У центрі уваги експресіоністів - тяжкі стани людської душі, породжені жахом і відчаєм, показ негативних боків дійсності, співпереживання щодо «принижених та ображених». Протестуючи проти війни та соціальних контрастів, майстри експресіонізму поєднували протест з вираженням містичного жаху перед хаосом буття. Криза сучасної цивілізації поставала у творах експресіонізму однією з ланок апокаліптичної катастрофи, що насувається на природу й людство.
Предметом зображення в експресіоністичному живописі стають людські почуття в момент найвищої напруги, особливо ті, що пов'язані з болем та стражданням. Це живопис печаті, нещастя та страху, що пригнічують людство, і важливе значення надається грі, у якій увагу глядача зосереджено на тому, що зображують дійові особи. Основним виражальним засобом експресіоністів стала експресія, що виявлялася в деформації пропорцій і надто яскравій кольоровій гамі.
Експресіонізм ( від фр. expression — вираження, виразність) — літературно-мистецький напрям авангардизму, що сформувався на поч. ХХст. в Німеччині. Йому притаманне трагічне сприйняття і відображення дійсності; бурхлива реакція на дегуманізацію суспільства і знеособлення в ньому людини.
Мунк сам пояснив як народився задум цієї картини. «Я йшов по дорозі з друзями. Сідало сонце. Небо стало криваво-червоним. Мене охопила туга. Я стояв смертельно стомлений на тлі темної синяви. Фіорд і місто повисли у вогненних язиках полум'я. Я відстав від друзів. Тремтячи від страху,я почув крик природи" , - вигравірувано на рамці проданого лота рукою Мунка.
Намалюйте живописний етюд у манері експресіоністів, поекспериментуйте з контрастними локальними кольорами (за бажанням — абстрактний, декоративний). Намагайтеся передати за допомогою колірного контрасту власні емоції. Орієнтовні теми: «Відчай і надія», «Дикі танці», «Улюблені мелодії та ритми»