ярмолюк Н.В. вчителя географії . Презентація учениці 6 класу Зорянської гімназії на тему "Динозаври-тварини минулого"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Динозаври- тварини минулого. Робота учениці 6 класу. Ярмолюк Дар’ї Сергіївни Зорянської гімназії Красноградської міської ради Харківської областіКерівник: Ярмолюк Наталія Вікторівна

Номер слайду 2

План подорожі у світ динозаврів. Динозаври серед нас4 Декоративні динозаври1 Українські динозаври2 Не такі уж і дурні3 Висновки5

Номер слайду 3

Динозаврів зазвичай вважають гігантськими істотами, але нові дослідження свідчать про те, що починали вони як зовсім невеличкі створіння. Але походження цієї групи малодосліджене, оскільки її ранніх видів було знайдено не так вже й багато. Kongonaphon - не перша викопна мала тварина, відома з ранньої історії групи орнітодірів, але раніше такі види вважали виключеннями, що жили ізольовано. Загалом вчені думають, що розміри перших архозаврів (група, з якої пішли нелітаючі динозаври, крокодили, птахи, птерозаври і найдавніші орнітодіри) були однаковими. А потім вже розвинулися до гігантських у лінії динозаврів."Аналізуючи зміни розмірів тіла протягом еволюції архозаврів, ми виявили переконливі докази того, що ці розміри різко зменшилися на початку історії динозаврів і птерозаврів", - пояснює доктор Каммерер. Будова зубів Kongonaphon наводить на висновки, що вони харчувалися комахами. Така дієта зазвичай означає невеликі розміри тварин. Ймовірно, саме це дозволило вижити раннім орнітодірам, які зайняли іншу нішу в порівнянні з їхніми переважно м'ясоїдними родичами у той період. Дослідження також припускає, що різноманітні утворення на шкірі, від простих "ниток" до пір'я, які знаходять і у динозаврів, і у птерозаврів, могли виникнути у їхнього невеличкого предка для регулювання температури. Річ у тім, що утримання тепла у маленькому тілі - непроста задача, а середньопізний тріасовий період, у якому жила тварина, був епохою кліматичних перепадів. Вчені вважають, що тоді була відчутна різниця між теплими днями і холодними ночами. Декоративні динозаври. Перші динозаври були невеличкими і полювали на комах1

Номер слайду 4

Дійсно, ми нічого не чули про неймовірні знахідки решток динозаврів у нашій країні. Найбільший з відомих нам скелетів Т-рекса – самицю Сью – знайшли в США. Великі фрагменти аргентинозаврів знаходять у Південній Америці. А що Україна?Єдине, що вдалося віднайти на території України – це задню лапу рябініногадрозавра Вебера. Її знайшли у Криму. "Я впевнений, що знахідки ще будуть, – каже Олексій Коваленко. Відклади тріасового періоду знаходять в Криму, Карпатах та Дніпровсько-донецькій западині. Але ці відклади на динозаврові кістки пусті. В принципі по всій Східній Європі добре якщо назбирається знахідок п'ять. Крейдяні відклади погано збереглися: вони перевідкладалися, їх сильно переробляли річки". А ще в часи розквіту динозаврів – Україна була залита водою. Українські динозаври. Чому в Україні немає своїх динозаврів2

Номер слайду 5

Проте це не означає, що тут не було різноманітного життя. На глибинах, які тепер є територією нашої країни, в різні періоди плавали гігантські морські створіння – такі як плезіозаври та мозазаври. Їх категорично не можна називати динозаврами, це морські рептилії Мезозойської ери. Довжина плезіозавра могла сягати від 1,5 до 15 метрів, а вага – до 45 тонн. Він мав неймовірної сили щелепи та цілком міг прокусити міцні мушлі жертви. Але іноді й сам був здобиччю: залишки плезіозаврів знаходили у череві тилозаврів – вид гігантських ящірок-рептилій з родини мезозаврів.

Номер слайду 6

Мозазаври важили від 9 кілограмів, й скоріше нагадували невеликого крокодила. Цікаво, що вони вели напівводяний стиль життя і виходили на сушу, щоб вполювати здобич. Також ця рептилія не викладала яєць, а народжувала вже живих дитинчат. Хоча зараз цю теорію ставлять під сумнів: нове дослідження припускає концепцію м'яких яєць і можливо дитинчата мозазаврів вилуплювались звідти відразу після відкладення.

Номер слайду 7

А ще підводне життя у водах, які тепер є нашою країною, рясніло амонітами – морськими головоногими молюсками. Неймовірне різноманіття в Україні можна спостерігати вже після ери динозаврів, під час панування гігантських ссавців. Але це вже зовсім інша історія.

Номер слайду 8

Ну, хто не чув про маленький мозок динозавра в порівнянні з його великою масою тіла. Звичайно, точно визначити IQ динозавра – неможливо. Проте деякі фактори вказують, що не такими вже і дурними створіннями були ці рептилії. "Є правило філогенетичних дужок спорідненості, – пояснює біолог. Динозаври – це істоти між крокодилами та птахами. Вони десь посередині. Крокодили відкладають яйця, птахи відкладають яйця, логічно, що і динозаври відкладають яйця. Так само і з інтелектом – крокодили – це досить розумні створіння. Вони навіть використовують знаряддя праці, наприклад, навантажують на себе гілочки, як для гнізда, у період розмноження деяких птахів, тоді ті буквально летять їм в пащу. Теж саме з птахами – візьмемо для прикладу, тих самих воронів – це дуже розумні створіння. Згідно з цим правилом, динозаврів важко назвати недалекими тваринами". Не такі уж і дурні. Динозаври мали недорозвинений мозок?3

Номер слайду 9

Підтвердженням розуму динозаврів є і досить складні репродуктивні стратегії окремих видів. Національний науково-природничий музей розповідає, що у 2019 році в пустелі Гобі до рук науковців потрапив справжній дино-інкубатор – 15 гнізд, а в них – 50 яєць. Знахідка свідчить, що динозаври утворювали колонії, мали складну репродуктивну поведінку та групове гніздування. А на це "дурні" створіння не здатні. Коваленко каже, що дійсно, цей міф пішов через маленькі розміри мозку. Але додає, що некоректно порівнювати мозок рептилії та мозок ссавця."Мозок рептилії має іншу будову, там по-іншому з'єднуються нейрони, тому ми не можемо казати про "глупість" динозаврів, базуючись лише на розмірах", – пояснює він.

Номер слайду 10

Щоб побачити динозаврів не обов'язково йти у кіно чи вмикати You. Tube. Достатньо подивитись у вікно. Динозаври літають прямо над нашими головами, сідають на підвіконня та бруднять машини. Птахи – одна з груп динозаврів. Вони успішно еволюціонували та зайняли своє місце на планеті. Щоб зрозуміти, як саме це сталося, варто уявити ті часи. Тріасовий період, близько 250 мільйонів років тому: Земля має один єдиний суперконтинент – Пангею, яка оточена океаном Панталасса. Клімат сухий. Влітку панує виснажлива спека. Зими – холодні. Це початок Мезозойської ери – ери динозаврів. На початку цієї епохи майбутні гіганти ще були далекі від панування на планеті. У них було багато суперників, наприклад, ранні архозаври – рептилії, які нагадували величезного крокодила. Динозаври серед нас. Досі живі?4

Номер слайду 11

Одними з найбільших гігантів пізнього тріасового періоду були платеозавр та меланорозавр. Вони важили від 600 до 4000 кілограмів. Дорослі особини могли сягати 8-10 метрів у довжину. 

Номер слайду 12

За даними Національного природничого музею Великої Британії у тріасовому періоді були розповсюджені такі види:герреразавр (хижак, довжина – 3 метри);ліліенстерн (хижак, довжина – 5 метрів);лікорхінус (травоїдний, довжина – 1,2 метри);ріохозавр (всеядний, довжина понад 5 метрів). Тріасовий період завершився масштабним вимиранням видів, але динозаври втримались. Що саме призвело до вимирання вчені ще точно не розуміють, але це щось дало майбутнім героям дитячих книжок велику еволюційну фору – динозаври "монополізували" планету на мільйони років. 

Номер слайду 13

Юрський період, близько 200 мільйонів років тому. Пангея розколюється й океан починає впливати на клімат – він стає різноманітнішим. Динозаври стали панівною групою тварин на Землі. Найбільші – група завроподи. Вони могли сягати 30 метрів у довжину та важити до 100 тон. Саме до групи завроподів належать брахіозаври. Це вони першими з'являються у кадрі культового фільму "Парк Юрського періоду". Територію сучасної Північної Америки та її травоїдних тримав у страху алозавр. Він схожий на відомого Т-рекса, але все ж таки поступався йому розмірами.

Номер слайду 14

Крейдяний період, близько 145 млн років тому. На планеті з'явилися квіткові рослини. Це часи таких красенів та велетнів як амаргазавр, анкілозавр, аргентинозавр, спинозавр і улюбленого героя дітей – тиранозавра. Але все має завершуватись. Крейдяний період – це час вимирання динозаврів. Що саме спричинило зникнення цього виду досі під питанням. Існує безліч теорій. Як стверджує Олексій Коваленко в цей час могли зійтись кілька факторів, які вплинули на вимирання динозаврів. По-перше, під час Крейдяного періоду панувала сильна вулканічна активність. По-друге, море відступало й дійсно серйозно змінювався клімат.

Номер слайду 15

І нарешті, метеорит дійсно впав. Кратер Чиксулуб біля півострова Юкатан у Центральній Америці, що відокремлює Мексиканську затоку від Карибського моря, – місце, де долю динозаврів було вирішено.

Номер слайду 16

"Я схиляюсь до того, що всі ці фактори зіграли свою роль. Але багато вчених погоджується, що якби метеорит не впав, динозаври були б і зараз, а нас з вами не було", – каже біолог. Це була колосальна катастрофа."Падіння було епічним. Діаметром метеорит був кілометрів 10. На місці тепер величезний кратер, а вибух, який виник, порівнюють із мільйонами ядерних бомб.Інша руйнівна річ, яка виникла – це величезне цунамі. Моделювання показують, що у певних місцях хвиля сягала понад 100 метрів заввишки. Вона просто зносила все навколо. Берегова лінія біля Юкатану була повністю знищена. Ще метеорит спровокував таку хмару пилу, яка перекрила сонце, а його падіння спричинило підйом великої кількості елементів з земної кори, рослини почали деградувати, й вочевидь, були поширені токсичні дощі", – описує в буквальному сенсі апокаліптичні події Олексій Коваленко. 

Номер слайду 17

Деяким динозаврам навіть в таких умовах вдалося врятуватись. Це, вже згадані, пташині. Як їм це вдалося? Музей природничої історії Великої Британії називає три основні причини: Перша. Вони були маленькі, розміром не більше качки. Менші види швидше розмножуються, а значить і адаптуються до нових ситуацій. До того ж маленьким динозаврам не потрібно так багато їжі, як великим. Друга. Птахоподібні їли все – насіння, риб, мурах тощо. Третя. Вони вміли літати. Політ вимагає менше енергії, ніж біг чи хода, коли необхідно мандрувати на великі відстані. Отож їм було легше втекти від поганих умов та знаходити нові джерела харчування. Прикладом предкової форми пташиного динозавра може бути археоптерикс, який жив у юрському періоді в тропічному кліматі та розміром приблизно дорівнював сучасній вороні.

Номер слайду 18

Висновки5 Час рухається вперед: швидко, невблаганно. У часі, у просторі, у Всесвіті прокладає свій шлях маленький блакитний корабель – планета Земля. Розправивши білі вітрила хмар, він рухається по Чумацькому шляху вперед – у майбутнє! На кораблі міняються пасажири, але незмінними залишається життя! Сьогодні ми його пасажири. Так любімо, поважаймо і бережімо його. Він наш дім, наша надія, наше майбутнє. На цьому наша подорож у світ динозаврів завершена. Дякую за увагу!

Номер слайду 19

Список використаної літератури:https://www.bbc.com/ukrainian/news-59452950https://www.bbc.com/ukrainian/news-53327027https://life.pravda.com.ua/society/2020/07/16/241653/https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B8https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8 E%D1%86%D1%96%D1%8 F_%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D1%80%D1%96%D0%B2https://senfil.net/index.php?newsid=63

pptx
Пов’язані теми
Географія, 6 клас, Презентації
Додано
31 березня 2023
Переглядів
926
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку